×

Керівництво міста загострює і так напружену ситуацію для підприємців

Рішення про карантин у місті було ухвалене 16 березня під час засідання виконавчого комітету Полтавської міської ради. Обмежувальні заходи поширилися на розважальні заклади, фітнес-клуби, магазини, крім продуктових. А от роботу ринків, хоч і продуктових, де торгують овочами, фруктами, іншою їжею, теж у Полтаві чомусь призупинили.

Продавці шоковані. Вони не знають, що робити з усім придбаним товаром, адже той швидко псується. Так, підприємець Світлана Сухотіна скаржиться, що навезла тонни товару, а реалізовувати його немає змоги:

– Працюємо, платимо податки, свої сім’ї забезпечуємо, як це? Нас ніхто не попередив, що закриють. Ми поїхали по товари і вчора привезли цілу машину, колосальні суми вклали. Це не три копійки, а 300–400 тис. грн. Що я тепер буду з ним робити?

Чимало підприємців не збирається терпіти свавілля керівництва міста. Якщо їхні проблеми не розв’яжуть, то планують виходити з протестами до стін міської ради.

– Разом із колегами вийдемо до міської ради і покажемо повні машини із продуктами. Хай вони нам скажуть, що робити з ними. А краще нехай у нас усе це куплять, – додає підприємець Надія Дорошенко.

Працівники ринків переконані, що захворіти вірусом у них менша ймовірність, адже працюють на свіжому повітрі. А голова громадської організації «Підприємці Полтавщини» Євген Дикань зазначає, що міська влада навіть не запрошує підприємців на свої наради і не обговорює всі ці карантинні заходи. Хто дасть відповіді на запитання: як завтра платити людям зарплату, податки, кредити, орендну плату і так далі:

 – Міська влада провела нараду, але жодного підприємця на неї не запросила. І тепер маємо таку незручну ситуацію. Ніхто не подумав про найманих працівників, які лишилися без роботи, про підприємців, які завезли товари, що швидко псуються. Це ж надзвичайні збитки. Нехай зайдуть у магазини та великі супермаркети, де купа людей у чергах. А невеличкі продуктові магазини на території самого ринку цинічно закрили. Це ж несправедливо.

Підприємці говорять: повинен бути діалог, а не заборони, які загострюють і так напружену сьогодні ситуацію.

Відповідно до постанови Кабміну від 11 березня 2020 №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СOVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» призупиняється робота громадських закладів, окрім роздрібної торгівлі продуктами харчування, пальним, засобами гігієни, лікарськими засобами тощо. Проте керівництво міста Шамота, Удовіченко та «Батьківщина» не дотрималися вказівок уряду, закривши продуктові ринки.

Також не пішли назустріч підприємцям, знехтувавши законопроєкт №3220 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» у частині звільнення платників єдиного податку на час карантину. Не звільнили підприємців і від орендної плати за комунальні приміщення.

Примітно, що 20 березня на останньому засіданні виконкому керівництво міста таки розблокувало роботу б удівельного гіпермаркету «Епіцентр» та мережі магазинів «Аврора», які торгують засобами гігієни, а от про ринки вони вперто забувають.

Нині ж унаслідок неправильного рішення про закриття ринків почали відчутно дорожчати продукти в супермаркетах. Наприклад, гречка виросла в ціні на 50%, пшоно – на 24%, цукор – на 16%. А найбільше додали в ціні овочі: вартість картоплі зросла на 60%, а цибулі та моркви – майже вдвічі. І це тільки початок…

У Кабміні виступили за продовження роботи відкритих продовольчих ринків під час карантину в Україні. Заступник міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства Тарас Висоцький підкреслює, що ні в якому разі не можна обмежувати продовольчі ринки. Крім того, до цього переліку важливо додати реалізацію насіння, засобів захисту рослин, саджанців та ветпрепаратів.

Підприємства сільського господарства і харчової промисловості мають продовжувати свою роботу, незважаючи на карантин, оскільки вони забезпечують «продовольчу безпеку» країни.

Так, прислухавшись до уряду, 24 березня у Мелітополі місцева влада вже відкрила всі міські ринки, де підприємцям дозволили торгувати продуктами, засобами гігієни та кормами для тварин. У Львові, Вінниці, Одесі та в інших великих містах ринки взагалі не закривали.

А в Полтаві Шамота, Удовіченко та Бєлоножко з «Батьківщини» продовжують домовлятися з супермаркетами, закриваючи ринки, і таким чином позбуваються конкуренції. Натомість від цього страждають полтавці, які змушені купувати продукти за завищеними цінами.