×

Як в СРСР вітали народ з Новим роком: від Сталіна до Горбачова

В СРСР традиція новорічних звернень керівників країни до народу з’явилася в 1936 році після офіційного відновлення святкування Нового року.

1 січня 1936 року газета «Правда» над фотографією радянського лідера Йосипа Сталіна помістила привітання «З Новим роком, товариші, з новими перемогами під прапором Леніна – Сталіна!». У тому ж році по радіо вперше прозвучало новорічне привітання голови Центрального виконавчого комітету (ЦВК) СРСР Михайла Калініна, проте воно було адресовано тільки учасникам першої арктичної експедиції.

Перше новорічне звернення до всіх громадян СРСР 31 грудня 1941 року по всесоюзному радіо теж зачитав Михайло Калінін, промова якого була присвячена подіям на фронтах Великої Вітчизняної війни.

1 січня 1954 року у «Правді» на першій шпальті вперше була опублікована «Новорічна промова» Голови Президії Верховної Ради СРСР Климента Ворошилова на прийомі на честь свята в Кремлі. У роки правління Микити Хрущова новорічне звернення до радянського народу публікувалося від ЦК КПРС, Верховної Ради і Ради міністрів СРСР, без згадки конкретних персоналій.

Традицію телевізійних новорічних звернень до радянського народу ввів генеральний секретар ЦК КПРС Леонід Брежнєв.Його перший виступ по центральному телебаченню відбулося 31 грудня 1970 року о 23:50. У 1975 році через хворобу Брежнєва від практики особистих поздоровлень першої особи держави відмовилися. З кінця 1970-х років новорічні звернення від імені партії і уряду зачитував відомий диктор центрального телебачення Ігор Кирилов. В газетах продовжували публікувати привітання від ЦК КПРС, Верховної Ради і Ради міністрів СРСР.

У 1982 році, після смерті Брежнєва, до радянського народу звертався перший заступник голови президії Верховної Ради СРСР Василь Кузнєцов. У наступні роки керівники радянської держави Юрій Андропов і Костянтин Черненко не виступали на телебаченні.

31 грудня 1985 року генеральний секретар ЦК КПРС Михайло Горбачов відновив традицію новорічних привітань. У 1987 році відбувся «радянсько-американський обмін»: Михайло Горбачов звернувся до громадян США, а президент Рональд Рейган привітав радянський народ. У грудні 1990 року прозвучало перше і останнє новорічне виступ Горбачова як президента СРСР.