×

П’ять питань про безоплатну допомогу у приватних закладах, – роз’яснення НСЗУ

В яких приватних клініках пацієнт може розраховувати на безоплатну медичну допомогу? І що входить у перелік безоплатних послуг у приватному центрі?

Пацієнт може отримати безоплатну медичну допомогу у всіх медичних закладах, а також у лікарів-ФОП, які уклали договір з Національною службою здоров’я за певним пакетом послуг

Зокрема, українці мають право укладати декларації з сімейним лікарем у приватному закладі та лікарем-ФОП та розраховувати на весь перелік послуг, які входять до пакету первинної медичної допомоги. Також у деяких приватних клініках можна отримати і безоплатну спеціалізовану медичну допомогу. Наприклад, інструментальні дослідження для ранньої діагностики онкології – мамографію, гістероскопію, гастроскопію, колоноскопію, цистоскопію та бронхоскопію. Амбулаторну, стаціонарну та іншу допомогу. Приватний центр мусить надати повний обсяг безоплатних медичних послуг згідно з договором з НСЗУ

Як дізнатись, який приватний центр працює за договором з НСЗУ та які безоплатні послуги там можна отримати

Заклади-партнери мають відповідні наліпки «Договір з НСЗУ». Також знайти необхідну лікарню можна на дашборді НСЗУ «Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій» https://bit.ly/3m9In0o. Найближчим часом ми оновимо там інформацію, відповідно укладених договорів з 1 квітня 2021 року.

Допоможе з’ясувати усю необхідну інформацію оператор контакт-центру НСЗУ. Для цього зателефонуйте за номером 16-77. Дзвінки – безкоштовні

Що потрібно для того, щоб отримати спеціалізовану допомогу у приватній клініці безоплатно?

Щоб отримати спеціалізовану допомогу у приватному закладі, потрібно мати е-направлення лікаря, з яким укладена декларація або електронне направлення лікуючого лікаря.

Далі обираєте ту лікарню, яка надає необхідні послуги саме за контрактом з НСЗУ. Наприклад, якщо мова про консультацію вузького спеціаліста, то це пакет послуг під назвою «Профілактика, діагностика, спостереження, лікування та реабілітація пацієнтів в амбулаторних умовах». Якщо мова про діагностику для раннього виявлення раку, то потрібно шукати приватний центр, який має договір з НСЗУ на надання послуг, наприклад, мамографії чи колоноскопії.

Після цього потрібно зателефонувати до обраного закладу та записатись на прийом

Який перелік послуг гарантовано пацієнту, який уклав декларацію з лікарем-ФОП або лікарем приватного центру ?

Цей перелік послуг чітко визначений як для комунальних, так і приватних закладів та лікарів-ФОП. Отже передбачений Програмою медичних гарантій обсяг послуг первинної допомоги включає:

– динамічне спостереження за станом здоров’я пацієнтів, в тому числі – із діагностованими хронічними захворюваннями;

– діагностику та лікування найбільш поширених інфекційних та неінфекційних хвороб, травм, отруєнь, патологічних і фізіологічних станів;

– вакцинацію дітей і дорослих за Національним календарем щеплень;

– аналізи та швидкі тести, в тому числі – швидкий тест на COVID-19;

– довідки, листки непрацездатності, оформлення направлень для проходження медикосоціальної експертизи та лікарських свідоцтв про смерть та інші.

Нагадуємо, що лікарі-ФОП також можуть виписувати лікарське свідоцтво про смерть. Таке право вони набули з липня 2020 року.

Також підкреслюємо, що жодного ліміту на безоплатну кількість візитів до лікаря, з яким укладено декларацію у приватному центрі не має. Це також стосується і аналізів, і електронних направлень до інших спеціалістів. Але доцільність будь-яких обстежень визначає лікар.

Чи можна звернутись у комунальну лікарню, якщо електронне направлення пацієнту виписав сімейний лікар-ФОП?

Так. Пацієнт, який уклав декларацію з лікарем приватного центру або лікарем-ФОП, вільно обирає заклад, в який планує звернутись, наприклад, на консультацію чи на обстеження. Головні умови при цьому:

  • наявність електронного направлення;
  • заклад працює за договором з Національною службою здоров’я, і в межах договору з НСЗУ надає ті медичні послуги, які пацієнт планує отримати.

До речі, це правило працює і навпаки. З електронним направленням сімейного лікаря, який працює в комунальному центрі первинної допомоги, пацієнт може звернутись до законтрактованої приватної клініки по спеціалізовану медичну допомогу.

НСЗУ Національна служба здоров’я України