×

ОСТЕОПОРОЗ. ПРИЧИНИ, ПРОФІЛАКТИКА, ЛІКУВАННЯ

Остеопороз – це захворювання, при якому щільність і якість кісткової тканини знижується. Кістки стають ламкими, що призводить до значного зростання ризику переломів. Але втрата кісткової тканини відбувається майже непомітно для людини, і часто-густо діагноз остеопорозу встановлюється після того, як переломи вже трапилися.

ЧИ Є У ВАС РИЗИК ЗАХВОРІТИ НА ОСТЕОПОРОЗ?

Існує багато факторів, що обумовлюють зниження маси кісткової тканини і остеопороз. Деякі з них ми не можемо змінити, а інші – можна.

Фіксовані (неконтрольовані) фактори ризику

 1. Стать (жінки стаждають на остеопороз частіше за чоловіків).
 2. Вік старше 50 років (чим Ви старше, тим ризик остеопорозу вищий).
 3. Розмір тіла (маленькі тонкі жінки більш схильні до остеопорозу).
 4. Зовнішність (білі та азіатські жінки – найвищий ризик, афроамериканські та іспаномовні жінки мають більш низький ризик).
 5. Сімейний анамнез (якщо у вашій сім’ї є родич, що стаждає на остеопороз і має переломи кісток, ваш ризик теж збільшується).

Інші (контрольовані) фактори ризику

 1. Статеві гормони (низький рівень естрогена за відсутності менструації як наслідок хірургічної або фізіологічної менопаузи може призвести до остеопорозу; низький рівень тестостерону може викликати остеопороз у чоловіків).
 2. Розлад харчової поведінки (анорексія, зловживання кавою, непереносимість молочних продуктів, надмірне вживання м’яса, та інше може призвести до остеопорозу).
 3. Дієта з низьким вмістом кальцію і вітаміну D робить вас більш схильним до втрати кісткової тканини.
 4. Прийом медикаментів (глюкокортикоїдні гормони, гормони щитоподібної залози, антикоагулянти, протисудомні препарати, діуретики, цитостатики та інші підвищують ризик розвитку остеопорозу).
 5. Рівень активності (відсутність фізичних вправ, довготривалий ліжковий режим і, навпаки, надмірна фізична активність сприяють остеопорозу).
 6. Паління та зловживання алкоголем (цигарки і алкоголь погано впливають не тільки на серце, легені та інші внутрішні органи, а і на кістки).
 7. Хронічні захворювання (захворювання щитоподібної і паращитоподібних залоз, хронічні захворювання нирок та інші).

Перевіртеся на остеопороз!

Чоловіки і жінки старше 60 років більш схильні до розвитку остеопорозу, ніж молоді люди. Тим не менш, можливо мати остеопенію (низьку кісткову масу) чи остеопороз у більш ранньому віці.

Через те, що остеопороз не має очевидних симптомів, важливо піти до лікаря, якщо у вас є будь-які фактори ризику. Ваш лікар з’ясує анамнез, призначить досліждення мінеральної щільності кісткової тканини (денситометрію), за необхідності – комп’ютерну томографію, рентгенографію кісток, біохімічні маркери кісткового метаболізму та надасть подальші рекомендації щодо лікування або профілактики остеопорозу.

Як попередити остеопороз вже зараз?

Основні напрямки профілактики

 1. Фізична активність: гімнастичні ізометричні вправи, плавання, іноді рекомендують також танці, гру в теніс, ходьбу по сходинках, системні підйоми вантажів, скандинавську ходьбу.
 2. Адекватне харчування з вживанням молочних продуктів, багатих на кальцій та білок, зменшення вживання кухонної солі.
 3. Усунення таких ризик-факторів остеопорозу, як паління тютюну, зловживання алкоголем і кавою, фізичні перевантаження.
 4. Препарати кальцію та вітаміну D3 (за потреби).

Особливої уваги щодо профілактики остеопорозу потребують такі періоди як вагітність, годування груддю, пременопауза, менопауза, тривала іммобілізація, періоди прийому кількох медикаментів і хронічні запальні аутоімунні захворювання.

Життя з остеопорозом

Життя з остеопорозом не має бути довічним покаранням. Існують ліки та зміна способу життя, які допоможуть вам керувати остеопорозом.

Обов’язково читайте і запитуйте свого лікаря про нові рекомендації щодо життя з остеопорозом: про сучасні і ефективні ліки з урахуванням особливостей вашого організму, про дієтичні рекомендації та фізичні вправи при остеопорозі.

І, головне, не припиняйте лікування самостійно, бо терапія ефективна лише за умов її отримання у відповідності до рекомендацій. Це складна задача, і основна проблема в боротьбі з остеопорозом не тільки в Україні. Так близько половини людей припиняють своє лікування через рік. Тут важлива підтримка як лікарів, так і родини, а також усвідомлення своєї хвороби та її наслідків без своєчасного лікування.

Отже, всього 4 аспекти лікування:запобігайте падінням; виконуйте призначення лікаря, дотримуйтесь харчових рекомендацій; тонізуйте м’язи; гармонізуйте фізичний стан, і ви зможете насолоджуватися активним життям!

Олена Гордієнко, завідувач Обласним лікувально-діагностичним ревматологічним центром КП «ПОКІЛ ім. М.В.Скліфосовського ПОР»