×

“Хороші вчителі створюють хороших учнів”

Цей день в історії…

220 років тому, 24 вересня 1801 року, в с. Пашенівка (нині Козельщинський район Полтавської області) народився Михайло Васильович Остроградський – український математик, механік і фізик, один з фундаторів вітчизняної математичної школи, академік Петербурзької та декількох іноземних академій.

Належав до козацько-старшинського роду Остроградських, що походив від бунчукового товариша Івана Остроградського, який жив у XVII ст. Дитинство проходило у рідному селі Пашенівці. Уже в ранньому віці у нього проявилося значне зацікавлення до математичних обчислень і він вимірював різні предмети: вози, дерева, глибину ярів та криниць.

У 1809- 1816 рр. навчався у Полтавській гімназії, при якій існував виховний заклад- Будинок виховання дітей бідних дворян, піклувальником якого був Іван Петрович Котляревський. Згадуючи роки навчання у Полтаві, М. Остроградський писав: «Полтавський будинок виховання бідних відмінний у всіх відношення, чому багато сприяє постійне перебування в Полтаві Малоросійського військового губернатора… і зразкова щирість і піклування головного його наглядача, майора Котляревського, відомого перекладом Вергілєвої «Енеїди» на вітчизняну його малоросійську мову. Чиновник цей у колі вихованців є поважливим і суворим батьком, нагорода трудів його відбита завжди на обличчі його… І він, стільки суворий в управлінні вихованцями, стільки ж дбайливий у наданні їм приємностей.»

Восени 1816 р. став вільним слухачем Харківського університету, а з 1817 — студентом фізико-математичного факультету. Харків був тоді центром українського відродження, що вплинуло на формування його національної свідомості.

У 1822–1828 рр. вдосконалював свої знання у Колеж де Франс у Парижі, де слухав лекції Ампера, Коші, Лапласа, Пуассона, Фур’є та ін. Незабаром він зробив перші серйозні спроби своїх сил у математиці й особливо в інтегральному численні.

Працював переважно у Франції та Росії Автор 40 праць із математичного аналізу, математичної фізики, теоретичної механіки, написаних переважно французькою мовою, друкованих у «Мемуарах» і «Бюлетенях» Петербурзької АН.

З Парижа вченний виїздить до Петербурга, де і минає все його подальше життя.

Але Україна завжди жила в його в його серці. Щоліта він відвідував рідні місця. Був знайомий з Тарасом Шевченком, знав напам’ять багато поезій з «Кобзаря». У щоденнику поета є запис від 13 квітня 1858 р. «Великий математик прийняв мене з відкритими обіймами». Вважають, що саме спогади М. Остроградського про І. Котляревського лягли в основу створеного письменником образу поета у повісті «Близнецы»

Помер 1 січня 1862 року у Полтаві. Згідно із заповітом, був похований в своєму рідному селі. У 2001 році ЮНЕСКО внесла Михайла Васильовича Остроградського до списку видатних математиків світу.