×

Полтава-1970: непокірлива шайба, постріли в заморожені фігурки, телевізор у кожній квартирі

Переглянувши архівні документи та газетні публікації за 1970 рік, дізнаємося, чим жила Полтава 50 років тому.

Відомий гуморист і сатирик Олександр Ковінька 13 січня приймав вітання від шанувальників та колег по перу з нагоди свого 70-річного ювілею.

Вісім років існування відзначила художня студія при Палаці культури Полтавського турбомеханічного заводу. Нею з першого дня керує Я.Никоненко.

Незмінним чемпіоном Полтавської області з хокею з шайбою останні роки була команда «Локомотив» з Полтави. Але в 1970 році сталася сенсаційна зміна чемпіона. Менше року тому при колективі фізкультури Лохвицького спирткомбінату створили хокейну команду. Вільний час чоловіки віддавали будівництву майданчика, дирекція комбінату допомогла придбати форму і під керівництвом тренера С.Кухарчука готувалися до змагань. Досвідчений «Локомотив» у фіналі чемпіонату області недооцінив молодих лохвицьких хокеїстів і поступився на своєму полі з рахунком 1:3.

Наприкінці лютого на стадіоні «Локомотив» відбулися фінальні ігри з хокею на приз клубу «Золота шайба», де також традиційні фаворити – місцеві команди. Полтаву на змаганнях представляли два колективи – «Зміна» та «Супутник», але вони обидва поступилися «Метеору» з Гребінки. Туди й поїхав перехідний приз.

У замітці «Постріли в заморожені фігурки» кореспондент «Зорі Полтавщини» Г.Безман порушив тему низької відвідуваності тирів у зимовий період: «Тир №3 розташований при вході в парк Палацу культури залізничників. Приміщення не опалюється. Та коли б і топили, все одно тут було б холодно. Павільйон зроблений з фанери, навколо протяги. У таких умовах інструктори тиру Г.Олійник та І.Опімах працюють з восьмої ранку до десятої вечора позмінно. У той день, коли я був, за чотири години його відвідали два хлопчики. Інструктор запропонував їм невеликий електрокамін, щоб обігріти руки і гвинтівки. Хлопчики, звісно, стріляли безрезультатно. Жодна із заморожених фігурок не зрушила з місця. У парку «Перемога» тир узагалі закрили на зимовий період. Не кращі справи в тирі №1 на вулиці Ленінградській. Тири – госпрозрахункові. Улітку вони внесли в касу обласного комітету ДТСААФ, яким керує О.Рубцов, чимало грошей. Чому б за ці кошти не спорудити добротні, теплі приміщення для тирів». Після такої критики тир №3 за наказом Рубцова закрили до літа як нерентабельний, а інструкторів Олійника та Опімаха звільнили з роботи, мотивуючи, що невчасно здавали виручку й зберігали вдома кульки.

         З початку року діти стали повноцінно займатися у новій дитячо-юнацькій спортивній школі №1, яку звели будівельники облрембудтресту. Для занять тут є великий спортивний зал розміром 36 на 18 метрів, багато допоміжних приміщень, роздягальні. Тренуються в ДЮСШ №1 юні велосипедисти, футболісти, стрільці. Директор школи Є.Кошкалда озвучив деякі проблеми, які нині турбують заклад, і звернувся по допомогу до міського відділу народної освіти: «Школа ще не має літніх спортивних майданчиків, не збудована велобаза, не влаштовують нас умови, створені для тренування дітей на стадіоні «Динамо», назріла потреба в будівництві стрілецького тиру».  

За трудові успіхи колектив Полтавської фабрики художніх виробів ім.Лесі Українки занесено в Книгу трудової слави підприємств Міністерства місцевої промисловості УРСР.

Наприкінці лютого в парку «Перемога» традиційно відбулося свято української зими. У репортажі для газети «ЗП» кореспондент Т.Пругло розповів: «Минулої неділі день видався погожий і сонячний. Тисячі полтавців ще задовго до початку свята заповнили засніжені алеї парку «Перемога». Художники під керівництвом Віктора Діденка добре потрудилися над оформленням парку. Усюди красиві гірки, снігові баби, герої дитячих казок. А в прозорій синяві неба кружляв літак і розсипав над містом тисячі листівок-запрошень на веселе свято. Під звуки фанфар до входу парку під’їхали на санах Дід Мороз, Зима та Снігуронька. Вітають усіх, зичать успіхів у житті й праці. Організатори подбали, щоб свято пройшло весело й цікаво. Каруселі й атракціони працювали на повну силу. На залитому льодом майдані змагалися майбутні чемпіони з хокею та фігурного катання. Відбулися змагання з лижних перегонів. Попрацювали на славу й майстри-кулінари. Свято закінчилося біля палахкотливого вогнища з піснями і танцями».  

         За статистичними даними, у жителів Полтави понад 80 тисяч телевізорів, майже в кожній квартирі щовечора спалахує голубий екран. У кіосках «Союздруку» розкуповують усі програми телепередач на наступний тиждень. Власники кольорових телевізорів уже дивляться передачі в кольорі з Києва та Москви, – таке можна прочитати у замітці «Телевізор у кожній квартирі» газети «ЗП».

         У приміщенні міського Будинку культури з аншлагом виступив популярний артист естради Едуард Хіль. Заслужений артист РРФСР, лауреат міжнародних конкурсів співав для полтавських глядачів у супроводі квартету «Камертон».

На Полтавській трикотажній фабриці нововведення. Рівно о десятій годині ранку робітниці в усіх цехах припиняють роботу і разом з громадськими інструкторами фізкультури роблять виробничу гімнастику. Усього п’ять хвилин додають свіжих сил та бадьорості для продовження трудового дня.

До 100-річчя від дня народження Леніна виконком міської  Ради депутатів трудящих прийняв рішення про встановлення на будинку міської  Ради депутатів трудящих меморіальної дошки з барельєфним зображенням Леніна та текстом про обрання його почесним головою міської Ради. Урочисте відкриття дошки відбулося 14 квітня. А 22 квітня відзначили 100-річчя вождя і на будинку, що на Паризької комуни,10, відкрили меморіальну дошку про перебування тут у 1896 році Надії Крупської.

У 1970 році на альтанці встановили факел і цифру “100”.

У 1970 році будинок відпочинку, розташований у селі Горбанівка Полтавського району, запланував прийняти близько шести тисяч трудящих. Тут відпочивають робітники з Харкова, Кременчука, Полтави та інших міст. 5 травня на старт традиційної легкоатлетичної естафети, присвяченої Дню радянської преси, на приз газети «Зоря Полтавщини» вийшли 68 команд. Усього близько тисячі учасників, це найбільше, ніж за всі попередні роки. Найкращий результат показали легкоатлети кооперативного технікуму, вони й стали абсолютними переможцями естафети.

Далі буде.