×

КОЖНА ХВИЛИНА МАЄ ЗНАЧЕННЯ

Інсульт може трапитися з кожним, незалежно від віку, статі тощо. Кожен випадок – особливий, хвороба та реабілітація – індивідуальні. За умови вчасного діагностування нападу протягом перших 4 годин можна повністю усунути наслідки інсульту.

Інсульт посідає друге місце в переліку головних причин смерті і є провідною причиною інвалідності в Україні. Особливу тривогу викликає зростання захворюваності серед людей працездатного віку: приблизно третина усіх інсультів трапляється в осіб віком до 60 років, і лише невелика частка тих, хто пережив інсульт, повертається до роботи.

До факторів ризику інсульту належать: підвищений кров’яний тиск (більше ніж 140/90 мм рт. ст. — головна загроза, навіть якщо пацієнт добре почувається); цукровий діабет, миготлива аритмія та високий холестерин. Відповідно, зважаючи на це, лікар може рекомендувати пацієнту, як зменшити ризик. Наприклад, контролювати свій тиск.

Типи інсультів та характер уражень мозку

Ішемічний інсульт. Пов’язаний із закупоркою судин мозку тромбом. Коли збагачена на кисень кров не потрапляє до певної ділянки мозку, спостерігається порушення мозкової діяльності. Ці порушення і зумовлюють виникнення гострих симптомів інсульту.

Ішемічний інсульт може статися:

 • внаслідок атеросклерозу, коли просвіт артерій зменшується через нашарування «поганого» холестерину аж до непрохідності судини;
 • як наслідок пошкодження та розриву атеросклеротичних бляшок. Часто таке пошкодження супроводжується утворенням тромбу на місці розриву бляшки, і він разом із вмістом бляшки переміщується током крові до того моменту, поки повністю не перекриє просвіт більш дрібних судин. У такому випадку виникає так званий атеротромбоз;
 • через потрапляння тромбу, що утворився в серці (наприклад, при серцевій аритмії – порушенні ритму серця), до мозкових судин.  Цей варіант інсульту зазвичай має більш тяжкий перебіг.

Геморагічний інсульт. Цей різновид інсульту трапляється при розриві мозкових судин. Існують декілька варіантів геморагічного інсульту:

 • внутрішньомозковий крововилив, коли кров із пошкодженої судини потрапляє у тканину мозку;
 • субарахноїдальний крововилив – це ситуація, що виникає при розриві поверхневих кровоносних судин мозку та кров потрапляє між черепом та оболонками мозку або до шлуночків мозку (внутрішньошлуночковий крововилив).

До симптомів інсульту відносяться:

 • раптова слабкість, оніміння, параліч м’язів обличчя, кінцівок (зазвичай, з одного боку тіла);
 • порушення мови;
 • різке погіршення зору на один або обидва ока;
 • запаморочення і гострий головний біль;
 • втрата рівноваги і різке порушення ходи;
 • порушення функцій ковтання.

При появі цих симптомів потрібно терміново викликати екстрену медичну допомогу.

Для того, щоб розпізнати інсульт:

 • попросіть людину посміхнутися;
 • сказати просте речення, таке як: «Сьогодні гарна погода»;
 • підняти обидві руки;
 • висунути язика (якщо він викривлений або повернутий, то це ознака інсульту).

Що робити?

Негайно викликати екстрену допомогу.

Покласти хворого на бік, бо в деяких випадках при інсульту виникає блювота. Якщо людина буде лежати на спині, вона може захлинутись.

Розстібнути комірець, зняти краватку.

Не залишати людину без нагляду.

Ні в якому разі не можна давати пити, їсти чи приймати ліки через рот. При інсульті часто порушується ковтання, тому їжа може потрапити в дихальні шляхи хворого.

Дочекатися приїзду медиків.

Лікування інсульту

Слід пам’ятати, що розпізнання типу інсульту та своєчасний (в перші 3 години) початок лікування має вирішальне значення щодо прогнозу. Інсульт – багатофакторне захворювання, і кожний чинник вносить свою лепту. Ступінь ураження мозку, локалізація вогнища, супутні хвороби, вік та головне — готовність  медичного закладу надати своєчасну та повноцінну допомогу при інсульті – визначає якість подальшого життя пацієнта.

Кожен із нас може мінімізувати ризик виникнення інсульту, скоригувавши спосіб життя: не курити, не зловживати алкоголем, бути фізично активним (понад 150 хвилин на тиждень) і дотримуватися здорового харчування.

Ірина Вовк, лікар-невролог КНП « Кобеляцька міська лікарня»