×

Ініціативи для «своїх» витісняють реконструкцію скверу Героїв України

20 лютого минають уже шості роковини кривавих подій на Майдані під час Революції гідності. Саме в ці дні в центрі Києва загинула найбільша кількість учасників тримісячних протестів – понад 100 осіб. 21 лютого 2014 року офіційна влада України юридично визнала жертвами загиблих мітингувальників Майдану та відбулося з ними прощання. У жалобних промовах їх назвали Небесною сотнею. Уже сплинуло стільки часу, однак сквер Героїв України у Полтаві так і не облаштували. У цій ситуації розбиралися кореспонденти «ПВ».

У 2014 році у Полтаві демонтували пам’ятник Леніну, і це місце перетворилося на неохайну пустку. Тільки через півтора року, 10 липня 2015 року міськрада прийняла рішення перейменувати колишній сквер ім.Леніна в сквер Героїв України. Тоді ж було оголошено місцевий архітектурний конкурс на реконструкцію цієї території. У 2016 році під час громадських обговорень ГО «CityLab» розкритикувала непрозорість цього конкурсу, навіть ішлося про його скасування. І зрештою проєкт таки відклали.

«ПВ» отримав ексклюзивний коментар від головного архітектора області Ірини Особік: у чому ж причина затягування реконструкції скверу Героїв України:

– Проєкту реконструкції як такого не існує. А сама ідея в режимі паузи. До цього розглядалися різні пропозиції. Провели вісім круглих столів, на яких обговорювали остаточний вигляд проєкту і сам формат конкурсу на кращий ескіз чи загалом концепцію, а також всеукраїнський чи регіональний рівень. Однак територіально цей конкурс має організовувати та проводити міськрада. Усі свої напрацювання щодо реконструкції ми готові були віддати ще у 2018 році. Але тоді ініціативи від міста не отримали. Її немає і донині.

Ще в грудні 2018 року колишні представники Партії регіонів Олександр Удовіченко та Олексій Чепурко робили все можливе, щоб прибрати сквер Героїв України з міської Програми реконструкції парків та скверів. На той час орієнтовна вартість виготовлення проєктно-кошторисної документації становила близько 200 тис. грн та 10 млн грн на самі роботи.

Зі свого боку депутат міськради Вадим Ямщиков підтвердив, що цей проєкт поки що не має підтримки серед депутатів, оскільки є побоювання щодо його швидкої реалізації. Адже бачать приклад проєкту території майдану біля обласної державної адміністрації, де громадські активісти й донині не прийшли до спільної думки, яким він має бути:

– Нині маємо технічне завдання, яке підготувала робоча група із представників громадськості. Проте перед тим, як замовити проєкт, управління архітектури повинне провести конкурс і визначити переможця. Адже це не тільки благоустрій території скверу, а ще й пам’ятник, який має нести ідеологічне спрямування. Також депутати повинні сформувати призовий фонд архітекторам, які згодяться долучитися до розробки проєкту. І тільки потім виділяти кошти на проєктну пропозицію, яка здобуде перемогу в конкурсі. Але поки що нічого з цього не зроблено.

Поки місто та громада чекають на сквер Героїв України, нова коаліція Удовіченка, Шамоти та «Батьківщини» продовжує нівелювати соціально важливі ініціативи. Натомість витрачають бюджетні кошти на чергові проєкти на угоду «своїм». Наприклад, на реконструкцію скверу біля приватного Полтавського університету економіки і торгівлі, до якого має безпосереднє відношення родина заступника міського голови Світлани Нестулі.