×

Я правий чи лівий?

13 серпня, відзначається Міжнародний день шульги, що був започаткований ще 1976 року організацію Left-handed International і проголошений 1984 року Міжнародною конфедерацією шульг з метою привернення уваги дизайнерів, виробників і продавців до необхідності враховувати потреби ліворуких людей, оскільки багато речей, починаючи від банальних ножиць, фотоапаратів і комп’ютерів, і закінчуючи швейними машинками, автоматами і турнікетами в метро, «заточені» під праворуких. Виходить, якщо більшість людей весь час намагається спростити собі життя і зробити його комфортним, то лівші просто змушені пристосовуватись до «зручного» праворукого світу, який не призначений для них… Офіційно відзначають цей день з 1992 року за ініціативою Клубу шульг Великобританії.

1

Ліворукі люди існували завжди і скрізь, але в різних країнах до них ставилися по-різному. Наприклад, китайці та індуси, а також стародавні греки вважали, що лівша споріднений з богами і тому здатний приносити щастя. Середньовічна Європа ж не відрізнялася особливою толерантністю, тому тут ліворуких підозрювали у змові з дияволом, звинувачували у всіх смертних гріхах і піддавали тортурам… Згадайте, ще навіть років з двадцять тому ліворукість вважали фізичною вадою та всіляко викорінювали її ще в дитячому віці.

Нашому мозку властива латеральність, тобто функціональний поділ на ліву і праву сторони. Через це у людини є ведуча рука, а також ведуча нога, ведуче вухо і ведуче око. Звичайно, переважне використання правої або лівої руки є найпомітнішим проявом латеральності мозку. В середньому 90 відсотків людей на землі – правші.

Правші ми чи шульги, з’ясовується ще в ранньому дитинстві, коли вперше беремо олівець і починаємо виводити каракулі. Чому одна рука починає домінувати? І чому шульг на світі менше?.. Феномен ліворукості й досі має чимало загадок. Вважається, що ліворукість притаманна всім, але домінує тільки в шульг. Шульги мають інші принципи функціональної організації мозку: ліву руку контролює права півкуля мозку, яка відповідає за образне мислення, інтуїцію, творчі здібності та сприяє активізації творчого потенціалу. Вважається, що шульги більш ефективно використовують обидві півкулі мозку, тому часто стають швидшими та спритнішими у навчанні та демонструють велику гнучкість при вирішуванні складних завдань. Окрім того, у світі, пристосованому до праворуких вони прикладають більше зусиль – як інтелектуальних, так і фізичних, що також сприяє їхнім успіхам. А ще ліворукі люди більш вразливі, збудливі, схильні до емоційних сплесків та різких змін настрою.

2

Серед митців, письменників, художників, вчених і музикантів дуже багато шульг: Аристотель, Мікеланджело, Леонардо да Вінчі, Ганс Християн Андерсен, Марк Твен, Франц Кафка, Лев Толстой, Льюїс Керрол, Альберт Ейнштейн, Нікола Тесла, Ісаак Ньютон, П’єр та Марія Склодовська-Кюрі, Фрідріх Ніцше, Пітер Пауль Рубенс, Огюст Роден, Альбрехт Дюрер, Пабло Пікассо, Ніколо Паганіні. Вольфганг Амадей Моцарт, Людвіг ван Бетховен… З-поміж наших сучасників шульгами є Білл Гейтс, Пол Маккартні, Вуді Аллен, Барак Обама, Білл Клінтон, Мартіна Навратілова, Олег Блохін, Святослав Вакарчук, Марія Матіос та багато інших.

Цей допис підготували бібліотекарі бібліотеки-філіалу №1 Полтавської МЦБС. Якщо ви правша і хочете зрозуміти, як почувається лівша у праворукому світі, то спробуйте протягом хоча б одного дня користуватися лише лівою рукою.