×

Як позбавитися небажаних стресів

Життя сучасної людини – джерело постійного стресу. Різноманітні події як в особистому, так і в суспільному житті, великий потік інформації, постійний дефіцит часу, побутові проблеми, стан здоров’я рідних і близьких, очікування важливих подій – це ті стресові ситуації, з якими кожна людина стикається щодня.

Стрес можна визначити як мобілізацію фізіологічних систем організму для підтримання життєдіяльності в небезпечних або надто складних умовах.

Причин стресу, або так званих стресорів – безліч. Стресором може стати все, що заважає, хвилює або погрожує.

Виходячи з причин, усі стреси умовно поділяють на фізичні та психологічні. Фізичний стрес виникає від сильної спеки, холоду, тривалого голоду або спраги. Психологічний стрес – результат будь-якого нервового перевантаження.

Стреси розділяються за перебігом на гострі (короткочасні) та хронічні (довготривалі).

У наш час саме психологічні стреси стали найбільш поширеними й актуальними.

При стресі в кров надходять збільшені порції гормону надниркових залоз – адреналіну, під впливом якого стимулюється діяльність серцево-судинної системи, шлунково-кишкового тракту, підвищується рівень глюкози у крові. Одночасно відчувається емоційне напруження, підвищується тонус м’язів.

Вплив стресу на організм буває як позитивним, так і негативним. Стрес нетривалий і неважкий може стати навіть корисним – емоції пожвавлюються, м’язи стають сильнішими, активність людини підвищується.

Якщо фактор стресу діє надто сильно та тривало, фізіологічні системи, які спочатку мобілізуються, а потім виснажуються, руйнуються.

Стрес і артеріальна гіпертензія

Коли стреси надто важкі або часті, збільшені концентрації адреналіну в крові сприяють тривалому спазму судин – підвищується артеріальний тиск, виникає артеріальна гіпертензія.

Надмірні концентрації того ж стресового адреналіну порушують серцеву діяльність, що може стати однією з причин ішемічної хвороби серця (ІХС). ІХС та артеріальна гіпертензія ускладнюють перебіг одна однієї.

Негативно впливають на артеріальну гіпертензію також характерні для стресу зміни в нервово-психічній сфері, що проявляються дратівливістю, тривожністю, спазмами м’язів.

Профілактика психологічного стресу

Стреси – одна зі складових частин нашого повсякденного життя. Повністю уникнути їх неможливо, хоча деякі обійти осторонь, зробити менш важкими прояви інших цілком реально.
Із наведених нижче порад виберіть ті, які особисто для вас більш значні та потрібні:

 1. Необхідно зрозуміти, що в повсякденному житті немає необхідності робити все на відмінно, намагаючись усе на світі охопити, досягти. Ви, скоріш за все, тільки виснажитесь, а головне буде загублене десь у метушні.
 2. Фізичні навантаження – найнадійніший засіб подолання стресу. Під час фізичної роботи вигорає залишок адреналіну, який і може завдати шкоди.
 3. Не забувайте відпочивати. Якщо загрожує стрес, уникайте «відпочинку» перед телевізором чи за комп’ютером. Ідіть на природу або ж займіться тією справою, яка найбільш подобається. Не економте час на нічному сні.
 4. Аромотерапія стає однією з найчастіших рекомендацій для подолання нервової напруги. Заспокійливий ефект мають олія ромашки, меліси, лаванди, троянди. Кожній людині більш допомагає один із названих ароматів, який слід самостійно відшукати.
 5. Для стимуляції працездатності уникайте вживання збудливих або тонізуючих напоїв. На деякий час енергетичний потенціал після їх прийому збільшується, потім настає тривале виснаження. Крім того, такі напої можуть підвищити артеріальний тиск та порушити сон.
 6. Не накопичуйте в душі злоби та образи. Частіше пригадуйте вислів: «Найкращі краплі для серця – здатність вибачення».
  Нагадаю кілька найпростіших прийомів, які допомагають попередити вибух небажаних емоцій, насамперед гніву та тривоги:
  • Побийте боксерську грушу, опудало, подушку тощо. Через деякий час почуєте, що майже зовсім заспокоїлися.
  • Візьміть у руки чималий шматок льоду, стисніть, тримайте, поки не розтане. Разом з долонею охолонуть нерви.
  • Щоб перемкнути негативні думки, розслабтесь і пригадайте якийсь вірш, пісню, зупинки знайомого автобусного маршруту.
  Якщо ви відчуваєте, що стрес зайшов занадто далеко, став некерованим, не вагайтесь, зверніться до фахівців – психолога, психотерапевта чи психіатра.
  Пам’ятайте, що своєчасне позбавлення небажаних стресів – надійна профілактика багатьох захворювань.