×

Яскрава феєрія «Решетилівської весни»

23 серпня, у День Державного Прапора України, у Решетилівці відбулася визначна для всієї області подія – відкритий регіональний мистецький фестиваль «Решетилівська весна 2021.THE LITO». Цього року довгоочікуваний автентичний захід відкрив свої двері для близько десяти тисяч шанувальників народного мистецтва, знаних майстрів килимарства, вишивальниць та художників.

Організаторами добре знаного заходу виступили народний депутат України Олег Кулініч, Полтавська обласна державна адміністрація, Полтавська обласна рада та безпосередньо Решетилівська міська рада.

У своєму вітальному слові депутат підкреслив, що повністю підтримує та всіляко сприяє реалізації подібних культурно-мистецьких проєктів:

– Загальновідомо, що Решетилівка займає особливе місце не лише в Полтавському краї, але й в Україні загалом. Її традиційна вишивка біур р лим по білому добре знана на весь світ та представлена в численних музеях та приватних колекціях. Тому вважаю, що цілеспрямована та добре продумана популяризація наших традицій та культурних цінностей, як це відбувається на «Решетилівській весні», – саме те, що потрібно робити в сучасних реаліях. Приємно бачити, що фестиваль не стоїть на місці, а щороку оновлюється та видозмінюється. Не вперше відвідую цей захід і кожного разу залишаюся приємно здивованим нововведеннями. Переконаний: чим більше буде подібних народно-культурницьких фестивалів та чим потужнішою буде їх підтримка з боку керівництва області, тим краще та повніше розвиватиметься наш край.

Голова обласної ради Олександр Біленький додав, що в найближчі роки в планах зробити все, аби фестиваль «Решетилівська весна» набув статусу національного, та поширити відомості про саму Решетилівку та її мистецтво далеко за межі області.

– Незважаючи на те що фестиваль мали провести ще навесні, ми не менш раді вітати його й улітку. Тим паче перед таким знаковим для всієї країни святом – 30-річним ювілеєм нашої Незалежності. Адже головними на таких святах стають люди, які приїхали звідусіль, щоб доторкнутися до нашої багатої культурної спадщини. Адже генетичний код нації – вишивка – це наше, решетилівське надбання. Дуже сподіваюся, що до кінця року на рівні області вдасться розв’язати питання щодо фінансування ремонтних робіт у приміщенні колишньої швейної фабрики і зовсім скоро там зможе повноцінно запрацювати Всеукраїнський центр вишивки та килимарства. А вже на наступний рік, вірю, пандемія потроху відступить і ми зможемо провести фестиваль, як і заплановано, – 1 травня, до Дня Решетилівки.

Також до вітань долучилися і заступник голови Полтавської обласної державної адміністрації Катерина Рижеченко та голова Решетилівської міської громади Оксана Дядюнова, які побажали гостям та учасникам заходу гарно повеселитися й досхочу насолодитися атмосферою свята.

А розпочалося свято з танцювального флешмобу до 30-річчя Незалежності та урочистого покладання квітів до пам’ятника Тарасу Шевченку. Потім усі охочі мали змогу долучитися до святкової ходи «Вишиванка – код нації» головною вулицею міста. А вже біля ґанку ЦКД «Оберіг» на гостей фестивалю чекала ціла концертна програма кращих народних колективів Решетилівської громади, смачні частування кашею та театралізоване дійство в імпровізованому «Козацькому хуторі». Саме на його подвір’ї на всіх охочих чекала головна окраса заходу – повністю відтворена старовинна решетилівська страва шпундра.

Свого часу Параска Леонтіївна Жуковська, мати Івана Котляревського, яка походила з роду решетилівських козаків хутора Тютюнники (нині село Тутаки колишньої Покровської сільради), готувала цю страву, яку її син не лише високо оцінив, але й увічнив у своїй безсмертній поемі «Енеїда»:

І зараз попросив до столу

Латин Енеєвих бояр,

Пили горілку до ізволу

І їли бублики, кав’яр,

Був борщ до шпундрів з буряками,

А в юшці потрух з галушками,

Потім до соку каплуни…

Головний поціновувач стародавньої української кухні та кулінар Сергій на прізвисько Козак-Хоч-Куди підкреслив: наші предки вміли готувати не лише корисні страви, але й робили їх дуже смачними й поживними. Він додав, що з превеликою радістю весь день готуватиме тушковану свинину у вишуканому соусі на основі бурякового квасу, адже ця страва заслуговує на популяризацію, до того ж у сучасних реаліях легка і доступна для повсякденного споживання. Тож до самого вечора всі гості могли безплатно спробувати шпундру прямо з вогню, а також утамувати спрагу смачним холодним домашнім узваром, яким радо частували організатори.

Також протягом дня на головній вулиці міста розгорнулася масштабна виставка-ярмарок народних майстрів та виробників харчової промисловості з усієї України. Окрім цього, охочі могли долучитися до прогулянок на воді на каяках та сапбордах.

А вже о 19-й годині на місцевому стадіоні «Колос» під гучні оплески розпочалася драйвова концертна програма за участі зірок української сцени Арсена Мірзояна, гуртів «Ляпіс-98», «Табула Раса», «Леприконси та «ZdobșiZdub».