×

«НеЛекції» від Олександра Педана: «Полтавські діти – the best»

9 грудня в Полтавській загальноосвітній школі І–ІІІ ступенів No34 відбулися активності в рамках ініціативи «Спільно до навчання», започаткованої Міністерством освіти та науки у співпраці з Дитячим фондом UNICEF Ukraine для підтримки освітнього процесу в умовах війни.

Модератором події виступив український шоумен, телеведучий Олександр Педан. У формі «НеЛекції» він поспілкувався з учнями, батьками й педагогами про мінну безпеку, безпеку під час перебування в школі, важливість освіти, ментальне та фізичне здоров я, а також залучив батьків і освітян до дискусії щодо організації освітнього процесу в умовах воєнного стану, поки діти брали участь в іншій активності – проходили квест, щоб закріпити знання, отримані під час «НеЛекції».

Долучилися до участі в заході представники не лише закладу-господаря, а й ліцею No31, ЗОШ No5 та ін. Серед класів у Полтаві, як і в інших містах, були різні – середньої, старшої школи. Усе – за бажанням та по можливості.
– Ми просимо, щоб до нас приходили діти, які були вимушені тимчасово переїхати, – розповів Олександр Педан. – Тому що вони потім можуть повернутися на деокуповану територію.
Їм ця інформація дуже важлива. Та й узагалі вони в трохи більшому стресі перебувають, ніж інші.

Хоча по-різному буває. Від цього просто залежить риторика спілкування. Якщо це молодші класи, я спілкуюся, можливо, більш подитячому, щоб учням було легше. Якщо це старші класи, то з ними я говорю по-дорослому. Вони не сприймають по-іншому інформацію. Плюс у нас приходять батьки та освітяни. І перші мають змогу у вічі поставити другим запитання про те, як же навчатися під час війни. Ми просимо ставити не оці вічні запитання про штори, а про те, що робити, коли немає світла, опалення, інтернету, як діти мають складати тести, що вони роблять в укриттях тощо. Усе те, що батьків цікавить, вони мають змогу запитати напряму в директорів шкіл, де-
партаментів освіти. Я бачу, наскільки ці діалоги реально необхідні.

Отримані знання одразу закріпили

На жаль, через повітряні тривоги такі заходи Олександрові Педану з командою часто доводиться проводити в укриттях. Наразі, за його словами, частково або повністю у сховищах від- булося вже відсотків 30, а то й 40 «НеЛекцій». От і Полтаву не оминула ця участь. Перебуваючи перед цим у загальноосвітній школі І–ІІІ ступенів
No38, ведучий ледь устиг завершити спілкування в залі, а діти пройти квест, коли зазвучала сирена.

– Ми щойно сказали «Стоп квест!», як пролунала тривога, і всі перейшли в укриття. Далі в нас був процес нагородження та фото зі мною, – поділився шоумен.

34-й школі пощастило трохи менше. Сирена пролунала, тільки-но Олександр Педан устиг поспілкуватися з аудиторією про поведінку під час овітряної тривоги. А далі – сигнал і спуск у схо- вище, ніби перевіркою на отримані знання.

Ганяли разом два кілометри

Полтавська ЗОШ No34 – це вже 14-та локація, де телеведучий проводить свої «НеЛекції».

Загалом разом із командою він об’їхав уже 12 міст і виступив перед аудиторією в понад п’ять тисяч школярів. Перед цим, 8 грудня, побував у 38-й школі. – Я в них був п’ять років тому з громадською організацією «JuniorS», ми запроваджували зміни в системі фізкультури, – зазначив Олександр Педан. – Я розповідав, що спорт – це корисно, що я люблю бігати в різних містах. І вони мене запросили на пробіжку. І ми о дев’ятій ранку в центрі під «орлом» зустрілись, пробігли два кілометри з дітьми. Попри негоду, їх прийшло близько 50, і ми з ними ганяли. Так що полтавські діти – the best.

Загалом для мене всі наші діти – найкращі. Як для батьків своя дитина – найкраща, так для мене – усі діти України. Просто вони по-
різному реагують. Маленькі містечка, напевно, більше відкриті. Для них це прямо подія мінімум року. У великих містах, як-от Львів, Київ, діти бачили вже багато всього, і мені доводиться завойовувати їхню увагу. Видно, що діти в регіонах на кшталт Одещини стикнулися з
озвученою проблемою ближче. Якщо в Полтаві розповідаєш про мінну безпеку, треба ввійти в контакт. Спочатку хтось сміється. Це ж діти. А в Одесі жодного смішку не було, коли ми говорили про міни й що не можна гуляти біля моря.

Вони це розуміють, бо в них міг хтось із знайомих загинути.

Усі діти різні, але мотивація в усіх однаково потужна. Коли я запитую, що їм було цікаво, часто очікую, що скажуть про квест, тому що
це ігрова форма. Але багато каже, що мінна безпека. І цікаво, і корисно. Тобто ми недооцінюємо наших дітей. Вони настільки тепер інші, настільки розвинуті, пристосовані до умов, розуміють, що безпека – понад усе, і по-іншому сприймають інформацію. Найголовніше, що я виніс для себе, – це найкраще покоління дітей, яке точно підніме Україну на новий щабель після перемоги. Вони готові вже відбудовувати її.

Я їм ставлю запитання, чому треба навчатися, і ті відповіді, які чую, насправді дуже розчулюють: від того, що необхідно допомагати державі, до того, що потрібно здобути професію мрії.

Наступною локацією «НеЛекцій» у турі, який добігає кінця, стане, напевно, Житомир. – Думаємо не зупинятись, тому що бачимо, наскільки це необхідно, – зауважив телеведучий. – Можливо, це буде Київська область, деокуповані території. У нас одна з тем – «Мінна безпека». Ми дуже багато приділяємо їй уваги.

У Полтаві теж про це говорили. А ще робили акцент на стрес: на те, що відчувати його – це нормально, що батьки мають розуміти, що діти теж у стресі, що треба до них дослухатися, допомагати, що в цьому плані підтримка – спорт, фізична активність. Квест, звісно, закріплює все це, тому що діти люблять таку інтерактивну
форму.