×

Діти та коронавірус: превентивні поради педіатра для відповідальних батьків

Для України та всього світу головною темою залишається коронавірус та засоби протидії інфекції. З кожним днем сучасна медицина робить упевнені кроки та всіма силами намагається побороти пандемію. Проте кожен із нас теж має докласти максимум зусиль, аби захистити себе та своїх близьких від інфікування. Лікар-педіатр КП «Центр первинної медикосанітарної допомоги №2» Олександр СТЕПАНЕНКО розповів, як уберегти власну дитину від COVID-19.

За словами фахівця, останні медичні дослідження спростували твердження про неможливість інфікування дітей. Проте лікар зауважив, що в Україні такі випадки не поширені, тож відносити малечу до групи підвищеного ризику не можна:

– Відповідно до статистики, коронавірусом найчастіше інфікуються пенсіонери, а також люди репродуктивного віку. Ведучи активний спосіб життя, вони мають шанси контактувати з носіями вірусу або відвідувати потенційно інфекційно небезпечні місця. Тож першими, від кого можуть захворіти діти, – дорослі з близького оточення. Саме інфікування відбувається двома шляхами – контактним або повітряно-крапельним.

Серед потенційних джерел небезпеки Олександр Степаненко назвав супермаркети, дитячі та спортивні майданчики. На його думку, на період карантину не слід ходити з дитиною у місця скупчення людей та по можливості уникати контактів з усіма, окрім реальних співмешканців. Лікар закликав не залучати дітей до обрядових дійств та релігійних заходів:

– Навіть якщо ви вдягнете на дитину маску та рукавички, існує ризик підхопити хворобу в натовпі. Не нехтуйте здоров’ям малечі та краще перечекайте до стабілізації ситуації. Зважте на те, що дитина не завжди може правильно описати свій стан та симптоми. Тож доки стане зрозуміло, що вона потенційно інфікована та потребує кваліфікованої допомоги, ви можете втратити дорогоцінний час. Один з основних симптомів COVID-19 – задишка та ускладнене дихання. Решта ознак схожа на звичайну ГРВІ, зокрема головний біль, температура, болі у м’язах, млявість, відсутність апетиту та зниження рухової активності.

Проте нині реєструються випадки безсимптомного перебігу хвороби або перебігу із слабко вираженою симптоматикою:

– На сьогодні у містах та райцентрах вживаються суворі заходи карантинного режиму. Закриваються зони відпочинку та ігор, а також суттєво обмежується перебування дітей на вулиці. Тож багато хто з батьків приймає рішення відвезти дитину «до бабусі в село». Однак вона без видимих симптомів стає потенційним носієм інфекції та може інфікувати контактних людей поважного віку. Краще залишайтеся з дитиною вдома та подбайте про дозвілля на ізоляції. Поставтесь з розумінням та не наражайте пенсіонерів на небезпеку, адже вони тяжко переносять хвороби та зазвичай мають вікові ускладнення і хронічні хвороби. І якщо для декого коронавірус може пройти як ГРВІ, то для літніх людей він смертельно небезпечний.

Педіатр закликав батьків не вірити в ефективне лікування народними методами та розрекламованими аптечними препаратами. За його словами, найкращі засоби профілактики захворювання – гігієнічні процедури та здорове харчування:

– Доказова медицина не має жодного підтвердження успішного лікування «перевіреними» народними засобами. Те саме стосується і вітамінних комплексів, імуностимуляторів та БАДів. Їх у жодному разі не можна приймати, спираючись лише на поради в інтернеті та схвальні відгуки знайомих. У випадку з вітамінними комплексами це може викликати надлишок окремих вітамінів в організмі, що також шкідливо для дитячого здоров’я. Піклуючись про гарний імунітет маляти, краще збагатити його раціон свіжими овочами та фруктами і подбати про нормалізацію та дотримання режиму дня. Однак не слід забувати і про дотримання гігієнічних вимог в умовах самоізоляції.

Фахівець закликав не нехтувати постійним якісним миттям рук, за потреби користуватися антисептиком та не торкатися слизових оболонок обличчя.

– Ці прості правила здатні врятувати ваше життя та життя вашої дитини, адже кращий метод протидії хворобі – попередити її виникнення. Постійний контроль за чистотою шкіряних покривів та знезараження приміщення і предметів побуту зрештою зможуть максимально знизити ризики інфікування. А слідкування за достовірними джерелами інформації (як-то статистика і роз’яснення ВООЗ та МОЗ) та критичне мислення допоможуть не піддатися паніці й пережити карантин з міцною психікою та гарним самопочуттям, – наголосив Олександр Степаненко.