×

На оборудках із медобладнанням відмиваються мільйони

Для полтавців коронавірусна пандемія та карантин – біда, а для коаліції Удовіченка, Шамоти та Бєлоножка з «Батьківщини» – чудова нагода для збагачення.

За останніми тендерними закупівлями місто вкотре переплатило за медобладнання в сумнівних фірм із кримінальним шлейфом. Щоправда, цього разу суми дерибану міського бюджету вже дійшли катастрофічних масштабів. І це при тому, що депутати міськради виділені безпрецедентні 159 млн грн на придбання медичного обладнання. На перший погляд здається, що робиться гарна і корисна справа, але аналіз тендерних закупівель викликає тривогу.

Так, за інформацією із Prozorro комунальне підприємство «5-та міська клінічна лікарня Полтавської міської ради» закупило у фірми ТОВ «Медгарант» сім апаратів штучної вентиляції легенів (ШВЛ) VG70 на суму 5 млн 880 тис. грн, а комунальне підприємство «3-тя міська клінічна лікарня Полтавської міської ради» – три ШВЛ VG70 на суму 2 млн. 520 тис. грн. Вартість одного апарату склала 840 тис. грн. Коли порівнюєш подібні закупівлі обладнання в інших регіонах країни, стає дуже прикро. Наприклад, «Волинська обласна клінічна лікарня» за тендерними закупівлями на Prozorro придбала у ТОВ «Волиньфармімпекс» десять таких же ШВЛ за 7 млн 500 тис. грн. Один апарат обійшовся у 750 тис. грн.

Виходить, що коаліція Удовіченка, Шамоти та Бєлоножка з «Батьківщини» спустошила бюджет міста аж на 900 тис. грн. І це тільки лише на двох закупівлях. Також обурює і той факт, що поки коаліція налагоджувала свої схеми з відкатами, не змогла вчасно закупити медобладнання. До речі, їх у кращому випадку доставлять лише за кілька місяців. І це при тому, що нині по всій країні очікується пік коронавірусної епідемії. А полтавці лишаться без такої необхідної медтехніки.

Варто зазначити, що ТОВ «Медгарант», з яким так вдало співпрацює коаліція Удовіченка, Шамоти та Бєлоножка з «Батьківщини», має кримінальний шлейф. За інформацією Єдиного державного реєстру досудових рішень, на цю фірму у 2019 році відкрите кримінальне провадження за фактом розкрадання бюджетних коштів під час здійснення закупівель медичного обладнання з порушенням процедури закупівель за завищеними цінами у Хмельницькому. Цей факт наводить на певні роздуми. Якщо брати цьогорічні закупівлі іншого медобладнання у лікарняних закладах міста тільки у фірми ТОВ «Ксенко», то вони становлять 53 млн 195 тис. грн. Їхня кількість та вартість теж викликають занепокоєння.

Так, аналізуючи закупівлю КП «2-га міська клінічна лікарня Полтавської міської ради», бачимо, що ендоскопічне обладнання у цієї фірми на суму 3 млн 915 тис. грн. Наприклад, японський відеогастроскоп EG29-i10c (комплект) придбали за 1 млн 634 тис. грн, а такий же компанія «Ендоскоп» пропонує придбати за 1 млн 191 тис. грн. Виходить, що тільки на цій закупівлі місто втратило майже 443 тис. грн. За ТОВ «Ксенко» також є кримінальне провадження від 2018 року за завищення цін на прибюджетних закупівлях.

Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області провело моніторинг закупівель медичного обладнання в Полтаві. Виявлені численні порушення законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель, які свідчать про імітацію тендеру та підготовку документації під свого постачальника. Рекомендовано скасувати закупівлі, але замовники проігнорували вимоги.

Виходить, що коаліція Удовіченка, Шамоти та Бєлоножка з «Батьківщини» знайшла спільну мову з фірмами, з якими можна домовитися про завищення цін, щоб потім отримати свої відкати. За інсайдерською інформацією, представниця команди Удовіченка Світлана Нестуля відмовилася покривати корупційні схеми, зокрема і цих закупівель медобладнання, тому 10 квітня написала заяву на звільнення з посади заступника міського голови з гуманітарних питань.