×

На Полтавщині вивчали прозорість та інформаційну відкритість закладів загальної середньої освіти

У сучасному світі цифрові технології активно проникають у всі сфери життя. Освіта не є виключенням. Наявність власного вебсайту – невід’ємна складова іміджу закладу освіти, його відкритість та інформаційна прозорість. Протягом травня Державна служба якості освіти України (далі – Служба) аналізувала сайти закладів загальної середньої освіти. Кожну область вивчали відповідні територіальні  органи Служби.

У межах повноважень управління Державної служби якості освіти у Полтавській області (далі – управління Служби) та з метою налагодження ефективної комунікації відповідно до статті 30 Закону України «Про освіту» щодо прозорості та інформаційної відкритості, було розпочато роботу із вивчення сайтів закладів загальної середньої освіти, яка ведеться і дотепер. Варто зауважити на тому, що цей аналіз не є заходом державного нагляду (контролю), проте вивчення сайтів – це невід’ємна частина інституційного аудиту. Експерти перед безпосередньою роботою у закладі освіти спочатку ознайомлюються з інформацією щодо діяльності школи, яка висвітлена на вебсайті.

Під час роботи працівники управління Служби звертали увагу на те чи висвітлено інформацію відповідно до пунктів зазначених в статті 30 Закону України «Про освіту». Також ретельно аналізували доступність цієї інформації для всіх учасників освітнього процесу, зручність її розміщення, актуальність та її змістове наповнення.

Станом на 22 травня 2020 року Службою опрацьовано 7812 вебсайтів закладів загальної середньої освіти, тобто вивченням охоплено 51,4% шкіл України. Управління Служби проаналізувало 280 сайтів закладів загальної середньої освіти, що становить 46,7% усіх шкіл Полтавської області. Під час вивчення перше, на що звертали свою увагу – це наявність у закладі освіти власного сайту. У разі відсутності власного сайту школи – шукали інформацію про діяльність закладу на сайті засновника (міської, районної, селищної ради). Виявилося, що 16% закладів не мають власних вебсайтів, а також інформації висвітленої на сайтах засновників. Також, у 58% сайтах не знайдено інформацію щодо ліцензії на провадження освітньої діяльності закладу освіти. 43% шкіл не надають відомості про кадровий склад та наявність вакантних посад.

Потребує детальної уваги висвітлення плану заходів спрямованих на запобігання та протидію булінгу, оскільки, лише у 12% сайтів наявна інформація щодо порядку подання та розгляду заяв про випадки булінгу у закладі освіти, порядку реагування на такі випадки. Кошторис й фінансовий звіт про надходження та використання публічних коштів оприлюднюють на своїх сайтах 49% закладів загальної середньої освіти. Інформацію про перелік товарів, робіт і послуг, отриманих як благодійна допомога, із зазначенням їх вартості, а також про кошти отримані з інших джерел не заборонених законодавством – 67%.

Враховуючи виявлену кількість проблем, основним завданням управління Служби є допомога закладам освіти у впорядкуванні своїх вебсайтів відповідно до чинного законодавства. Наразі ще триває робота над аналізом сайтів шкіл Полтавської області й після завершення та узагальнення отриманих результатів, буде надано рекомендації керівниками закладів загальної середньої освіти у веденні рубрики «Публічна інформація».

Марина МАРІЧЕВА, головний спеціаліст управління Державної служби якості освіти у Полтавській області