×

Полтава 1960: більше шкіл та дитсадків, кінотеатр «Малятко», квітникарі-любителі, міні-акордеон

Частина третя, завершальна

Переглянувши архівні документи та газетні публікації за 1960 рік, дізнаємося, чим жила Полтава 60 років тому.

Далеко не кожного року в Полтаві відкривали новозбудовані школи, а 1960-й виявився плідним – стали до ладу три навчальні заклади. На початку навчального року урочисто відчинили двері школи №5 (Соборності, 64) та школи-інтернату №1 (Монастирська, 9-А), а наприкінці грудня, перед Новим роком, здали школу №13 на Маршала Бірюзова, 64 (нині – школа №11). Перевіривши один з навчальних закладів, міська інспекція державно-будівельного контролю доповіла: «Комплекс споруд школи-інтернату 30 серпня 1960 року заселено без прийому в експлуатацію Державною приймальною комісією. Станом на 11 жовтня комісією виявлено понад 90 недоробок, унаслідок чого комплекс споруд школи-інтернату продовжує перебувати в незадовільному та антисанітарному стані». Тому не дивно, що про відкриття школи-інтернату газета «Зоря Полтавщини» написала скромно, кількома реченнями під фотографією про те, що в закладі навчається 580 дітей з різних районів області. Доволі лаконічно видання згадує й відкриття школи №11: «Цими днями стало до ладу нове триповерхове приміщення середньої школи №13 на вулиці Великій Решетилівській. Школа побудована за таким же проектом, як і школа-інтернат, з потрібними кабінетами, спортивним залом, технічними майстернями, їдальнею. У новій, добротно збудованій школі навчається понад 1100 учнів». 

Міський відділ охорони здоров’я Полтави повідомив, що у 1960 році в мережі дитячих ясел кількість місць збільшилась на 280. Так, відкриті дитячі ясла на вулицях Чапаєва на 80 місць, Гоголя на 75 місць та Ватутіна на 50 місць. У мережі дитсадків додалися заклади на вулиці Артема на 50 місць, вулиці Войкова на 75 місць та дитсадок паровозоремонтників на 120 місць.

З початку вересня на Театральній площі з’явився автобус блакитного кольору, оформлений малюнками на сюжети казок і вивіскою на даху «Кінотеатр «Малятко». Про цю подію «ЗП» писала так: «Раніше малята рідко ходили в справжній кінотеатр, туди вони потрапляли, якщо батьки брали з собою. Та чи дорослі фільми дітям зрозумілі? І ось на Театральну площу вперше приїхав пересувний кінотеатр «Малятко». У цей день мультфільми демонстрували кожні 45 хвилин. За один сеанс кінотеатр обслуговує 50 маленьких глядачів. Касир, контролер і навіть кіномеханік тут – діти, учні 3-ї школи. Цього дня квитки на всі сеанси були продані, тих, хто не встиг придбати квитки, запрошували прийти іншим разом. У перший день малята проглянули мультфільми «Петя і Червона Шапочка» та «Бурштиновий замок». Полтавський пересувний кінотеатр «Малятко» працюватиме на площах міста, у великих будинкоуправліннях, дитячих садках обласного центру».

У Полтаві вперше відбулася міська виставка квітів, про яку «ЗП» написала в замітці «Друзі природи». Цитуємо: «Тут зав’язувалися нові цікаві знайомства, любителі обмінювалися досвідом, ділились насінням. В урочистій обстановці кращим колективам та квітникарям і садівникам вручили почесні грамоти міськкому КП України та міськвиконкому депутатів трудящих. Грамоти одержали М.Перепелиця, С.Кисіль, Ю.Дзюба, М.Лазько, колектив садоводів-любителів бавовнопрядильної фабрики, ПРЗ, м’ясокомбінату, середніх шкіл №№27 та 69, станції юннатів, домоуправлінь №№2, 4, 9 та багато інших. Кращим квітникарям надане почесне право наступної весни висадити свої квіти біля пам’ятника Леніну і в Жовтневому парку».

На полтавському стадіоні «Динамо» відбулися перші змагання юних пожежників. У них узяли участь представники дев’яти шкіл обласного центру. У загальному заліку перемогли юні пожежники 27-ї школи, які отримали перехідний кубок та радіоприймач у подарунок. Друге місце вибороли учні 7-ї школи, третє – 25-ї школи.

         Оголошення: «Культурно-побутовий відділ Полтавської обласної ради профспілок має путівки іноземного туризму на четвертий квартал 1960 року в Румунію, Польщу, Чехословаччину, Угорщину. Вартість путівки на 25% знижена. За довідками звертатись на адресу: Полтава, вул. Жовтнева, 7, кімната 17».

З кожним днем у Полтаві збільшується асортимент сувенірів. Колектив баянної фабрики почав виготовляти маленькі акордеони, його розміри – одна п’ята стандартного інструмента, – писала «ЗП», – Нічого, що клавіші маленькі, на акордеончику можна зіграти різні мелодії. Інженер-конструктор О.Курилко, музичні майстри А.Новиков, Л.Франкевич, П.Шамрай та інші все роблять для того, щоб цей інструмент одержав найкращу оцінку в покупців. Баянна фабрика також випускає сопілки з українським орнаментом, різноманітні целулоїдні шкатулочки для рукодільниць.

         Переможцями осінньої естафети до 17-ї річниці з Дня визволення Полтавщини від німецько-фашистських загарбників стали студенти торгово-кооперативного технікуму. Серед колективів виробничих підприємств кращими були паровозоремонтники. Серед шкіл міста найспритніші бігуни виявилися в 27-й школі. В естафеті взяли участь 44 команди.

Полтава-1960 у цифрах: «Газифікацію міста почали здійснювати три роки тому. За цей час прокладено більш ніж 90 км газифікованої сітки. Газифіковані 12 тис. 800 квартир, 35 підприємств. Щодня в різні кінці області, республіки, країни відправляються 60 автобусів і десятки пасажирських літаків. По місту курсує 67 автобусів, 60 легкових таксі.

У Луцьку на всесоюзних змаганнях серед сільських легкоатлетів Павло Мандя посів третє місце. Наш земляк підняв штангу вагою 95 кг, а в сумі триборства (жим, ривок і поштовх двома руками) зібрав 310 кг.

У 1960 році звання майстер спорту СРСР в області отримали дев’ять чоловік. Серед них полтавці Микола Кривобок та Віталій Крижевич (мотоспорт), Віталій Коновалов та Володимир Харін (кульова стрільба), Олександр Макарець (боротьба)».

26 листопада у приміщенні центральної фотографії №10 (вул. Фрунзе, 35) відбулася перша конференція фотолюбителів, про яку «ЗП» писала: «У конференції взяло участь понад 30 жителів Полтави – робітників, службовців, студентів, пенсіонерів. Любителі поділились досвідом роботи, продемонстрували свої знімки. Створена художня рада, яка готує виставку робіт фотолюбителів, що буде організована тут до нового року».

За видатні заслуги в розвитку мистецтва акторам обласного музично-драматичного театру ім.М.В.Гоголя присвоєні почесні звання: Григорію Лазарєву – народний артист УРСР, Ганні Некряч – заслужена артистка УРСР.

Створенням «Полтавської любительської кіностудії» у місті стала зароджуватися так звана «мала» кінематографія. Перший короткометражний фільм, що вийшов на екрани, мав назву «Полтава 1960 року». Створили цю першу кінострічку про наше місто Петро Гуляєв, Юрій Кива, Валентин Кожемякін, Леонід Кучер та Василь Красюк. Віршований текст до нього написав поет Федір Гарін. Фільм «Полтава 1960 року» й нині можна переглянути в інтернеті.

На стоп-кадрі з фільму «Полтава 1960 року»: останні приготування до відкриття Будинку культури прядильно-ткацького комбінату.
Фото Володимира Сулименка та з фільму «Полтава 1960 року»