×

Люди Удовіченка із ЖКГ уклали угод на 50 млн грн без конкурсу

Коаліція Удовіченка, Шамоти та Бєлоножка з «Батьківщини» постійно тримає руку на пульсі. Особливо це стосується тих моментів, коли можна підзаробити на відкатах. Так, управління ЖКГ в останні дні перед тим, як знизили поріг безтендерних закупівель на ProZorro, уклало контрактів на 50 млн грн.

Роз’яснимо, що 19 квітня набула чинності нова редакція Закону України «Про публічні закупівлі». Тобто знижено поріг для обов’язкового тендера до 50 тис. грн. Це стосується не тільки товарів, а й послуг. До цього поріг для обов’язкового проведення закупівель через ProZorro з оголошенням конкурсу становив 200 тис. грн для товарів та 1,5 млн грн для послуг. Відтепер усі оголошені з 19 квітня 2020 року закупівлі, очікувана вартість яких дорівнює або більша за 50 тис. грн, повинні проходити тендерну процедуру торгів. А також усі державні замовники зобов’язані звітувати про всі свої закупівлі від 1 копійки.

За інформацією ProZorro, управління ЖКГ на останніх парах і нашвидкуруч уклало договорів аж на 50 млн грн, а це 60% від усіх замовлень за квітень. З 1 по 21 квітня було підписано 246 контрактів на 85,5 млн грн. З них 160 укладено за два дні до змін, 16 та 17 квітня. Тобто коаліція Удовіченка, Шамоти та Бєлоножка з «Батьківщини» розуміла, що при таких змінах буде складніше втілювати схеми з відкатами, які так успішно вони продовжили, наслідуючи Мамая.

У змінах до закону щодо публічних закупівель передбачається посилення відповідальності за грубі порушення. Наприклад, якщо замовник безпідставно відхилив тендерну пропозицію, і це підтвердить Держаудитслужба, його очікує від 25 до 51 тис. грн штрафу. Якщо ж державна структура уклала договір без тендера, то штрафуватимуть її директора на суму від 34 до 85 тис. грн. За несуттєві процедурні порушення розмір покарання для замовників зменшується – з 11 тис. 700 до 1 тис. 700 грн.

Відтепер учасники можуть виправити несуттєві помилки у тендерній пропозиції упродовж 24 годин. Так підприємці не втрачатимуть тендер через випадкові неточності, а державні структури зберігатимуть найбільш вигідну пропозицію і не переплачуватимуть. Змінився механізм оскарження тендерних процедур в Антимонопольному комітеті. Так, плата за скаргу буде повертатися бізнесу в повному обсязі, якщо її задовольнить АМКУ. Водночас до розгляду прийматимуться лише оплачені скарги, а відкликати їх неможливо. Плата за подачу скарги зміниться з фіксованої (5 тис. грн для товарів і послуг, 15 тис. грн для робіт) на гнучку. Вона залежатиме від очікуваної вартості закупівлі.

Нові тарифи за подачу скарги встановить Кабмін окремою постановою. Замовники можуть захищатися від цінового демпінгу. Завдяки механізму «аномальна низька ціна» електронна система підсвічуватиме пропозиції учасників, що будуть на 30–40% нижчими за найближчі пропозиції конкурентів. Замовник може попросити учасника обґрунтувати таку ціну, а в разі відсутності пояснень відхилити пропозицію. Працює альтернатива для невеликих допорогових закупівель – ProZorro Market. Це он-лайн-магазин, у каталогах якого – найбільш поширені товари для державних замовників: пальне, канцелярія, техніка, медвироби, продукти тощо. Для замовників це можливість швидко та без тендерних процедур купити необхідний товар. Натомість постачальникам достатньо один раз пройти кваліфікацію і далі лише отримувати замовлення.

Тепер замовники можуть використовувати ProZorro Market для закупівель до 50 тис. грн, а після виходу відповідної постанови від Кабміну – до 200 тис. грн. Окрім цього всього, оновлений закон починає поступову трансформацію організації самого процесу закупівель – від тендерних комітетів до уповноважених осіб. На зміну колективному прийняттю рішень прийде персональне, а проведення закупівель з додаткового навантаження стане оплачуваною роботою.

Поки що спрощені закупівлі можуть проводити тільки уповноважені особи. З 1 січня 2022 року планують, щоб уповноважені особи проводили всі закупівлі. Аби запрацювали описані вище, а також інші зміни, команда IT-спеціалістів ДП ProZorro провела велике оновлення системи у ніч на 19 квітня. Коаліція Удовіченка, Шамоти та Бєлоножка з «Батьківщини» потрудилися на славу. І можемо тільки уявити, на скільки міський бюджет збідніє від цих оборудок.