×

Хто і як має дбати про безпритульних тварин?

Запитання, здавалося б, риторичне, проте на нього досі
немає остаточної відповіді. Доля вуличних тварин – собак і котів,
які залишилися без власників, бездоглядних та загублених,
нині все більше хвилює жителів багатьох громад.
У той час коли за домашню тварину повну відповідальність несе її власник, а отже, саме від нього залежить благополуччя та збереження її життя, існує й інший бік справи. Адже поруч живуть тварини, які з певних причин залишилися без людської опіки, кинуті напризволяще. Про добре, гуманне ставлення до них часом забувають, а в декого навіть вистачає нахабності кривдити цих нещасних живих створінь. І тоді думка про те, що безпритульних тварин не буває, а бувають лише безвідповідальні господарі, набуває зовсім не теоретичного змісту.


Але цю ситуацію можна і треба змінювати. Так, мої пошуки відповідних ідей збігаються з поглядами на розв’язання проблеми професійного лікаря-ветеринара Ілони Ступарь. Попередньо ми вже анонсували з нею низку спільних заходів з просвітницької роботи і не тільки. Так, метою саме просвітницької роботи стало формування культури гуманного ставлення до безпритульних тварин у жителів громади, недопущення знущання над ними, створення безпечних умов їхнього проживання на території громади, а також інформування жителів щодо правил поводження з бездомними тваринами, ознайомлення з міжнародними стандартами благополуччя тварин та чинним вітчизняним законодавством.
Вважаю, що інформування населення має передувати процесу проведення стерилізації бездомних тварин (котів та собак
у селах. Під час відповідних занять жителі громад отримають відповіді на такі запитання: чи можливо в сучасних умовах
гуманними методами регулювати чисельність безпритульних тварин? Чому необхідно проводити їхню стерилізацію? На що
впливає така процедура? Який потрібен подальший супровід під час реабілітаційного періоду для тварини? У рамках тренінгу ветеринар проведе роз’яснювальну роботу щодо основних ризиків, які можуть виникнути в процесі, та їхнього усунення.


Також після завершення занять учасники та інші жителі громади отримають інформаційний роздатковий матеріал, де зібрана вся необхідна інформація про стерилізацію, догляд та поводження з бездомними тваринами. У рамках цього проєкту ми пропонуємо створити у громадах об’єднання молоді або інші ініціативні групи, які будуть супроводжувати цих тварин у реабілітаційний період, а можливо, навіть до того моменту, коли у них з’явиться хазяїн. Адже виховання гуманного ставлення до братів наших менших потребує системної та потужної роботи в суспільстві загалом.

Але якщо говорити про комплексне подолання проблеми, то варто зазначити, що наразі в Полтавській області немає єдиної дієвої програми щодо захисту бездомних тварин, у якій були б визначені всі необхідні вектори та враховані такі нюанси, як-то створення мережі притулків для бездомних тварин (або хоча б пунктів їхньої тимчасової перетримки), гуманне регулювання популяції бездомних тварин, їхній супровід під час реабілітаційного періоду одразу після стерилізації, вакцинування, обробка від гельмінтів тощо, а також потужна інформаційна просвітницька кампанія в усіх громадах регіону.


Нині триває збір інформації від громад, і кожен, хто бачить таку проблему у
своєму селі, може заповнити аплікаційну форму та повідомити нас про потребу її усунення. Скануйте QR-код, заповнюйте анкету, і, можливо, наступна наша зустріч відбудеться саме у вашому населеному пункті.