×

МІОПІЯ У ДІТЕЙ

Короткозорість (у медичній термінології – «міопія») – дефект передньої/задньої осі очного яблука, коли через надмірну витягнутість (довжину) спотворено переломлюється світло, фокус зображення зводиться перед сітківкою, а не на ній. Далекий зір значно знижується, все, що знаходиться не в близькості, приймає розмиті і невиразні риси.

Короткозорість у дітей не зводиться лише до оптичної вади, яку можна легко виправити окулярною терапією. Подовження очного яблука призводить до розтягування всієї внутрішньої зорової структури, в тому числі і сітківки. Очне дно деформується, що може викликати в майбутньому істотну втрату зору в цілому.

Дитяча короткозорість буває трьох типів: слабка – менше трьох діоптрій; середня – від трьох до шести діоптрій; сильно виражена – більше шести діоптрій.

Визначають два підвиди міопії. Якщо є схильність до регресу зорових можливостей (у складних випадках – до кількох діоптрій за рік), то спостерігається прогресуюча форма. Зафіксована вада не має тенденції до погіршення – це стаціонарний вид.

Причини короткозорості у дітей

Вроджена короткозорість пов’язана з дефектами кришталика, очного м’яза, рогівки, глаукомою, слабкою і надто розтягнутою склерою вже при появі малюка на світ. Такі вади провокують міопію в найніжнішому віці, відповідно спостерігається короткозорість у дітей до року. Вроджена міопія вимагає діагностики фахівців з раннього періоду.

Існують садкові першопричини: не передаючись на генетичному рівні, міопія все ж може проявитися у малюків, у яких мама, тато чи обоє батьків (група ризику) страждають від такої хвороби.

Згідно зі статистичними даними, недоношеність крихіток так само служить причиною виникнення короткозорості у третини з них.

При великих навантаженнях на зоровий механізм внаслідок дуже активного раннього навчання дітлахів, інтенсивної підготовки до школи, безлічі домашніх завдань, близького і частого знаходження перед телевізором, повсюдного використання гаджетів для ігор очне яблуко розтягується і формується міопія.

Незадовільне харчування та відсутність ряду мікроелементів (калію, магнію, цинку) з вітамінами може також спровокувати розвиток захворювання.

Вроджені (наприклад, синдром Дауна) й часті інфекційні (тонзиліт, гайморит, аденоїдит) захворювання можуть вплинути на патологію зору. Є ймовірність, що цьому сприяють перенесені у важкій формі скарлатина, дифтерія, кір.

До причин міопії у дітей відносять також неправильні умови навчання (погане або недостатнє освітлення), проблеми з поставою, травми очей різного генезису, гормональні зміни в пубертатному періоді.

Особливу пильність необхідно проявити батькам, якщо у них самих є ця дисфункція очної системи. Не варто сподіватися на удачу і щасливий випадок, краще не відкладаючи консультуватися з окулістом.

Офтальмологи настійно рекомендують регулярно проходити огляди, щоб не проґавити проблему та вчасно розпочати лікування дитячої короткозорості.

Хибна короткозорість у дітей

Перенапруження очних м’язів, як результат довгого читання книг або письма при неякісному освітленні, просиджування годинами напроліт за відеоіграми в телефоні, планшеті або за комп’ютером, може призвести до псевдоміопії. Через постійну напругу зоровий м’яз не має можливості розслабитися вчасно, тому, коли погляд переміщується на предмети вдалині, вони видаються розмитими і малопомітними. Виникає спазм акомодації – неможливість м’язового механізму очей повноцінно виконувати функціональне призначення при погляді на далекі відстані. Ця проблема поширена серед надто старанних учнів і завзятих геймерів. Міопія особливо розповсюджена у дітей шкільного віку.

При розвитку помилкової міопії діти починають скаржитися, що не бачать написів учителя на дошці або хто з сусідської дітвори грає у дворі за вікном. Батьки, щоб допомогти своєму чаду, звертаються до педагога з проханням пересадити школяра на першу парту і поспішають підібрати окуляри. Такий підхід допоможе поліпшити поле огляду для очей, але не вирішить проблему цілком.

Лікар-окуліст допоможе встановити правильний діагноз, знайти справжню причину дефекту та підібрати успішну в кожному індивідуальному випадку терапію.

Лікування міопії

Перед дитячим офтальмологом після постановки діагнозу «короткозорість» стоїть ряд важливих завдань. Це повне усунення або зменшення ступеня патології (багато в чому залежить від стадії розвитку хвороби); зупинка або уповільнення активізації прогресивних явищ захворювання; профілактичні заходи для уникнення можливих ускладнень.

Консервативні методики лікування застосовують, якщо зір знижується не більше, ніж на пів діоптрії протягом року. Тоді практикується терапія окулярами або ж контактними лінзами, регулярна гімнастика для очей. При міопії слабкого ступеня у дітей таке лікування призводить до відмінного результату.

Апаратне лікування короткозорості у дітей передбачає поліпшення кровообігу і працездатності зорових м’язів за допомогою вакуумного масажу; стимуляцію клітинного обміну сітківки та функцій акомодації, посилення просторового зору при застосуванні лазерної терапії; зняття спазму м’язів, поліпшення харчування очних клітин і тканин під впливом інфрачервоного випромінювання поблизу; підвищення в очному нерві імпульсів провідності шляхом стимуляції електрострумом невеликої дозованої інтенсивності.

Допомога хірурга застосовується у важких випадках, коли має місце сильне і стрімке погіршення або серйозні ускладнення з ризиком незворотних наслідків. Тоді проводиться спеціальна операція під назвою склеропластика, яка зміцнює задній сегмент ока і стимулює міжклітинний обмін в оболонці зорового органу. Процедура носить максимально щадний характер, виконується фахівцями високого класу з великим досвідом, величезною теоретичною базою і практичними навичками.

Період відновлення проходить виключно під наглядом лікаря-офтальмолога.

Профілактики короткозорості

Тато з мамою нерідко запитують: як лікувати короткозорість у дітей? При цьому мало хто замислюється про гігієну зору і запобіжні заходи для збереження здоров’я очей. Уважність та обережність у цьому питанні повинні проявляти всі батьки без винятків. А тим, у кого у дитини короткозорість вже діагностовано, потрібно бути пильними подвійно.

Дотримання простих правил допоможе зберегти зір.

При зорових навантаженнях дистанція до книги, зошита, альбому дотримується не менше 30 см.

Відпочинок після навантажень потрібен через кожні 30-40 хвилин зі зміною діяльності, щоб напружені м’язи очей могли розслабитися.

Недопустиме читання в положенні лежачи, в рухомому транспорті.

Раціон дитини повинен бути збалансованим, повноцінним і наповненим поживними, корисними речовинами.

Обирайте активне дозвілля на свіжому повітрі замість нескінченного сидіння за комп’ютером або з мобільним телефоном.

У сонячну погоду слід користуватися якісними сонцезахисними окулярами.

Місце для навчання і занять має добре освітлюватися, дуже важливе природне світло в денний час і якісне штучне освітлення ввечері.

Оксана Слинько, лікар-офтальмолог  дитячий  КП «Дитяча міська клінічна лікарня Полтавської міської ради», дитяче поліклінічне відділення №2