×

ДБР оголосило в розшук Костянтина Жеваго

Костянти́н Валенти́нович Жева́го (нар. 7 січня 1974, селище Іультин, Чукотський автономний округМагаданська областьРРФСР) — український бізнесмен та політик. Народний депутат 3, 4, 5, 6, 7 та 8 скликань, виконавчий директор Ferrexpo, бенефіціар банку Фінанси та Кредит, почесний президент ФК “Ворскла”.

Про це заявив учора на брифінгу директор Державного бюро розслідувань Роман Труба. Нардепа кількох скликань від Полтавщини і одного з найбагатших людей України підозрюють у махінаціях з банком «Фінанси та Кредит», який належав олігарху. Зокрема йому інкримінують розтрату 2,5 млрд грн коштів вкладників банку.

У вересні цього року ДБР уже викликало екс-депутата на допит, однак на ясні очі слідчих він так і не з’явився. Сам Жеваго категорично заперечує будь-які обвинувачення в протиправних діях, а у прес-службі олігарха заявляють, що він не зможе порадувати ДБР своєю присутністю і нині, оскільки, мовляв, лікується за кордоном.

Відтак Роман Труба зазначив, що вирішується питання про  оголошення Жеваго у міжнародний розшук та обрання заочного запобіжного заходу у вигляді арешту.

Як відомо, цього року Костянтин Жеваго теж балотувався в народні депутати України по рідному виборчому округу у Горішніх Плавнях, але на здивування багатьох програв раніше нікому невідомому раніше кандидату від “Слуги народу”.

Хто такий Жеваго?

Народився в сім’ї гірничого інженера. Дитинство провів у місті Дніпрорудне Запорізької області.

Освіта

З 1991 до 1996 року навчався на факультеті «Облік і аналіз зовнішньоекономічної діяльності» в Київському економічному університеті за фахом економіст-міжнародник, магістр економіки. 2003 року захистив кандидатську дисертацію «Міжнародні інвестиції та ефективний економічний розвиток» в Київському економічному університеті.

Бізнес

19931996 — фінансовий директор АТЗТ «Фінанси та кредит»19961998 — голова правління ФПГ «Фінанси та кредит», заступник голови ради ВАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат» та член наглядової ради ВАТ «Укрнафта». Костянтин Жеваго, 34-х річний інвестор, став першим з українських мільярдерів, хто вивів одну зі своїх компаній «Феррекспо» на основний майданчик Лондонської фондової біржі. Восени 2007-го Ferrexpo була включена в індекс FTSE 250[en] — індекс Лондонської фондової біржі на підставі котирувань акцій 250-ти найбільших компаній.

Костянтин Жеваго визнаний журналом Forbes наймолодшим мільярдером в Європі, який зробив свій статок сам. Його банк «Фінанси і Кредит» входив до TOP-10 найбільших українських банків з сотнями філій по Україні (ліквідований під кінець 2015 року). Він контролював розвинені і успішні підприємства в гірничорудній і металургійній галузях, суднобудуванні та машинобудуванні, у виробництві великовантажних автомобілів, фармакології та харчопромі в Україні, а також в країнах Західної Європи та Середньої Азії. Володіє футбольною командою Прем’єр ліги України «Ворскла» (Полтава).

Згідно з оцінками журналу Корреспондент, газети Kyiv Post та компанії Dragon Capital , активи Жеваго 2006 року складали $1.9 млрд, він посідав п’яте місце серед найбагатших українців. За списком журналу Forbes у березні 2012 року Костянтин Жеваго займав 719 місце у світі та четверте в Україні з $1.8 млрд.

Політична діяльність

Костянтин Жеваго також веде активну політичну діяльність. З 12 травня 1998 до 14 травня 2002 — народний депутат України 3-го скликання від виборчого округу № 149 Полтавської області. Член Комітету з питань економічної політики, управління народного господарства, власності та інвестицій. Був членом фракції НДП, групи «Відродження регіонів», фракції ПРП «Реформи-конгрес» та групи «Солідарність».

З 14 травня 2002 до 25 травня 2006 — народний депутат України 4-го скликання від виборчого округу № 150 Полтавської області. Член Комітету з питань правової політики, член Постійної делегації Верховної Ради України в Парламентській асамблеї Ради Європи. Був членом групи «Європейський вибір», фракції «Регіони України» та «Реформи і порядок».

З 25 травня 2006 до 23 листопада 2007 — народний депутат України 5-го скликання від «Блоку Юлії Тимошенко», № 62 в списку. Член Комітету з питань правової політики.

З 23 листопада 2007 — народний депутат України 6-го скликання від «Блоку Юлії Тимошенко», № 62 в списку. Член Комітету з питань правової політики, член Спеціальної контрольної комісії з питань приватизації. Керівник депутатської групи з міжпарламентських зв’язків з Японією. За весь час роботи Верховної Ради 6-го скликання був присутній лише на 11 засіданнях з 530.

На парламентських виборах 2012 року балотувався в народні депутати як самовисуванець по одномандатному мажоритарному округу № 150 на Полтавщині (з центром у місті Комсомольськ) і переміг набравши 61,20 % голосів. член Комітету Верховної Ради України з питань правової політики, позафракційний.

На позачергових парламентських виборах в Україні 2014 року знову балотувався за округом № 150 шляхом самовисування, де переміг, отримавши 43,81 % голосів.

Кандидат у народні депутати на парламентських виборах 2019 року (виборчий округ № 150, місто Горішні Плавні, частина Автозаводського району м. КременчукГлобинськийКременчуцький райони). Програв кандидату від партії «Слуга народу» Олексію Мовчану.

Кримінальна справа

У вересні 2019 року проти Жеваго було відкрито кримінальне провадження щодо його можливої причетності до розкрадання 2,5 мдрд грн. Державне бюро розслідувань викликало Костянтина на допит 27 вересня 2019-го. Згідно даних перевірки Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Жеваго та інший топ-менеджер банку «Фінанси та Кредит» видав кілька завідомо безнадійних кредитів на суму майже 5 млрд грн для того, щоб заволодіти грошима.

За даними слідства, в 2007—2014 роках офшорна компанія відкрила кілька кредитних ліній в іноземних банках. Між банком «Фінанси та кредит» та іноземними банками було укладено договори застави на суму 113 млн $. Український банк поручався за офшорну компанію власними коштами на рахунках в іноземних банках-кредиторах. 2015 року за невиконання зобов’язань офшорною компанією за договорами іноземні банки стягнули з рахунків банку «Фінанси та кредит» 113 млн $. Заставу було списано коли банк «Фінанси та кредит» було оголошено неплатоспроможним.

Після 3,5 років суду, 2 жовтня 2019-го Шевченківський суд Києва поставновив стягнути з Жеваго 1,5 млрд грн на користь НБУ. В рішенні пояснюється, що Костянтин не бажав виконувати зобов’язання за договором поруки про погашення кредитів рефінансування банку.

Сім’я

Батько — Валентин Олександрович, мати — Раїса Максимівна. Одружений. Дружина Аліна Володимирівна — викладач міжнародної економіки в Національному економічному університетікандидат економічних наук. Виховують сина Івана та дочку Софію.

(За матеріалами Вікіпедії)