×

Полтава 1960: антирелігійна кампанія, місячник книги, ювілей Квасницького

Переглянувши архівні документи та газетні публікації за 1960-й рік, дізнаємося, чим жила Полтава 60 років тому. Рік був насичений подіями, тому для його висвітлення знадобиться не один випуск.

Полтавське обласне управління Міністерства зв’язку повідомило, що з 1 січня 1960 року установлені додаткові послуги телеграфного зв’язку. Лист-телеграма з доставкою адресату протягом 24 годин, щоправда можуть доставляти такі телеграми, поки що, в міста та районні центри. Також введена послуга телеграма з типовим текстом про зустріч пасажирів з поїзда.

Вперше на Полтавщині відбулися змагання з боротьби самбо, в них взяли участь 47 спортсменів з ДСТ «Динамо», «Спартак», «Колгоспник», «Авангард» та артучилища. За підсумками успішних виступів в республіканських змаганнях Олександр Макарець отримав посвідчення майстра спорту СРСР з класичної боротьби. 13 та 14 лютого на Інститутській горі відбулися республіканські змагання з мотокросу на призи «Робітничої газети». Полтавські мотоциклісти посіли восьме місце серед дев’ятнадцяти команд-учасниць.

У статті «Біла троянда» газети «Зоря Полтавщини» автор Ю.Щербань розповів з яким успіхом у маленьких глядачів пройшла нова вистава Полтавського театру ляльок, поставлена за п’єсою угорського письменника Бела Юнгера «Біла троянда». Виставу показали на сцені Будинку культури промкооперації, адже театр досі немає власного приміщення. Про це автор так згадує в статті: «Ця вистава, як і ряд попередніх, свідчать про значний ріст колективу театру. В такому складі театрові під силу брати більш складні і цікаві речі. Але для цього потрібні відповідні умови, яких немає. Ось уже протягом кількох років точаться розмови про надання театру ляльок приміщення. В минулому році виконком міської ради прийняв рішення про передачу театру колишнього приміщення обласної філармонії. Був складений кошторис на ремонт, проте приміщення так і не було передане театрові. Колектив продовжує тіснитися у двох невеликих кімнатах, зовсім не пристосованих до роботи. Між іншим театр ляльок – єдиний у Полтаві, який готує спектаклі для дітей».

«Працівники Полтавського краєзнавчого музею в приміщенні Будинку піонерів створили планетарій. В день його відкриття присутні під штучним куполом побачили зоряне небо: Сонце, Місяць, Венеру, Сатурн, схід та захід сонця, сузір’я Великої ведмедиці та інші. Науковий співробітник Полтавської гравіметричної обсерваторії Володимир Смирнов прочитав лекцію «Небо та земля», яка ілюструвалась діапозитивами. Робота планетарію буде спрямована на пропаганду природничих та науково-атеїстичних знань серед населення Полтавщини», – повідомила газета «ЗП».

У 1960 році Товариство для поширення політичних і наукових знань посилило свою роботу, у пресі публікували статті про заміну вінчання, які є пережитками й забобонами, на комсомольські весілля. По області курсували пересувні антирелігійні фотовиставки на теми «Наука і релігія про будову Всесвіту», «Походження людини», «Розвиток життя на землі», читали лекції, показували документальні фільми.

24 лютого в актовій залі Полтавського сільськогосподарського інституту відбулося розширене засідання вченої ради вузу разом з представниками партійних і громадських організацій міста, присвячене вшануванню завідуючого кафедрою фізіології сільськогосподарських тварин, доктора біологічних наук, академіка Олексія Квасницького, в зв’язку з 60-річчям з дня народження і 35-річчям його науково-педагогічної та громадської діяльності. Ювіляр отримав численні вітання від гостей, а також почесну грамоту Радянського комітету захисту миру і грамоту про присвоєння почесного звання Заслуженого діяча науки УРСР.

Оголошення з газет: «Полтавський автоагрегатний завод приймає в ремонт автомашини «Победа» М-20 від усіх організацій. При здачі автомашини необхідно мати технічний паспорт на неї і відношення організації, яка здає машину. Термін ремонту – один місяць».

«До уваги громадян міста Полтави! 12 березня в кінотеатрі «Комсомолець» (вул. Пушкіна, 145) відкрився другий зал. Відвідуйте кінотеатр «Комсомолець»!

«При Полтавській універсальній базі облспоживспілки організовано відділ «Книга поштою», який висилає книги іногороднім замовникам накладною платою без завдатку. Наша адреса: м. Полтава, вул. Червонофлотська, 19».

На розі вулиць Сталіна та Котляревського відкрився новий магазин продуктів дитячого харчування. Тут в продажу є розфасовані овочеві та фруктові пюре, компоти, каші-концентрати, молоко, кефір, сирки та інші товари. Відвідувачі магазину самостійно, без продавця, відбирають необхідні їм продукти. Їх обслуговують лише два працівники – касир і фасувальниця, – повідомила «ЗП» у замітці «Для малят» про магазин на сучасною адресою Соборності, 25-а.

У березні відбулися збори партійно-радянського активу Полтави на яких вирішувались і обговорювались чимало важливих питань в житті міста, будували перспективні плани, вислуховували пропозиції від учасників зборів. Головний архітектор Полтави Лев Вайнгорт повідомив, що місто за радянських часів досі не має свого герба. 

Полтавська міська рада прозвітувала, що у недільнику, який відбувся 3 квітня взяли участь близько 15 тисяч чоловік. Через тиждень провели ще один масовий недільник в якому взяло участь вдвічі більше полтавців. Близько шести тисяч молодих людей взяли участь у посадці парку на схилах гори біля Нижніх Млинів. Весняних суботників виявилося замало, згодом ще одне масове прибирання міста провели 3 липня.

У дні весняних канікул на Театральній площі для школярів відбулося свято дитячої книги «Книжчини іменини». Кращі юні громадські розповсюджувачі книг отримали нагрудні значки «Пропагандист книги», діти поспілкувалися з письменниками Борисом Левіним та В’ячеславом Срібним, поповнили свою бібліотеку, придбавши нові книги. В цей день на площі торгували 25 кіосків від восьми книжкових магазинів Полтави. Далі більше, в оголошеному місячнику книги комсомольці Полтави зобов’язалися у 1960 році розповсюдити  літератури на 500 тисяч карбованців і комісійну винагороду внести на будівництво басейну в Полтаві. А 17 квітня на Театральній площі відбувся великий книжковий базар з виступом майстрів пера Олеся Юренка, Федора Гаріна, Пилипа Бабанського та Олександра Ковіньки. На сцені виступав оркестр та гуртки художньої самодіяльності. Ця подія відкривала низку заходів до відзначення 90-річчя з дня народження Леніна. Апогей святкувань відбувся 22 квітня, коли в сквері відкрили пам’ятник засновнику і керівнику партії більшовиків. Автори пам’ятника – скульптор Лев Кербель, архітектори Олексій Душкін і Лев Вайнгорт. Цього ж дня полтавці почули над містом мелодійний дзвін, це били куранти на башті будинку пожежної охорони, розташованому на розі вулиць Фрунзе і Шевченка.

(далі буде)

22 квітня 1960 року на башті будинку пожежної охорони, розташованому на розі вулиць Фрунзе і Шевченка полтавці почули над містом мелодійний дзвін курантів. Фото Володимира СУЛИМЕНКА та з Державного архіву Полтавської області.