
Весна – час пробудження природита людей від«зимової сплячки». Здається, що збільшення сонячної активності позитивно вплине на наш настрій,проте зазвичай організму важко відразу налаштуватися на потужну діяльність і почати працювати. Від цього псується настрій, з’являється слабкість та постійне відчуття стресу. Але не варто передчасно панікувати, адже ця проблема легко вирішується за кілька простих кроків. Кореспонденти «ПВ» підготували для вас корисні поради, як допоможуть зустріти весну в гарному настрої та запасом сил.
Що таке авітаміноз?
Авітаміноз – захворювання, спричинене відсутністю в організмі необхідних вітамінів. Однак, так званий весняний авітаміноз медики називають гіповітамінозом, або вітамінною недостатністю. Його виникнення пов’язують із нераціональним харчуванням та зниженням фізичних навантажень протягом тривалого часу.
Ознаки весняного авітамінозу залежать від того, чого саме бракує в організмі. Навіть нестача одного вітаміну може спричинити досить неприємні наслідки: порушується процес утворення необхідних ферментів, погіршується обмін речовин та загострюються хронічні захворювання.
Серед загальних ознак гіповітамінозу лікарі виділяють:
- слабкість;
- втомлюваність;
- дратливість;
- постійне відчуття «напівзастуди»;
- порушення режиму сну;
- проблеми зі шкірою: висипання, сухість, лущення та червоні цятки.
Також авітаміноз розвивається у дітей, адже їхній організм більш схильний до браку вітамінів. Розпізнати перші симптоми можна за нехарактерною млявістю дитини та відсутності в неї апетиту.
Весняний раціон та необхідні продукти харчування
Прагнучиякнайшвидше впоратися з авітамінозом, багато хто купує в аптеці
перші-ліпші полівітаміни в таблетках. Але в цьому випадку виникає ризик
перенасичення організму надлишковими речовинами.Тож бажаючи приймати
фармакологічні комплекси спершу проконсультуйтеся з сімейним лікарем та
врахуйте його поради.
Не менш ефективним засобом у боротьбі з весняним авітамінозом є правильне та збалансоване харчування.
У весняно-зимовий сезон лікарі особливо радять вживати часник та цибулю, які багаті на вітаміни А, С, D і В. Також у випадку крайньої необхідності можна вживати багату на вітамін С хвойну настойку. Врахуйте, що кава і чай заважають засвоєнню вітаміну С тож їх варто замінити м’ятним чи ромашковим чаєм,або ж пити не раніше ніж через годину після їжі.
Зняттю весняної втоми сприяє і буряк, який містить вітаміни В9, В5, В1, РР, Е, А і С. Не відстає від неї морква багата на вітаміни В1, С, В6, В2, Е, РР і К.
«Сонячний» вітамін D міститься в ікрі, рибі, жовтку і яловичої печінки, а життєвонеобхіднийвітамінВ12 міститься в м’ясі птиці та морської риби.
У період
загострення симптомів авітамінозу віддайте перевагу яблукам і цитрусовим. Не слід
забувати і про ягоди — малину, червону і чорну смородину, аґрус, вишню і
полуницю, які навіть при заморожуванні вони не втрачають корисних речовин.
А для підтримки ослабленого організму додавайте у салати чи інші закуски
фундук, волоський, кедровий горіхи, насіння гарбуза або соняшника.
Навесні наш організм особливо потребує вітамінів Р і В9, оскільки в «зимових» продуктах їх практично немає. Їхній брак знижує імунітет, підвищує стомлюваність та порушує окисно-відновні процеси в організмі. Тому варто додати до щоденного меню пророщені зерна пшениці, гірчиці, гречки, а також вживати відвар шипшини
Окрім багатого на вітаміни раціону, варто не забувати і про інші корисні продукти харчування. У передвесняний період треба вживти багато кисло-молочних продуктів, мяса та іншої їжі, яка містить багато заліза.
Фізична активність – запорука гарного самопочуття
Спеціалісти радять щодня виконувати прості фізичні вправи або близько години гуляти на свіжому повітрі. Додатково можна відвідувати тренажерний зал, лазню або сауну. Головне не перенавантажити свій організм та зважати на стан здоров’я та наявні протипоказання.
Якщо ж у вас обмаль вільного часу, то принаймні на роботі працюйте з відкритою кватиркою та кожну годину протягом 10 хвилин провітрюйте приміщення. Це не лише допоможе відволіктися від справ, але й наситить мозок киснем, який впливає на його роботу.
Психологічна рівновага
Прагнучиякнайшвидше розпрощатися з зимоюподбайте і про психологічну рівновагу та внутрішню гармонію. Фахівці радять додати до вповсякдення більше яскравих кольорів, зважитися на зміну іміджу,а в останні дні зими влаштувати генеральне прибирання.
Ці маленькі ритуали мають надвелике значення для нашого мозку, який за, свідченням нейропсихологів, починає сприймати зміни як початок нового етапу вжитті. Тож спробувавши для себе щось нове, чекайте невдовзі змін на краще та приємних «несподіванок».
Окрім цього, вітчизняні експерти радять зробити «ставку» на позитивні емоції та яскраві враження. Більше спілкуйтеся з приємними людьми або займетеся улюбленими справами. Чудовим рішенням стане і відвідування Масляної,яка не лише багато розповість про наші звичаї і світогляд предків, але забезпечить чудове дозвілля на свіжому повітрі.
Зауважимо, що налаштуватися на весну – не складно. Головне – не поспішати та не намагатисязробити це миттєво. Дійте м’яко, поступово та у відповідності до власного ритму життя. Прислухайтеся до себе та своїх потреб і тоді прийдешня весна обов’язково принесе радість та щасливі миттєвості!