×

ЯК ЖИТИ З ЦУКРОВИМ ДІАБЕТОМ?

Цукровий діабет – це захворювання, що характеризується підвищеним вмістом глюкози в крові ( гіперглікемією). Це захворювання виникає у тому випадку, коли інсуліну виробляється недостатньо або ефект його дії знижений.

Цукровий діабет є двох типів.

При цукровому діабеті першого типу відбувається руйнування клітин підшлункової залози, що синтезують інсулін, і це призводить до абсолютного дефіциту інсуліну. Через брак інсуліну в крові виникає надлишок глюкози, яка без інсуліну не може потрапити в клітини організму. У підсумку виникає парадоксальна ситуація: клітини плавають у глюкозі , але не можуть її засвоїти. Такий стан давні лікарі називали «голодом серед достатку».

При цукровому діабеті другого типу інсулін виробляється, але його може бути недостатньо або він – поганої якості. Хворіють ним зазвичай люди з надмірною вагою. Протікає він легше, ніж діабет першого типу, бо власний інсулін в організмі також виробляється.

Симптоми цукрового діабету:

  • відчуття невгамовної спраги;
  • часте сечовипускання;
  • швидка втрата ваги, часто при гарному апетиті (при першому типі діабету);
  • відчуття слабкості або втоми;
  • швидка стомлюваність;
  • нечіткість зору (“біла пелена” перед очима);
  • повільне загоєння ран;
  • дратівливість.

Причини виникнення цукрового діабету:

До факторів ризику розвитку діабету належать: спадковість, стрес, ожиріння, зловживання солодощами, шкідливі звички, перенесені інфекційні захворювання, запалення підшлункової залози. Для ранньої діагностики цукрового діабету другого типу важливо знати не тільки рівень цукру в крові натще, а й вимірювати глікемію (рівень цукру) після прийому їжі або після спеціального навантаження глюкозою.

Повноцінне життя з діабетом – не міф та не виняток. Це можливо! І золоте правило успіху – безпечний та здоровий спосіб життя. Тому запасайтеся наснагою та любов’ю до себе і запам’ятовуйте 5 корисних порад при цукровому діабеті.

  1. Здорове харчування. Дієта при цукровому діабеті 2 типу має бути збалансованою та субкалорійною – тобто зі зниженою добовою енергетичною цінністю. Також важливо дотримуватися режиму харчування. При цукровому діабеті: воно має бути п’ятиразовим: 3 основні прийоми їжі та 2 перекуси. Продукти з найбільшою кількістю вуглеводів варто вживати в першій половині дня. І такі вуглеводи мають бути повільними. Наприклад, цільнозернові крупи, фрукти та овочі. Джерелом білків тваринного походження можуть бути м’ясо, риба, яйця та кисломолочні продукти. Корисні для організму жири знайдете в рослинній олії та авокадо. А якщо вирішите спробувати нову страву, склад якої не знаєте, перевірте рівень цукру ДО та через 2 години після того, як її скуштуєте. У такий спосіб можна легко оцінити, як така страва впливає саме на ваше здоров’я.

2. Регулярна фізична активність при цукровому діабеті. Корисними при діабеті будуть помірні аеробні навантаження: йога, плавання, фітнес чи швидка хода. Тривалість одного тренування має бути не менше, ніж 30 хв щоденно. А якщо займатися щодня не можете, тренуйтеся 3-4 рази на тиждень протягом години.Але не забувайте під час фізичних навантажень при цукровому діабеті контролювати цукор. Адже сильне перевантаження — це ризик розвитку гіпоглікемії — небезпечного стану, за якого рівень глюкози сильно знижується.

3. Достатній здоровий сон. Серед корисних порад при цукровому діабеті завжди буде сон. Тривалість нічного сну має бути не менше 7 годин. А щоби увесь цей час сон був міцним та здоровим, дотримуйтеся двох умов: забезпечте повну темряву; лягайте не пізніше 23 години. Це потрібно, аби достатньо синтезувалися гормони, що впливають на обмін речовин, а також на рівень інсуліну та на компенсацію діабету.

4. Контроль маси тіла. Якщо виконувати попередні корисні поради для людей з діабетом, уже буде результат і ви почуватиметеся краще. Адже зниження жирового прошарку дозволяє гормону інсуліну спокійно дійти до клітини та виконати свою функцію – знизити рівень цукру.

5. Відмова від шкідливих звичок. При цукровому діабеті шкідливі звички негативно впливають на роботу всіх органів. Особливо печінки, серця та легень. А, оскільки організм єдина система, кожен негативний вплив його послаблює. Тому для зниження ризику захворювань варто відмовитися від куріння та надмірного вживання алкоголю.

З кожним маленьким кроком повноцінне життя з діабетом перестане бути недосяжною мрією!

Володимир Вовк, лікар – терапевт КНП « Кобеляцька міська лікарня»