×

Дорожній відчай у Рибцях: як команда Удовіченка та Шамоти продовжує наживатися на «схемах Мамая»

Вулиця Тіньова в Рибцях – один із символів полтавської корупції. Місцеві жителі обурені дорогами. Фактично їх немає, а чиновники разом із кишеньковими підрядниками ще й заробили на їх начебто ремонті величезні кошти. Спочатку це була схема Олександра Мамая, пізніше її успадкували Удовіченко та Шамота.

Роками у Рибцях жахлива проблема з дорожнім покриттям: подекуди його просто немає. Одна з найпроблемніших – вулиця Тіньова. Вона з’єднує дві частини Рибців між ставками і проходить через греблю. За часів міського голови Мамая на неї не просто перестали звертати увагу – чиновники ще й почали збагачуватися на ній, імітуючи якісь роботи…

Розбиту вщент, подекуди підсипану цеглою і щебнем, її складно назвати дорогою. Тут важко не тільки їздити, а й ходити. У дощову погоду глинистий ґрунт перетворюється у болотисте місиво, в якому легко залишити взуття. Але по цьому всьому змушені пересуватися люди: пішки й машинами, розповідає місцевий житель Олександр Власенко:

– Тіньова – вулиця із жвавим рухом. Близько півтисячі людей користується нею. Уперше дорогу ми облаштували своїми силами ще при Союзі, у 80–90-ті роки. За допомогою відходів із ЖБІ, власних будівельних матеріалів, битої цегли спільними зусиллями підсилили тоді ще ґрунтове покриття. Крім того, кожен облаштував в’їзд до свого двору щебенем чи іншими матеріалами. Дорога була проїзна. Але 2017 року її просто знищили замість того, щоб відремонтувати!

Передноворічна афера у Рибцях

Восени 2017 року Олександр Мамай із своїми кишеньковими підрядниками непогано заробив на Тіньовій. У Рибцях за бюджетні кошти мав відбутися ремонт цієї вулиці – був виготовлений проєкт. Люди знали про це й «тримали кулаки», щоб усе відбулося. Приїхала техніка, привезла купу щебеню і гранвідсіву. Незначну частину грейдер тоненько розкатав по дорозі, а більшу згодом просто вивезли в невідомому напрямку. І будівельна техніка зникла.

Про наслідки такого «капітального ремонту» розповідає інший житель Рибців Сергій Митько:

– Після зими 2018 року від цієї так званої «дороги» не залишилося й сліду. Усі залишки «ремонту» весняна повінь змила у ставки. Стало набагато гірше, ніж було: машини ще й роз’їздили канави та нові ями. Місцями стало неможливо проїхати та пройти.

Люди продовжують самостійно відновлювати дорожнє покриття, але фінансів та сил у них не вистачає. Місцевий житель Євгеній Єрьоменко говорить:

– Тіньовою через погану якість дороги не може проїхати «швидка». Я дорогою не користуюся: бережу колеса, об’їжджаю Черкаською через Адміністративну.

Олександр Власенко – будівельник. Говорить, що у 2017 році на жителях Рибців славно нажилися. За його підрахунками, за 1 млн 200 тис. грн дорогу на Тіньовій мали б зробити завширшки 5 м із товщиною покриття 7 см. Це понад 50 вантажівок щебеню і гранвідсіву, але насправді завезли в рази менше… Передноворічний «ремонт» потягнув максимум на 200 тис. грн. Саме тому не протримався і року. А де подівся ще 1 млн грн?

Жителі Рибців намагалися шукати справедливість у міськвиконкомі. Разом зі своїм депутатом Віталієм Павлієм писали запит, де вимагали пояснити, які ж роботи відбулися на Тіньовій восени 2017 року? Відповідь, підписана Олексанром Мамаєм, прийшла лаконічна і цинічна: виявляється, це був капітальний ремонт.

Життя триває, а дороги немає

2018 року влада Полтави вдруге спробувала відремонтувати Тіньову. Документацію, яка залишилася з 2017 року, відкоригували за великі гроші. А потім знову оголосили тендер майже на 2 млн грн. Але за командою Мамая його скасували. Гроші, які виділили на документацію, при цьому поклали собі до кишень. Справа Мамая живе навіть після того, як він перестав бути міським головою.

2019 року до тіньових схем на дорогах Рибців повернулися інші люди при владі. Естафету отримав талановитий учень Мамая – його заступник з питань ЖКГ Олексій Чепурко. Нині він права рука Удовіченка нарівні з Шамотою. Чепурко традиційно замовив коригування проєкту й оголосив тендер зі свідомими порушеннями процедури вже на 2 млн 500 тис. грн. За вказівкою підлеглих команди Шамоти й Удовіченка ця спроба капремонту дороги теж стала невдалою. А гроші на документацію, як і минулого разу, осіли в кишенях. Але тепер уже інших чиновників.

Жителі Рибців розраховують на себе та свого депутата

Якби жителі селища розраховували тільки на владу Полтави, то з проблем не вилазили б. Розраховують на власні сили та на свого депутата Віталія Павлія. Олександр Власенко говорить, що під час паводків у Рибцях постає проблема з дамбою:

– Кілька разів на рік вона підтоплюється. Павлій викликає МНС відкачувати воду. Десь дістав землі, щоб удвічі розширити і зміцнити дамбу. Але з дорожнім покриттям – справжня біда, тут потрібні кошти, системний підхід і щоб не крали.

Жителі Рибців багато разів збиралися й обговорювали громадські потреби. Писали листи до міської влади, аби вона нарешті розв’язала наболілу дорожню проблему. Проте спочатку їм обіцяв допомогти Мамай, а тепер Удовіченко з Шамотою. Мабуть, ідеться про той самий «системний підхід», коли нинішні чиновники продовжують сидіти на схемах Мамая, заробляючи кошти у власну кишеню та ігноруючи інтереси полтавців. А найгірше у цій ситуації, що вони дають людям надію, а потім цинічно її забирають.

Анна БОНДАРЕНКО