×

Юрист правової допомоги захистив права позичальника

Не поодинокими є випадки, коли особи, що взяли кредит, з тих чи інших причин не змогли вчасно погашати заборгованість та відсотки за користування ним, внаслідок чого їм були нараховані непомірно великі штрафні санкції.

Ось одна з таких історій.

До Полтавського бюро правової допомоги звернулася Валентина, яка розповіла, що у 2009 році взяла кредит у сумі шести тисяч гривень. Спочатку справно платила частину кредиту та відсотки, але потім захворіла. Багато коштів витрачала на лікування, тому не в силах була сплачувати у повній мірі всі платежі. Проте й не відмовлялася від погашення кредиту і сплачувала по мірі наявних фінансових можливостей. Справжнім шоком для жінки стало отримання листа, з якого вона дізналася, що банк звернувся до суду з позовом про стягнення із неї тіла кредиту, відсотків за кредитом та штрафних санкцій на загальну суму більш як 114 тисяч гривень.

Представляти інтереси Клієнта у даній справі було уповноважено фахівця Полтавського бюро правової допомоги, адвоката Артема Пархоменка.

«Вивчивши матеріали справи, я дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення близько115 тис. грн. є надто завищеними, а крім того не підтверджуються належними та допустимими доказами. Заява-анкета, підписана моєю клієнткою, не містить відомостей про строки сплати кредиту, порядок нарахування відсотків та штрафних санкцій, так само як і не містить посилань на конкретні документи, які визначають ці істотні умови», – розповів юрист.

Фахівець склав відзив на позовну заяву, у якому акцентовано увагу на недоведеності позовних вимог. 

«Порядок нарахування штрафних санкцій викликав обґрунтований сумнів у його правильності, адже банківською установою, при обчисленні пені, не враховано платежі, які здійснювала моя клієнтка, незважаючи на скрутне фінансове становище. Так, вони не повною мірою покривали нараховані відсотки та тіло кредиту, але все ж мали бути відображені у розрахунку і враховані. Крім того, відсоткова ставка за кредитом не була чітко визначена у жодному документі, який було додано до позовної заяви. Так само сторонами не був погоджений порядок нарахування штрафних санкцій, відсутній графік погашення кредиту чи інші подібні документи, які б прямо підтверджували факт того, що в даному випадку передбачалася сплата відсотків за користування грошовими коштами і встановлювалися будь-які строки виконання зобов’язання, порушення яких у свою чергу, є підставою для відповідальності. Договір вважається укладеним лише з моменту узгодження і прийняття сторонами усіх його істотних умов, при дотриманні вимог законодавства щодо форми такого договору. Як відомо, наслідком недотримання форми договору, що прямо встановлена законом, є його нікчемність», – зазначив Артем Пархоменко.

Отож, вивчивши відзив на позовну заяву, розглянувши справу у порядку спрощеного позовного провадження, місцевий суд погодився з доводами, що містилися в ньому та частково задовольнив позовну заяву, стягнувши із жінки на користь банківської установи лише ту суму коштів, які вона фактично отримала — шість тисяч гривень, а також встановлені законом три відсотки річних за користування грошовими коштами, що становить в даному випадку трохи близько двох тисяч гривень. У задоволенні решти позовних вимог, а саме стягненні штрафних санкцій та інших нарахувань у сумі 106 тисяч гривень, було відмовлено.

Таким чином, завдяки діям фахівця безоплатної правової допомоги не допущено безпідставне стягнення з жінки грошових коштів у завищеному розмірі та захищено її права.

Як діяти, якщо Ви маєте заборгованість за кредитом?

Консультує юрист Полтавського бюро правової допомоги, адвокат Артем Пархоменко.

Найперше, цю ситуацію не варто ігнорувати. Доречним буде звернутися до банківської установи для вирішення питання щодо отримання відстрочки виконання зобов’язань чи реструктуризації заборгованості. Можливо, шляхом переговорів вдасться розв’язати спірне питання і запобігти подальшому зверненню банківської установи до суду, адже у цьому разі позичальник точно уникне ще й сплати судового збору, поряд із сплатою заборгованості. Варто також зберігати усі квитанції про погашення кредиту та документи, які його стосуються. Якщо ж так сталося, що позов уже знаходиться в суді, то варто звернутися до фахівця, який вивчивши документи, допоможе Вам визначити найкращу модель поведінки, у ситуації, що склалася і відстояти свої права та інтереси. Одне можна сказати напевно — ігнорування цієї проблеми зовсім не сприяє її вирішенню, а лише перешкоджає захисту Ваших прав. Законом передбачено порядок розгляду справи судом, а тому всі процесуальні дії, спрямовані на захист Ваших прав, мають бути вчиненні своєчасно. Пропущені без поважних причин строки вчинення цих дій, в кінцевому рахунку, дуже часто перешкоджають поновити порушені права та законні інтереси.

Отож доречно нагадати, що у випадку наявності невирішених правових питань, отримати правову допомогу має можливість кожен, звернувшись до Полтавського бюро правової допомоги за адресою: місто Полтава, вулиця Міщенка, 2, телефон (0532) 50-27-29, де фахівці бюро охоче та безкоштовно нададуть Вам необхідні роз’яснення та допомогу.

Відділ «Полтавське бюро правової допомоги»

Полтавського місцевого центру з надання

безоплатної вторинної допомоги