×

Інформація для багатодітних сімей

Хто належить до категорії багатодітна сімя

Багатодітна сім’я – сім’я, в якій подружжя (чоловік та жінка) перебуває у зареєстрованому шлюбі, разом проживає та виховує трьох і більше дітей, у тому числі кожного з подружжя, або один батько (одна мати), який (яка) проживає разом з трьома і більше дітьми та самостійно їх виховує.

До складу багатодітної сім’ї включаються також діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, – до закінчення закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.

Документ, який підтверджує статус “багатодітна сім’я”

Документом, що підтверджує статус багатодітної сім’ї, є посвідчення.

Посвідчення видаються одному з батьків. Строк дії посвідчення визначається окремо для кожної багатодітної сім’ї.

Дітям з багатодітної сім’ї посвідчення видається з 6 років.

Установи, до яких  необхідно звертатися за отриманням соціальних гарантій

З 1 січня 2021 року заяви приймаються безпосередньо в територіальній громаді:

– відділами соціального захисту відповідної територіальної громади або визначеними посадовими особами виконавчого органу сільської, селищної, міської ради;

– уповноваженими особами старостинських округів;

– посадовими особами центру надання адміністративних послуг (у разі їх створення).

В територіальних громадах, до складу яких увійшли міста обласного значення              (м. Полтава, м. Кременчук, м. Лубни, м. Миргород, м. Горішні Плавні), заяви з необхідним пакетом документів приймаються управліннями соціального захисту населення відповідних міських, районних у містах рад.

Управління соціального захисту населення районних державних адміністрацій з               1 січня 2021 року документи приймають лише у разі надіслання їх поштою або в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, або Єдиний державний веб-портал електронних послуг “Портал Дія”).

Допомога на дітей, які виховуються в багатодітних сім’ях

На третю і кожну наступну дитину з багатодітних сімей до досягнення ними                  6-річного віку виплачується щомісячна державна допомога у розмірі  1700 гривень.

У разі коли в сім’ї одночасно народилося двоє і більше дітей, внаслідок чого сім’я набула статусу багатодітної, виплата допомоги здійснюється на кожну таку дитину.

Допомога призначається одному з батьків дитини з місяця, в якому подано заяву з усіма необхідними документами.

Для призначення допомоги за умови пред’явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подаються: заява одного з батьків, з яким постійно проживає дитина, за затвердженою формою; копії (з пред’явленням оригіналу) посвідчення батьків багатодітної сім’ї; посвідчення дітей з багатодітної сім’ї; свідоцтв про народження всіх дітей.

Умови отримання пільг

Для отримання пільг та внесення інформації до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги багатодітній сім’ї необхідно подати такі документи: заяву, копію посвідчень (з пред’явленням оригіналів), копію довідки про реєстраційний номер облікової картки платника податків документа (або копію паспорта громадянина України/свідоцтва про народження (на вибір) із внесеними даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків).

Також багатодітною сім’єю пред’являється паспорти та надається інформація про характеристику житла і послуги, якими користується багатодітна сім’я.

Відповідно до Закону України “Про охорону дитинства” багатодітні сім’ї мають право на 50-% знижку з оплати житлово-комунальних послуг, в межах соціальних нормативів.

Пільги надаються за умови, що середньомісячний сукупний дохід сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу (у 2021 році – 3180 грн).

Надання пільг здійснюється в грошовій формі.

Нарахування пільг здійснюється органами соціального захисту населення щомісячно до 25 числа.

Виплата пільг на оплату житлово-комунальних послуг проводиться в таких формах:

безготівкова – АТ “Ощадбанк” щомісяця до 18 числа перераховує кошти з рахунка для виплати пільг на рахунки управителів, об’єднань, виконавців комунальних послуг у визначеній послідовності: опалення (теплопостачання, газо- або електропостачання); гаряче водопостачання; централізоване водопостачання та водовідведення; постачання електричної енергії на освітлення; постачання природного газу для приготування їжі та підігріву води; вивезення побутових відходів; послуги з управління багатоквартирним будинком, інші послуги.

За заявою багатодітної сім’ї послідовність перерахування коштів за послуги може бути змінено шляхом подання відповідної заяви структурному підрозділу з питань соціального захисту населення. АТ “Ощадбанк” протягом доби після здійснення перерахування коштів надсилає багатодітній сім’ї, яка отримує пільгу СМС повідомлення про стан розрахунків за послуги.

готівкова – надається шляхом перерахування коштів на рахунок, відкритий багатодітною сім’єю в установі уповноваженого банку або через виплатні об’єкти                       АТ “Укрпошта”.

Виплата пільг готівкою здійснюється лише на підставі поданої багатодітною сім’єю заяви до органу соціального захисту населення.

У разі виявлення бажання отримувати пільгу через виплатні об’єкти АТ “Укрпошта” заяву необхідно подати до 15 жовтня (15 травня), в такому разі виплата пільги здійснюється у грошовій готівковій формі з початку опалювального (неопалювального) сезону.

Заяву про отримання пільги готівкою через банківську установу можливо подати структурному підрозділу з питань соціального захисту в будь-який зручний час. При наявності у багатодітної сім’ї відкритого в уповноваженому банку рахунку (пенсійного, іншого соціального рахунку), – подаються реквізити вказаного рахунку, у разі відсутності банківського рахунку, – необхідно звернутися до уповноваженого банку та відкрити рахунок для перерахування пільг у грошовій готівковій формі.

У разі не призначення пільги за рівнем доходів чи визначення доцільності рекомендуємо багатодітній сім’ї звернутись за призначення житлової субсидії.

Розмір субсидії визначається, як різниця між розміром плати за житлово-комунальні послуги, в межах соціальних нормативів, та розміром обов’язкового відсотка платежу для сім’ї.

Субсидія на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення до дати закінчення опалювального сезону. Для призначення субсидії подаються: заява про призначення житлової субсидії та декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.

У період призначення житлової субсидії, пільги на оплату комунальних послуг не нараховуються.

Порядок виплати субсидій аналогічний пільгам.

Важливо. Багатодітні сім’ї, яким призначено пільгу (житлову субсидію), зобов’язані щомісяця сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням суми пільги (житлової субсидії), перерахованої виконавцям комунальних послуг або виплаченої їм готівкою.