У нашій державі кожен має право на працю, в тому числі й неповнолітні. Особи, які не досягли вісімнадцяти років, у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються пільгами, встановленими законодавством України. Про особливості працевлаштування неповнолітніх консультують юристи Регіонального центру з надання БВПД у Чернівецькій області.
На які питання майбутні неповнолітні працівники мають знати відповіді в першу чергу?
Вік, з якого можуть прийняти на роботу
● З 16 до 18 років
Беруть на роботу без згоди батьків.
● З 15 до 16 років
Згідно ст.188 КЗпП України не допускається прийняття на роботу осіб молодше шістнадцяти років, але як виняток, за наявності згоди одного з батьків, на роботу можуть приймати неповнолітніх, які досягли п’ятнадцяти років.
● З 14 до 15 років
Таких осіб можуть залучати для виконання тільки легкої роботи, і в цьому випадку потрібна обов’язково згода одного з батьків.
Згідно КЗпП України для підготовки молоді до продуктивної праці допускається прийняття на роботу учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров’ю і не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час по досягненні ними чотирнадцятирічного віку за згодою одного з батьків або особи, що його замінює.
Укладення трудового договору
Трудовий договір укладається в письмовій формі.
При укладенні трудового договору громадянин має подати:
● паспорт або інший документ, що посвідчує особу
● трудову книжку (у разі наявності)
● також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров’я, відповідний військово-обліковий документ та інші документи.
Норми виробітку для молодих робітників, а також оплата праці працівників молодше вісімнадцяти років при скороченій тривалості щоденної роботи
Для робітників віком до вісімнадцяти років норми виробітку встановлюються виходячи з норм виробітку для дорослих робітників пропорційно скороченому робочому часу для осіб, що не досягли вісімнадцяти років. Працівникам молодше вісімнадцяти років при скороченій тривалості щоденної роботи заробітна плата виплачується в такому ж розмірі, як працівникам відповідних категорій при повній тривалості щоденної роботи. Оплата праці учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів, які працюють у вільний від навчання час, проводиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку.
Надання першого робочого місця
● працездатній молоді – громадянам України віком від 15 до 28 років надається перше робоче місце на строк не менше двох років.
● молодим спеціалістам – випускникам державних навчальних закладів надається робота за фахом на період не менше трьох років у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Надання відпусток для неповнолітніх, а також обмеження при використанні праці неповнолітніх
Працівникам віком до вісімнадцяти років щорічні відпустки надаються у зручний для них час, а працівникам повної тривалості у перший рік роботи надаються за їх заявою до настання шестимісячного терміну безперервної роботи на цьому підприємстві .
Роботи, на яких забороняється використання праці неповнолітніх:
● нічні роботи
● надурочні роботи
● робота у вихідні дні
● важкі роботи, роботи зі шкідливими або небезпечними умовами праці, підземні роботи
● роботи, пов’язані з підійманням і переміщенням речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми
Сучасна молодь прагне фінансової незалежності й неповнолітні також мають право працевлаштовуватись. Але, щоби вас не ошукали, пам’ятайте про свої права!