×

Фотопроєкт «Полтавське відлуння Лесиних кроків»

12 вересня 2021 р. у Полтавському літературно-меморіальному музеї І. Котляревського з нагоди 118-ї річниці відкриття пам’ятника І. П. Котляревському широкому загалу презентувався фотопроєкт «Полтавське відлуння Лесиних кроків».

Загальновідомо, що Леся Українка була пов’язана з Полтавщиною глибоким родовим корінням – з-під Гадяча родом її мати Олена Пчілка (Драгоманова). З раннього дитинства Леся приїздила на гостини до бабусі Єлизавети Іванівни Цяцьки. Сюди вона надсилала перші листи, написані невпевненою дитячою рукою. Юною поетесою надихалась мальовничими околицями, тихоплинним Пслом. Сюди привозила свої перші поетичні збірочки. Тут, на хуторі Зелений Гай, мати вибудувала для неї дім. Під Гадячем для Лесі все було рідним.

Влітку 1903 р. вся Україна вже знала, що в Полтаві відкриватимуть пам’ятник І. П. Котляревському. Леся особисто звернулась до полтавського міського голови В. П. Трегубова з пропозицією запросити з Праги професорів І. Я. Горбачевського та І. П. Пулюя. Цей лист зберігався 40 років у Полтавському обласному архіві, але в роки окупації Полтави, коли нищились архіви, його спіткала сумна доля.

Під час полтавських урочистостей з нагоди відкриття пам’ятника І. П. Котляревському 30-31 серпня 1903 р. (за новим стилем 12 вересня) Леся Українка з матір’ю мешкали в будинку відомого адвоката Миколи Дмитрієва. Цей будинок дотепер зберігся – площа Конституції, 3. Вона була присутня на самій церемонії відкриття пам’ятника, на засіданні міської думи та на виставі “Наталка Полтавка”, фотографувалась у салоні Й. Ц. Хмелевського у великій групі учасників торжеств і в меншій, де, крім неї з матір’ю, є М.Коцюбинський, В.Стефаник, М.Старицький, Г.Хоткевич, В.Самійленко. Разом з ними була також на гостинах у Панаса Мирного на околиці Кобищани. За спогадами сина письменника Михайла Рудченка, Панас Мирний високо цінувував творчість поетеси і називав її “наша Леся”.

Для фотопроєкту «Полтавське відлуння Лесиних кроків» у образ геніальної поетеси перевтілилась полтавка Вікторія Шабанова – шанувальниця Лесиного поетичного слова.

На світлинах Велика Українка постає перед нами на прогулянках вулицями Полтави, у помешканні адвоката Миколи Дмитрієва, у садибі Панаса Мирного. Ось вона милується щойно відкритим пам’ятником І. П. Котляревському, прямує на першу Всеукраїнську художню виставку, оглядає полтавські краєвиди, щось зацікавлено роздивляється на вулиці крізь вікно…

Перебування Леся Українки у Полтаві – це важлива і значима сторінка полтавської історії, котру спробували реконструювати працівники музею разом з фотографинею Тетяною Павельчик.Запрошуємо усіх полтавців та гостей міста завітати на виставку до літературної частини музею І. Котляревського (пр-т Першотравневий,18) щоденно з 9.00 до 17.00.