×

Купання в ополонці на Водохрестя-2021: шкода та користь

Однією з головних традицій свята 19 січня вважається купання в ополонці. Історія цього ритуалу налічує вже кілька сотень століть, беручи початок біля джерел християнства. Адже свято присвячене Хрещенню Ісуса Христа у водах Йордану. Ополонка на Водохреще має вигляд хрестоподібного вирізу в кризі, який потім освячується церковнослужителями. «ПВ» зібрав інформацію, як впливає купання в ополонці на здоров’я, про шкоду і користь пірнання в ополонку на Водохрестя та як підготуватися до занурення в ополонку.

Одні люди пірнають в ополонку, щоб перевірити себе, інші здійснюють обмивання за покликом душі, щоб очиститися від гріхів і стати духовно сильнішими, а хтось просто вважає це модним. Побутує думка, що купання в ополонці для здоров’я несе користь у вигляді загартовування і зміцнення імунітету. Хай там як, пірнати в ополонку без підготовки не можна, адже це загрожує негативними наслідками. Багато людей цього року пірнатимуть уперше, а тому для них важливо знати, яка має бути підготовка до купання, а також як правильно поводитися, щоб уникнути хвороби і застуди.

Підготовка до купання в ополонці

Якщо ви вирішили на Водохреще пірнути в ополонку, бажано заздалегідь підготуватися, приймаючи вдома хоча б за кілька днів конт-растний душ. Перед купанням в ополонці слід підготувати своє тіло до занурювання в крижану воду. Для цього слід трохи розігріти м’язи, зробити невелику фізкультуру, по два-три нахили, присідання, махи руками і ногами. Також важливо прочитати молитву. Не слід наїдатися і пити багато рідини перед купанням у крижаній воді. Проте підкріпитися висококалорійними продуктами не завадить. Не забудьте взяти з собою рушник і теплий одяг, а також неслизьке взуття, краще гумові тапочки.

Що відбувається з організмом під час купання в ополонці?

Заходячи у воду, тричі глибоко вдихніть, а потім пірнайте з головою. Важливо занурюватися з головою – так ви уникнете перепадів температур у тілі, які можуть призвести до спазму судин. Адже організм і так відчуває сильний стрес. Багато людей, занурившись у воду, відчуває прилив радості, схожої з ейфорією. Так проявляється дія ендорфінів, які виробляються в організмі через контраст температур. А тому не піддавайтеся бажанню посидіти довше в крижаній ополонці. Не затримуйтеся у воді довше кількох секунд. Під час купання слід енергійно рухатися, щоб не встигнути замерзнути. А після виходу з ополонки обов’язково надіньте теплий одяг.

Кому купання в ополонці шкідливе?

Існують суворі протипоказання для водохресних купань людям із серцево-судинними захворюваннями, гіпертонією, епілепсією, проблемами нирок, щитовидної залози бронхолегеневої системи, а також із температурою, застудою. Холодна вода може погіршити ці проблеми, викликати судоми, спазми судин, а в деяких випадках навіть зупинку серця. Також не рекомендується занурюватися у водохресну ополонку жінкам із місячними. З одного боку цей період небезпечний високою ймовірністю запальних процесів. А з іншого – згідно з церковними канонами, у цей час жінка не повинна торкатися святинь, у тім числі й води в освяченій ополонці.

П’ять фактів про свято:

  1. Коли Ісусу Христу виповнилося 30 років, він прийняв хрещення від Івана Хрестителя на річці Йордан. Християнські перекази оповідають: як Син Божий виходив із води, небеса розкрилися, і в цю мить на плече його опустився Святий Дух у вигляді голуба. Спаситель започаткував Таїнство водохрещення – одне із семи головних церковних таїнств, завдяки якому людина ніби наново народжується для життя во Христі.
  2. Напередодні Водохрестя святкують Голодну к утю, або другий Святий вечір. Цього дня віряни постяться, а до столу сідають, лише коли засяє вечірня зоря. Наступного дня зранку йдуть до церкви святити воду. Цією водою починається вранішня трапеза, нею ж кожний господар кропить усіх членів родини та житло.
  3. У день Хрещення багато вірян купається в ополонці, щоб зміцнити своє фізичне й психологічне здоров’я. Священики та люди сходяться біля заздалегідь прорубаних ополонок, кожна з яких символізує річку Йордан. Отець освячує р ру воду, триразово занурюючи хрест, запалює вогонь та читає молитву. Після цього всі охочі заходять у крижану воду, хрестячись та промовляючи молитви. Цим обрядом віряни показують, що готові йти за Ісусом Христом, приймаючи хрещення і християнську віру.
  4. До Водохрестя жінки намагалися не полоскати у воді білизни, бо «там чорти сидять і можуть вчепитися». Натомість дівчата у вже освячену воду клали калину або намисто й умивалися, «аби щоки були рум’яними». Лише в цей день жінки самі ходили по воду, увесь інший час це мали робити чоловіки. Після Водохрестя розпочинався новий весільний сезон, який тривав аж до Великого посту. Це був час веселощів, вечорниць та активного дозвілля.
  5. За народними повір’ями, якщо під час освячення води піде сніг, то наступний рік буде урожайним. Похмурий день на Водохреще означав, що хліба буде вдосталь. Наші предки також спостерігали цього дня за місяцем і зорями: якщо місяць був уповні – чекали на велику воду, якщо ніч була багата на зірки – сподівалися на урожай горіхів і ягід.