×

ЯК НАДАВАТИ ПЕРШУ ДОПОМОГУ ПРИ ПЕРЕГРІВАННІ ТА ТЕПЛОВОМУ УДАРІ

У спеку наш організм може потерпати під перегрівань. Зазвичай симптоми перегрівання такі: сильне потовиділення, запаморочення або й зомлівання, втома, нудота, головний біль, слабкий та/або прискорений пульс тощо. 

Перегрівання може статися після тривалого перебування у спекотну погоду на вулиці, під час активних фізичних навантажень у спеку (робота, спорт, ігри) — раптового або поступово. Тому важливо одразу планувати свої активності з урахуванням спеки. 

Пийте багато води, носіть легкий та світлий одяг, прикривайте голову від прямих сонячних променів, проводьте за змоги більше часу у холодку, аніж на сонці, користуйтеся сонцезахисними кремами і стежте за самопочуттям — своїм та людей поруч!

Що робити, якщо людині стало зле?

  • Попросіть людину переміститися у прохолодне місце: у затінок або в приміщення з кондиціонером. Запропонуйте їй лягти та припідняти ноги — це може зменшити запаморочення. 
  • Якщо людина одягнута у багато одягу, зніміть із неї все зайве — усе тісне та важке лише посилює перегрівання.
  • Дайте їй випити прохолодної води. У спекотну погоду разом з потом організм втрачає солі, тому корисною може бути вода з електролітами.
  • За змоги дайте людині вмитися прохолодною водою або забезпечте прохолодний душ. Якщо ви маєте холодні рушники, компреси тощо, прикладіть на чоло, шию та під пахвами. Це охолодить тіло.

З часом людині має стати легше. У будь-якому разі зверніться до лікаря, навіть якщо самопочуття покращилося. Якщо ж протягом години людина почувається гірше або її стан не покращується, викличте швидку. 

Також якщо нічого не робити і продовжувати перебувати на спеці, може статися тепловий удар. Тепловий удар виникає внаслідок тривалого впливу високих температур — як правило, у поєднанні зі зневодненням — що призводить порушення роботи системи контролю температури тіла. Він небезпечний для життя, адже шкодить роботі мозку та внутрішніх органів.

І за цих симптом необхідно одразу ж викликати екстрену медичну допомогу: непритомність, судоми, температура тіла вища 39,4 °C, шкіра червона гаряча та суха, пульс сильний та прискорений, когнітивні порушення, дезорієнтація тощо. 

Поки ви чекаєте на лікарів швидкої, негайно перемістіть людину у прохолодне місце, зніміть зайвий одяг та охолодіть тіло, наприклад, мокрими рушниками. Продовжуйте це робити, поки не відчуєте, що шкіра людини вже не така гаряча або поки не прибудуть лікарі.