×

ЯК ПІКЛУВАТИСЯ ПРО СЕБЕ, ЩОБ БУТИ ЗДОРОВИМ

Майже в кожному привітанні ми бажаємо здоров’я нашим друзям, близьким та знайомим. Адже хвороба – це насамперед порушення наших планів: неможливість навчатися, працювати,  додаткові фінансові витрати, а за важкого перебігу хвороби – ще й потреба стороннього догляду.

Всі ми розуміємо, що хворобу краще попередити, ніж лікувати. Деяких хвороб уникнути неможливо, але можна сповільнити їх прогресування або уникнути ускладнень. Для цього слід дотримуватися простих правил.

Дуже легко підхопити інфекційну недугу, якщо просто потерти ніс або очі руками, на яких є збудники інфекції. Один із найефективніших способів уникнути захворювань і запобігти їх поширенню – не торкатися обличчя руками на вулиці та якомога частіше мити руки. У такий спосіб можна запобігти поширенню дуже багатьох інфекційних захворювань, у тім числі й ГРВІ  та COVID-19.

Коли обов’язково треба помити руки? Після того як повернулись із вулиці. Після користування туалетом. Після того як поміняли дитині памперс або допомогли їй сходити в туалет. До і після обробки рани чи порізу. До і після контакту з хворим. Перед тим як готувати, подавати на стіл та споживати їжу. Після чхання, кашляння та сякання носа. Після контакту з тваринами чи їхнім послідом. Після контакту зі сміттям.

Також нам допоможе почуватися краще збалансоване харчування. Раціон повинен бути різноманітним,  із достатньою кількістю фруктів та овочів. Крупи, хліб та макарони краще брати із цільного зерна. Кілька разів на тиждень  у раціон потрібно включати невелику кількість нежирного м’яса та рибу. Обмежити споживання солодощів та твердих жирів.

Обмеження кухонної солі допоможе запобігти підвищенню тиску.

Будь-яка їжа може стати отрутою, якщо її неправильно готувати або зберігати. Фрукти та овочі перед вживанням слід ретельно мити. Щоб уникнути передачі інфекції, готову до вживання їжу не можна класти на тарілку, де лежали сирі м’ясо чи риба. Готові продукти краще зберігати в холодильнику.

Малорухливий спосіб життя провокує ризик виникнення серцевих хвороб, діабету другого типу, високого кров’яного тиску, високого рівня холестерину, інсульту. На думку багатьох фахівців, діти і підлітки повинні займатись помірними чи інтенсивними вправами принаймні 60 хвилин щодня. Дорослим слід щотижня дві з половиною години займатися помірними вправами або ж 75 хвилин – інтенсивними. Про оптимальні фізичні навантаження краще порадитись зі своїм лікарем.

Повноцінний сон також допоможе почуватися краще.

Тисячі людей щоденно помирають через паління, алкоголь та наркотики. Зазвичай молоді люди дуже люблять нові враження, нехтуючи своїм здоров’ям, а потім у зрілому віці вже мають «букет» хвороб, пожинаючи плоди байдужого ставлення до свого організму.

Відмова від шкідливих звичок може допомогти уникнути багатьох хвороб почуватися добре в будь-якому віці.

Валерій Хухро, лікар загальної практики КП «КНП Лубенський міський центр ПМСД»