×

Хвороба «немитих рук»: що потрібно знати про гепатит А

Гепатит А – це захворювання печінки, спричинене вірусом. На відміну від гепатитів В і С, гепатит А не провокує розвиток хронічної хвороби печінки і досить рідко закінчується смертю. За даними Всесвітньої організації здоров’я, майже всі люди, уражені гепатитом А, повністю одужують і в них формується пожиттєвий імунітет до хвороби. Але в умовах тісного контакту з багатьма потенційно інфікованими людьми варто достеменно знати, як саме передається ця хвороба, які існують симптоми, як лікують гепатит А і що слід робити, щоб не захворіти.

Як передається гепатит А

Гепатит А найчастіше передається фекально-оральним шляхом. У домашніх умовах це найчастіше брудні руки, коли інфікована людина готує їжу для всіх членів сім’ї. Тому гепатит А часто називають хворобою брудних рук. Також вірус може передаватись при тісному фізичному контакті з інфікованою людиною. Гепатит А: основні симптоми

Симптоми хвороби можуть проявлятись як у легкій, так і у важкій формах. Найчастіше на наявність захворювання вказують:

• підвищена температура;

• слабкість;

• відсутність аппетиту;

• діарея; • блювота;

• неприємні відчуття в животі;

• сеча стає темнішою;

• пожовтіння шкіри і білків очей.

Інкубаційний період гепатиту – 14–28 днів. Але слід враховувати, що при гепатиті А не завжди проявляються абсолютно всі симптоми. Наприклад, у інфікованої людини може бути абсолютно нормальна температура тіла чи звичний колір сечі. Також майте на увазі, що симптоми гепатиту А значно частіше проявляються у дорослих, ніж у дітей. Більше того, у дітей до шести років дуже часто відсутні будь-які симптоми гепатиту А, а жовтуха розвивається лише у 10%. У дорослих симптоми проявляються у більш складній формі, а жовтуха з’являється у 70% випадків. Важкий перебіг хвороби та летальні наслідки найчастіше фіксуються в осіб, яким понад 65 років. Іноді відбуваються рецидиви гепатиту А. Так, у людини, яка щойно одужала, знову з’являються симптоми хвороби, проте після ще одного епізоду настає повне одужання.

Групи ризику

За даними ВООЗ, найчастіше гепатит А з’являється у дітей раннього віку. Однак захворіти може кожен. Основні фактори ризику – це погані санітарні умови, відсутність очищеної води, прийом рекреаційних препаратів, проживання з інфікованою людиною, сексуальні контакти з людиною, у якої гостра форма гепатиту А, поїздки в райони з високою епідемічністю.

Профілактика гепатиту А

Оскільки гепатит А найчастіше передається фекально-оральним шляхом, то перш за все уберегти від хвороби допоможе дотримання санітарних норм. Також профілактика гепатиту А вбирає в себе:

• Правила особистої гігієни. Обов’язково мийте руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, а також після кожного відвідування туалету та громадських місць.

• Споживання кип’яченої води. Перед вживанням слід прокип’ятити воду впродовж 10 хвилин, а потім дати їй відстоятися протягом години.

• Вживайте у їжу лише чисті та ретельно вимиті фрукти й овочі.

• Відмова від самолікування будь-якими способами. Лише лікар може підтвердити діагноз гепатиту А і надати рекомендації щодо лікування.

На сьогодні існує вакцина, яка надає додатковий захист від гепатиту А. Виробники рекомендують дві дози вакцини для забезпечення більш тривалого захисту після щеплення (5–8 років). А от для дітей у віці до одного року ліцензованих вакцин немає. У країнах з високою ендемічністю використання вакцини обмежене, оскільки більшість дорослого населення має природний імунітет у результаті перенесеного колись захворювання. Плануючи вакцинацію, варто пам’ятати, що перед щепленням слід проконсультуватися з вашим лікарем. Зичимо вам міцного здоров’я!