×

Подорож, яка надовго залишиться у серці

Ще у лютому 2003 року в Полтаві розпочала діяльність польська діаспора. За цей період ми проводили різні заходи для популяризації польської культури,  зміцнення дружніх зв’язків між Україною і Польщею. Найбільш характерними є неодноразові художні виставки як в Полтаві, так і в Варшаві; поїздки на фестивалі хореографічного ансамблю «Соколики» в Польщу і Білорусію; відпочинок дітей у Польщі, а також поїздки молоді і людей старшого віку до братньої країни. Дуже важливим є те, що завдяки державній програмі наші діти мають можливість безкоштовно навчатися у вищих навчальних закладах Польщі, отримуючи при цьому стипендії. Періодично у нас працюють вчителі-волонтери з Польщі, які окрім вивчення мови, дають певні знання з історії, літератури і традицій.

Ось і нещодавно відбулася поїздка членів Спілки поляків Полтавщини «Полонія» до Польщі, профінансована товариством «Спільнота Польська» з коштів отриманих від канцелярії Сенату Республіки Польщі. Ця поїздка залишила  незабутнє враження в усіх нас. Ми мали можливість відвідати міста Варшаву, Торунь, Познань, Гнезно, Зєльону Гуру, Вроцлав, Ченстохове, Краків, Вєлічку. Перебуваючи в Варшаві, були і на Богослужінні в костелі Святої Анни, оглянули Королівський Замок, прогулялися в королівських лазєнках, по парку Саському і, звичайно ж, по «старувце» (так називається старовинна частина міста).

Під час перебування в рідному місті Миколи Коперніка Торуні  відвідали будинок, в якому він народився, поласували знаменитими торуньськими пєрніками (імбирні пряники, які випікають там ще із середньовіччя) і оглянули старовинну частину міста, закладену ще у середньовіччі. У Познані під час прогулянок по «старувце», споглядали за знаменитим боданням козликів на ратуші. Відвідуючи першу столицю Гнєзно, ніби перенеслися в давні часи панування перших королів, коли у вражаючій базиліці Успіння Пресвятої Богородиці послухали екскурсовода і побували на місці, де коронувалися перші польські королі. Це було дивовижне відчуття.

Подорожуючи між містами, милувалися чарівними польськими краєвидами і із задоволенням помічали випас гарненьких косуль. Чудове місто Зєльона Гура зачарувало нас гарненькими будиночками. Прекрасній столиці Нижньої Селезії  Вроцлаву теж було що запропонувати нам. Ми споглядали Ринкову площу старого міста, чудові парки і костели, маючи на щастя і чудову сонячну погоду.

Дорогою до Кракова,не могли ми оминути місто Ченстохову, де на Ясній Горі взяли участь у недільному Богослужінні, а також на колінах обійшли ікону Чорної Мадонни. Наприкінці служби разом із іншими паломниками співали пісню «Чорна Мадонна». У самому Кракові відвідали Вавель (середньовічний королівський замок) із вежею Сандомирською та печерою дракона, Костел Мар’яцкий та знані суконні ряди на ринковій площі.

Відвідали і відому далеко за межами Польщі соляну копальню у Величці  (родовище кам’яної солі, яке розроблялося в ХІІІ –ХХ століттях). З великою зацікавленістю слухали екскурсовода, отримали багато нової інформації. Кожен день нашої подорожі був переповнений емоціями і захопленнями, ми відвідали багато цікавих і нових для нас місць.

Нас вразила краса міст та польська природа. Кожен день нашого перебування в Польщі наповнював наші серця любов’ю до Польщі і незмірним щастям. Подорож закінчилася, але пам’ять про неї залишиться в наших серцях назавжди.

                                                        Олена Андрієвська,                                                          голова Спілки поляків Полтавщини «Полонія»