×

ОТРУЇТИСЯ МОЖНА НАВІТЬ ЇСТІВНИМИ ГРИБАМИ

Із початком грибного сезону більшість отруєнь спричиняє, як правило, вживання пластинчатих отруйних грибів (бліда поганка, мухомори, несправжні опеньки, дощовики), що помилково сприймаються за їстівні, та умовно-їстівних (дощовики, чорнильний гриб, сморчки тощо).

Отруєння може статися внаслідок невмілої або неправильної кулінарної обробки. Проте існує чимало випадків отруєнь їстівними грибами, що є підставою вважати причинами отруєнь також інші фактори – гриби можуть бути зібрані в несприятливих місцях, можуть бути старими, гнилими тощо.

Швидких і достовірних способів визначити, отруйні гриби, чи їстівні, не існує. Використання цибулі, часнику, срібних предметів не можуть визначити токсичність грибів. Тільки спеціалізовані лабораторії можуть провести дослідження грибів або приготовлених з них страв на наявність токсичних речовин.

Збирання грибів у лісозахисних смугах, біля автошляхів також може закінчитися небажаними наслідками. В ці гриби потрапляють токсичні речовини вихлопних газів автотранспортних засобів та інші отруйні речовини.

Зібрані гриби треба якомога швидше обробити, не допускаючи їх псування. Необхідно суворо дотримуватися правил переробки грибів, особливо умовно їстівних. Не можна їсти гриби сирими, поспіхом смаженими або звареними в лісі на вогнищі. Стережіться розігрівання грибних страв, особливо з картоплею!

Отруєння грибами небезпечне для життя і тому вимагає швидкого лікування. При перших же ознаках отруєння (нудота, блювота, підвищення температури, кишкові розлади, запаморочення) – необхідно терміново звернутись до лікаря. Але ще до консультації з медиками потрібно негайно провести швидке очищення шлунку та кишечника, промити їх великою кількістю слабкого розчину перманганату калію, щоб вивести отруту з організму.

Не довіряйте „грибникам”, які продають гриби на стихійних ринках, тому що вам нічого невідомо про їх досвідченість у „тихому полюванні” та про місцевість, де гриби зібрані.

Юрій ПЕТРИЧЕНКО, лікар-анестезіолог КНП «Чутівська ЦЛ»