×

Як обприскувати рослини в саду і чому це треба робити восени

Жовтень – листопад – кінець сезону вегетації рослин-відмінно підходить для обробки саду сильно діючими препаратами.

Після листопада і культури, і шкідники готуються пережити несприятливі зимові умови. До того ж кора рослин і спокійні бруньки набагато краще переносять дію агресивних речовин, ніж трав’янисті пагони і листя.

У зимуючої стадії шкідники, спори грибів, що покривають стовбури і гілки, і лишайники в цей час відносно доступні. І ще один плюс – у жовтні – листопаді немає ризику “зачепити” однорічні культури, що знаходяться по сусідству, і немає сенсу хвилюватися про термін очікування, який повинен пройти після обробки хімічними препаратами – до врожаю більше півроку. Все це – ідеальне обґрунтування для викорінюючого  обприскування саду.  Ця обробка призначена для знищення шкідників, які  розмножилися за літо  і збираються зимувати, що накопичилися на рослинах і грунті спорах хвороботворних грибів,  які  розрослися на гілках лишайників. Ефективність осіннього обприскування саду – саме у профілактиці захворювань і спалахів  розмноження шкідників. Тобто така обробка вирішує проблеми, які ще не виникли.

ЧИМ МОЖНА ПРОВЕСТИ ТАКИЙ  ОБРОБІТОК?

Перед тим, як проводити  осіннє обприскування,  варто згадати, які проблеми були у вашому садку  у минулому сезоні. У цьому році багато садівників зіткнулися з моніліальним опіком кісточкових, паршею яблуні і груші, борошнистою росою, іржею плодових і декоративних рослин. Різкі коливання температури, висока вологість повітря,  дощі і роса  у травні – червні сприяли значному розвитку грибних захворювань.

У цьому випадку є сенс основну увагу приділити боротьбі зі збудниками грибних захворювань рослин. Найпоширеніший і загальновідомий вид обробок, спрямований на боротьбу з такими хворобами, як кучерявість персика, парша плодових, мілдью винограду, різноманітні плямистості листя декоративних рослин, іржі та інші ураження – “блакитне обприскування”. Свою назву воно отримало через те, що розчини з’єднань міді у воді мають, як правило, блакитний або синій колір. обприскування проводять 3% розчином мідного купоросу або бордоської суміші. Крім мідного купоросу, можна використовувати препарати, діючою речовиною яких є гідроксид міді, або такі препарати, як хлорокись міді (ХОМ), або оксихом.

ТЕХНІКА ОБПРИСКУВАННЯ

Такий метод обробки добре підходить навіть прихильникам органічного землеробства – у ньому допускається використання препаратів, що містять мідь. При проведенні обприскування потрібно домогтися, щоб суміш повністю покрила гілки дерева або куща. Для цього використовують розпилювач з подовженою штангою . Щоб суміш краще прилипала до кори, проникаючи в мікроскопічні тріщини, в неї додають прилипач. З ним і розчин купоросу протримається на гілках довше, і ефективність  обробки буде врази ефективніша, ніж мідний купорос, використовують 0,4% розчин цього препарату.

Іноді проводять обприскування рослин 5-7% розчином карбаміду. У такій концентрації ця речовина знищує спори грибів – збудників захворювань,  тому відбувається дезінфекція кори і  бруньок рослин. Крім того, сечовина-відмінне азотне добриво. На жаль, рослини в період спокою азотне добриво не засвоюють, а за зиму велика його частина вимиється з грунту зі снігом і талими водами. Тому такий варіант обприскування більше підходить для ранньої весни, коли карбамід послужить ще і ефективним  азотним добривом. Обприскування карбамідом особливо ефективно, якщо потрібно посилити зростання рослин в саду. Якщо ви хочете позбавити дерева від лишайника, найбільш ефективним буде осіннє обприскування 1-3% розчином залізного купоросу. Оскільки лишайники самі по собі мають складну поверхню, та й поселяються, як правило, на деревах з тріщинуватою корою, до розчину обов’язково потрібно додавати прилипач.

Карбамід і залізний купорос відмінно сумісні в баковій суміші. Крім того, обприскування рослин залізним купоросом на грунтах з лужною реакцією і дефіцитом заліза здатне трохи допомогти компенсувати цей недолік. На жаль, залізо в грунті і на повітрі швидко окислюється до недоступної рослинам трьохвалентної форми, і засвоїтися встигає тільки невелика частина цього елемента. Крім того, сьогодні існують спеціалізовані препарати на основі мінеральних масел і фосфідів металів, які ефективні по відношенню до зимуючих стадій шкідників саду-яєць, лялечок і спочиваючих дорослих особин. Тому, якщо на ваших деревах падалиця, щитівка, плодожерка, має сенс використовувати саме ці препарати.

Недоліком обприскування рослин мідевмісними препаратами є те, що ці речовини пов’язують фосфор в грунті, переводячи його в погано розчинну, недоступну рослинам форму.

Тому, якщо на весні після “блакитного обприскування”  у  рослин  виявляються ознаки нестачі фосфору, потрібно буде додатково підживити їх фосфорними добривами. У будь-якому випадку осіннє внесення таких добрив принесе тільки користь вашим рослинам, збільшивши їх зимостійкість і врожайність.

Увага! Оскільки використовувані для обприскування препарати досить агресивні, слід уникати їх потрапляння в очі, на волосся і шкіру: краще захиститися окулярами, рукавичками та спецодягом. Після закінчення обприскування обов’язково  промийте обприскувач. Зрозуміло, проводити обприскування треба в суху погоду і при температурі вище 0 С. Високі вологість і температура зменшують захисний період.