×

Кредит — не вирок, тож за свої права варто боротися!

Як не стати позичальником мимоволі? Що робити коли, дізналися про кредит, якого насправді не отримували або давно вже погасили? Саме ці питання стали основними для полтавця в один із днів, коли він дізнався, що насправді став позичальником.

До Полтавського бюро правової допомоги звернувся Ігор, який розповів, що декілька років тому оформив картковий рахунок у банківській установі для отримання заробітної плати. В подарунок до «зарплатної» отримав кредитну картку, але нею не користувався. У січні 2021 року отримав листа із районного суду, з якого дізнався, що банківською установою подано позов про стягнення з нього заборгованості за кредитом та відсотків у сумі близько 14 тисяч гривень. Спочатку чоловік засмутився, адже думав, що вийти переможцем зі спірних ситуацій із банківською установою нереально та й позов уже в суді. Від знайомої дізнався про можливість отримати безоплатну правову допомогу і вирішив звернутися, подумавши, що гірше йому вже не стане. В кінцевому рахунку це стало вірним рішенням, про яке чоловік не пошкодував.

Представляти інтереси Клієнта у даній справі було доручено фахівцю Полтавського бюро правової допомоги, адвокату Артемові Пархоменку.

«Вивчивши матеріали справи, я дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення близько14 тис. грн. є необґрунтованими, адже не підтверджуються доказами факт укладення кредитного договору та погодження сторонами усіх його істотних умов з дотриманням, встановленої законом, обов’язкової письмової форми договору.», – розповів юрист.

Фахівець склав відзив на позовну заяву, у якому акцентовано увагу на недоведеності позовних вимог. 

«Договір вважається укладеним лише з моменту узгодження і прийняття сторонами усіх його істотних умов. Щодо кредитного договору Цивільним кодексом України встановлена його обов’язкова письмова форма, яка має містити відомості про те, що сторонами погоджені істотні умови у певній редакції і не допускати множинного тлумачення умов договору. В іншому випадку, усі сумніви мають трактуватися на користь особи. В якості доказів до позовної заяви додано заяву-анкету про отримання клієнтом платіжної картки для виплати йому заробітної плати, однак жодних відомостей про отримання кредитної карти цей документ не містить. Інших доказів укладення кредитного договору у письмовій формі, які б містили усі істотні умови договору і відомості про беззаперечне усвідомлення і погодження цих умов опонентами надано не було. Відтак факт укладення кредитного договору між сторонами не був доведений позивачем, а відповідач же у свою чергу не погоджувався із фактом укладення кредитного договору, посилаючись на обставини отримання ним платіжної карти та докази, які підтверджували його слова», – зазначив Артем Пархоменко.

Отож, вивчивши відзив на позовну заяву, розглянувши справу у порядку спрощеного позовного провадження, місцевий суд погодився з доводами, що містилися в ньому та відмовив у задоволенні позову банківської установи. Для клієнта це означало те, що жодної копійки банківській установі він тепер не винен.

Таким чином, завдяки діям фахівця безоплатної правової допомоги не допущено безпідставне стягнення з чоловіка грошових коштів у сумі 14 тисяч гривень та захищено його права.

Як діяти, якщо між Вами та банківською установою виникла спірна ситуація, яка стосується кредитних відносин?

Консультує юрист Полтавського бюро правової допомоги, адвокат Артем Пархоменко.

Одне можна сказати напевно — ігнорування цієї проблеми зовсім не сприяє її вирішенню, а лише перешкоджає захисту Ваших прав.Тому найперше необхідно чітко усвідомити суть розбіжностей, які виникли між сторонами, по максимуму мати документи, які стосуються кредиту, у разі ж їх відсутності — письмово звернутися до банківської установи для отримання таких документів. Одночасно варто звернутися за кваліфікованою правовою допомогою до спеціаліста, якому довіряєте. Це універсальна порада в даному випадку. Що стосується конкретних ситуацій, то кожна із них є різною, відтак план дій доречно розробляти виходячи із обставин кожної окремо взятої справи і лише після ретельного вивчення документів, які стосуються спору, адже дуже часто,на перший погляд дрібниці, мають суттєве значення.

Отож доречно нагадати, що у випадку наявності невирішених правових питань, отримати правову допомогу має можливість кожен, звернувшись до Полтавського бюро правової допомоги за адресою: місто Полтава, вулиця Міщенка, 2, телефон (0532) 50-27-29, де кваліфіковані фахівці бюро охоче та безкоштовно нададуть Вам необхідні роз’яснення та допомогу.

Полтавське бюро правової допомоги