×

Корисні поради: чим замінити тістечка, коли хочеться солодкого

З приходом осені ми більше часу проводимо у приміщенні, мало гуляємо, відповідно – отримуємо недостатньо сонячного світла, що може призвести до дефіциту вітаміну D. Він може проявлятися бажанням різноманітних кремових продуктів (десерти із заварним кремом, чізкейки тощо) і тих, які містять вершкове масло та молочні продукти.

Наступною причиною тяжіння до солодощів є осіння хандра, розповіла The Village дієтологиня Каріна Дейнеко.

Вважається, що найлегший спосіб покращити настрій – з’їсти щось солоденьке. Часто, зігріваючись гарячими напоями, ми за звичкою тягнемося до солодощів.

Від солодощів, які містять прості вуглеводи, підвищується рівень глюкози в організмі, що приносить короткочасний прилив сил. Відповідно, зростає рівень інсуліну. А потім – рівень глюкози падає. І маємо знов погіршення настрою та нестачу сил. Наслідки не баряться – знову хочеться солоденького. Такі “інсулінові гойдалки” перетворюються на замкнене коло.

Вважається, що найлегший спосіб покращити настрій – з'їсти щось солоденьке
Автор: unsplash.com

За короткочасне задоволення ми можемо розплатитися щонайменше зайвими кілограмами. Тому вживати солодощі треба обережно. Та у правильний час. А ще обирати їх з точки зору користі – або, принаймні, найменшої шкоди.

Рівень корисності солодощів вимірюється швидкістю підняття рівня глюкози та інсуліну, наявністю корисної клітковини та відсутністю хімічних домішок і штучних підсолоджувачів.

Ми можемо зустріти велику кількість умовно корисних солодощів – без цукру, без молочних продуктів, без консервантів тощо. Однак, маркування не завжди свідчать про користь.

Наприклад, замість класичного цукру можуть використовуватися штучні або синтетичні цукрозамінники, які негативно впливають на функцію печінки. Вони не підвищують рівень глюкози, але рефлекторно зачіпають рівень інсуліну. Відповідно, виникає бажання з’їсти ще більше.

Тому солодощі не можуть бути корисними, якщо вони містять штучні цукрозамінники. Солодощі, які можна вживати щодня – це фрукти. Іноді можна поласувати шоколадом, сухофруктами, зефіром, мармеладом або пастилою.

До корисних солодощів можемо віднести чорний шоколад – продукт із низьким інсуліновим і глікемічним індексом.

Шоколад має бути максимально чорним - з мінімальним вмістом цукру
Автор: unsplash.com

Шоколад містить антиоксиданти, магній, який сприяє розслабленню, та триптофан – амінокислоту, яка має здатність підвищувати гормон радості серотонін. Але потрібно пам’ятати, що вміст цукру має бути мінімальним, а какао – максимальним. Та й порція шоколаду не повинна перевищувати 20–30 г на день. Не варто зловживати цим продуктом.

Фрукти – основний десерт, якщо ми дотримуємося правильного харчування. Бажано обирати стиглі сезонні місцеві фрукти. Для нашої країни це яблука, груші. Зараз також корисно вживати хурму та цитрусові.

Фрукти корисні, але в обмеженій кількості
Автор: unsplash.com

Фрукти містять клітковину, яка сповільнює всмоктування фруктози та глюкози в кишківнику. Краще обирати фрукти замість смузі чи соків, тому що під час їх приготування фрукт втрачає клітковину, відповідно – фруктоза та глюкоза всмоктуються швидше та спричиняють стрибок інсуліну.

Хоча фрукти – порівняно низькокалорійні, зловживати ними не варто. Якщо вживати їх без міри, вони матимуть такий же ефект, я звичайний десерт. Для жінок порція складає 300 г, для чоловіків – 350–400 г на день. Не варто з’їдати кілограм фруктів, бо так ми отримаємо більше шкоди, ніж користі

Пізньої осені та взимку ми не маємо широкого різноманіття стиглих ягід і фруктів, як улітку, тому можемо вживати сухофрукти.

Сухофрукти - це концентрований продукт, що має порівняно високу калорійність
Автор: unsplash.com

Варто усвідомити и, що сухофрукти – це концентрований продукт. Необхідно розуміти: з якої порції свіжих фруктів вони виготовлені – стільки цукру та фруктози потрапить в організм. Ми не отримаємо клітковини, а цукор засвоїться дуже швидко, що сприятиме різкому підвищенню рівня глюкози.

Проте сухофрукти не можуть бути заміною фруктів чи альтернативою всім солодощам. Це не щоденний продукт для вживання. Кількість сухофруктів не повинна перевищувати 30–40 г для жінок і 50 г для чоловіків на день.

Як заміну шкідливим цукеркам чи тістечкам можна їсти зефір. Він виготовляється із фруктового пюре, білків, натуральних загусників і цукру. Зефір містить клітковину у вигляді пектину, яка сприяє уповільненню всмоктування глюкози.

Натуральний зефір може бути заміною шкідливим цукеркам чи тістечкам
Автор: unsplash.com

Пектин – природний вуглевод, що сприяє регуляції рівня холестерину, збільшує стійкість організму до алергічних подразників, покращує кровообіг, виводить радіонукліди та стимулює загоєння ран. Однак, пам’ятайте: у зефірі все ж багато цукру, тому він скоріше відноситья до солодощів. ніж до низькокалорійних продуктів.

Мармелад і пастила – продукти, які можна приготувати в домашніх умовах із використанням фруктів чи фруктового соку без цукру. Вони не містять жирів і складаються з корисних вуглеводів. В залежності від фруктів, з яких виготовлені пастила чи мармелад, вони містять різні групи вітамінів і мінералів: магній, залізо, калій, натрій, які позитивно впливають на нервову систему та кровообіг.

Патилу готують у домашніх умовах з фруктів та ягід без додавання цукру
Автор: smachno.ua

Окрім того, що їсти, має значання і те, коли. Щоб смаколик приніс максимальну користь і не осів зайвими кілограмами, необхідно вживати його в першій половині дня, адже до 15-ї години в організмі відбувається активний вуглеводний обмін. Це сприяє кращому засвоєнню цукру та його замінників.

Найкраще вживати фрукти окремим прийомом їжі. Це може бути другий сніданок або перекус з 10-й до 11-ї години.

Навіть корисні продукти можуть стати шкідливими, якщо їх вживати в неправильний час. Будь-які фрукти чи корисні солодощі, вжиті у другій половині дня, сповільнюють вуглеводний обмін, можуть спричинити порушення процесу травлення та сприяти появі зайвої ваги.