×

Фільми про Голодомор: 7 кінострічок, які повинен побачити кожен

Радянський Союз переконав міжнародну громадськість «не побачити» масове вбивство українців за допомогою пропаганди, підкупів окремих журналістів. Однак, були публіцисти, які писали правду, збереглись звіти послів, дипломатів. Режим вжив ряд заходів, щоб стерти пам’ять про вбивство понад 7 мільйонів українців. Але пам’ять народу є незнищенною, і з становленням незалежності України була зірвана заборона говорити про Голодомор.

7 фільмів про Голодомор, які розкривають страшну правду про трагедію українського народу

  1. “Голод до правди” (2018 Стрічка розповідає історію Гарета Джонса – молодого амбітного журналіста, який у 1933 році вирушив до Радянського Союзу, щоб викрити правду про злочини сталінського режиму та Голодомор в Україні. Під час перегляду можна почути пісні Джамали, ONUKA, гуртів “ДахаБраха” та Dakh Daughters. Прем’єра в Україні – 28 листопада 2019 року.
  2. “Гірка жнива” (2017)  Епічна прониклива сага про велике кохання на тлі трагічних подій української історії початку ХХ століття. Життя молодого хлопця і його коханої змінюється назавжди в 1933-му, коли їхня родина і земляки стають жертвами голодомору та сталінських репресій. Це історія про любов всупереч смерті, непереборну волю до життя і дух боротьби, який не згасити. Фільм знятий канадськими кінематографістами в Україні за участю відомих голлівудських, європейських та українських акторів.
  3. “Голодомор. Забутий геноцид “(2014 року) Перший французький фільм про Голодомор, заснований на історії однієї родини, що походить із Вінниччини. Чоловік пережив трагедію 1932–1933 років, згодом переїхав до Франції. Зйомки відбуваються у його рідному селі. Фільм базується на архівних документах, коментарях експертів з України та Франції і свідченнях численних очевидців.
  4. “Радянська історія” (2008)  Латвійський документальний фільм, який демонструє всі злочини Радянського Союзу з початку і до кінця Другої світової війни. Також автори фільму звертають увагу на систематичні масові репресії, вбивства та геноцид протягом багатьох років влади СРСР.
  5. “Українська ніч 33-го” (1994-1998) Перший фільм про Голодомор вже незалежної України. Саме у цій стрічці викладені раніше невідомі факти. Фільм створений на основі кіно- та фотодокументів. Складається з чотирьох серій – “Страх”, “Жах”, “Гільйотина” та “Справа Грушевського”. У кожній із частин автори наголошують, що Голодомор – це загальнопланетарна трагедія, як і світові війни.
  6. “Голод-33” (1991)  Художній фільм про штучний голод 1932–1933 років, знятий за мотивами повісті Василя Барки “Жовтий князь”. Прем’єра фільму “Голод-33” відбулася на телебаченні за день до історичного референдуму 1991 року, який підтвердив Незалежність України. Знімальна група хотіла відправити копію фільму одному з ініціаторів проведення Голодомору – Лазареві Кагановичу, секретареві ЦК ВКП(б). Але в останній день зйомок фільму Каганович помер.
  7. “Живі” (2008) Історії свідків Голодомору поєднано із записами зі щоденника британського журналіста Ґарета Джоунза. Документи, що цитуються у фільмі, вказують: уряди деяких країн знали про біду в Україні, але були байдужі до чужої болі. Український голод вплітається у світову історію – параліч економіки США, прихід до влади Гітлера в Німеччині, війна більшовицького уряду із селянством.