×

Хто і як має дбати про безпритульних тварин?

Питання здавалося б риторичне, проте на нього досі немає остаточної відповіді. Доля вуличних тварин – собак і котів, які залишилися без власників, бездоглядних та загублених, нині все більше хвилює жителів багатьох громад.

У той час, коли за домашню тварину повну відповідальність несе її власник, а отже, саме від нього залежить благополуччя та збереження її життя, існує й інший бік справи. Адже поруч живуть тварини, які з тих чи інших причин, залишилися без людської опіки, кинуті напризволяще. Про добре, гуманне ставлення до них часом забувають, а у декого навіть вистачає нахабності кривдити цих нещасних живих створінь. І тоді думка про те, що безпритульних тварин не буває, а бувають лише безвідповідальні господарі, набуває зовсім не теоретичного змісту.

Але цю ситуацію можна і треба змінювати. Так, мої пошуки відповідних ідей збігаються із поглядами на вирішення проблеми професійного лікаря-ветеринара Ілони Ступарь. Попередньо ми вже анонсували з нею ряд спільних заходів по просвітницькій роботі і не тільки. Так, метою саме просвітницької роботи є формування культури гуманного ставлення до безпритульних тварин у жителів громади, недопущення знущання над ними, створення безпечних умов їхнього проживання на території громади, а також інформування жителів щодо правил поводження із бездомними тваринами, ознайомлення із міжнародними стандартами благополуччя тварин та діючим вітчизняним законодавством.

Вважаю, що інформування населення має передувати процесу проведення стерилізації бездомних тварин (котів та собак) у селах. Під час відповідних занять жителі громад  отримають відповіді на такі запитання: чи можливо в сучасних умовах гуманними методами регулювати чисельність безпритульних тварин? Чому  необхідно проводити їхню стерилізацію? На що впливає така процедура?  Який потрібен подальший супровід під час реабілітаційного періоду для тварини? У рамках тренінгу ветеринар проведе роз’яснювальну роботу щодо основних ризиків, які можуть виникнути в процесі та їхнього усунення. Також після завершення занять учасники та інші жителі громади отримають інформаційний роздатковий матеріал, де зібрана уся необхідна інформація про стерилізацію, догляд та поводження із бездомними тваринами.

У рамках цього проєкту ми пропонуємо створити у громадах об’єднання молоді, або інші ініціативні групи, які будуть  супроводжувати цих тварин у реабілітаційний період, а можливо навіть до того моменту, коли у них з’явиться хазяїн. Адже виховання гуманного ставлення до братів наших менших потребує системної та потужної роботи у суспільстві в цілому.

Але якщо говорити про комплексне подолання проблеми, то варто зазначити, що наразі в Полтавській області немає єдиної та дієвої програми щодо захисту бездомних тварин. У якій були б визначені всі необхідні вектори та враховані такі нюанси як створення мережі притулків для бездомних тварин (або хоча б пунктів їхньої тимчасової перетримки), гуманне регулювання популяції бездомних тварин, їхній супровід під час реабілітаційного періоду одразу після стерилізації, вакцинування, обробка від гельмінтів тощо, а також потужна інформаційна та просвітницька кампанія в усіх громадах регіону.

Нині  триває збір інформації від громад і кожен, хто бачить таку проблему в своєму селі може заповнити аплікаційну форму та повідомити нас про потребу її усунення. Скануйте QR-код, заповнюйте анкету і можливо наступна наша зустріч відбудеться саме у вашому селі.

Олена БАБЕНКО