×

Полтава-1970: обнови міста, ЦУМ на самообслуговуванні, «Дитячий світ», «Алмазний» голосує

Переглянувши архівні документи та газетні публікації за 1970 рік, дізнаємося, чим жила Полтава 50 років тому.

Державна комісія прийняла в експлуатацію міську лікарню №1, яка розташувалася на розі вулиць Енгельса та Артема. У репортажі «Новий лікувальний комплекс» кореспондент «Зорі Полтавщини» Павло Карнаух розповів: «Тут цілий лікувальний комплекс – у головному корпусі розміститься дитяче, хірургічне, травматологічне, терапевтичне та інші відділення, а також міське відділення дитячої хірургії. Лікарняне містечко розраховане на 475 ліжок. Поверхи головного корпусу нової лікарні з’єднані між собою ліфтами, а деякі корпуси – перехідними транспортними галереями. У кожному відділенні своя їдальня. Цей чудовий подарунок жителям обласного центру зробили будівельники тресту «Полтавпромбуд». Оздоблювальні роботи виконував колектив спеціалізованого управління «Опоряджбуд». До речі, на будівництві широко застосовувались нові матеріали. Це поліхлорвінілові поручні, склоплитка, склоблоки, шлакоситалові плитки для влаштування майданчиків тощо. У лікарні встановлюють різноманітне вітчизняне та зарубіжне устаткування. Електромеханіки Полтавської обласної майстерні з ремонту й монтажу медичної техніки завершили монтаж рентген-апаратів, що прибули з братньої Угорщини, безтіньові освітлювальні лампи в операційних тощо».  

У рубриці «Обнови обласного центру» газети «ЗП» читаємо: «Трест «Укрсхідгазбуд» на вулиці Степана Кондратенка спорудив для своїх робітників дев’ятиповерховий дім. Це вже четвертий висотний будинок, збудований в обласному центрі. Незабаром вулицями Полтави почнуть курсувати нові тролейбуси виробництва заводу ім.Урицького. З міста Енгельс, де розташоване це підприємство, одержано сім великих зручних машин на 125 пасажирів кожна. 19 тролейбусів прибуло з Києва».

На Червоноармійській,5, відкрився новий книжковий магазин №24. У день відкриття сюди завітало багато людей. Вибір літератури в новому книжковому магазині дуже багатий, найбільший відділ – художньої літератури. Директор нового магазину – Любов Лопань.

Полтавський ЦУМ перейшов на нову прогресивну форму торгівлі – самообслуговування, про це розповів директор універмагу Дмитро Михайленко. Цьому передувала велика підготовча робота. Магазин отримав нове устаткування, відкриті гірки, а незручні прилавки замінили на стелажі. Корисна площа універмагу збільшилась на 306 кв. м, а асортимент товарів – майже у два рази. Товар у секціях виставлено так, що покупець може його вибрати, йому все видно, не треба просити, щоб показували, вибирай і приміряй сам. Штат ЦУМу становить близько 500 чоловік.

У магазинах культтоварів споживчої кооперації термін розстрочки на придбання телевізорів збільшився до двох років, а першочерговий внесок зменшився до 20%, – повідомляється в одному з оголошень «Укоопторгреклами».

У Палаці спорту «Спартак» уперше відбулися республіканські змагання з акробатики серед вихованців дитячо-юнацьких спортивних шкіл. У загальному заліку команда Полтавської ДЮСШ №2 посіла 11 місце з 24 команд. Згодом полтавка Тетяна Хальзунова отримає звання майстра спорту СРСР з акробатики.

У День 25-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні полтавці вперше покладали квіти на меморіалі Солдатської Слави. Серед числа гостей, хто виступав на мітингу, учасники боїв за визволення Полтави колишній командир 95-ї Полтавської гвардійської стрілецької дивізії генерал-майор у відставці Микола Нікітченко, підполковник Костянтин Худов, полковник у відставці Григорій Мацюк.

10 травня стартував ХХІ чемпіонат Полтавської області з футболу, який став більш представницьким, ніж попередній. У першій групи виступає 13 команд, у другій – 32. Полтаву у першій групі представляли три колективи: «Локомотив», «Супутник» та «Зірка».

Створений обласний осередок добровільного товариства рятування на воді, який очолив П.Вернигора. Відбулася обласна установча конференція, на якій обрали керівників районів та делегатів на республіканський з’їзд.

До Дня захисту дітей у Полтаві на розі вулиць Леніна і Котляревського відкрився великий магазин «Дитячий світ». Кореспондент «ЗП» В.Михайлов розповів про цю подію в репортажі «Для вас, малюки»: «Пройдімось залами магазину разом з директором Зінаїдою Сушковою, оглянемо, що викладено тут. На першому поверсі розташований «Салон для новонароджених», власне, з нього й починається «Дитячий світ». Другий поверх – швейні вироби для хлопчиків і дівчаток, головні убори. Третій – трикотаж, взуття, парфумерія і галантерея. Четвертий – «Юний технік» і шкільне та письмове приладдя. Новий дитячий магазин, відкритий у Полтаві, за своїми умовами, розмахом, оформленням, зручностями не поступається кращим подібним магазинам республіки. Усе тут організовано за принципом самообслуговування: підходь, вибирай, міряй, купуй…

– Новий магазин для дітей – це, можна сказати, перша черга великого торговельного центру, – розповів Дмитро Михайленко, директор Полтавського ЦУМу, чиїм філіалом став «Дитячий світ». Поруч, на вулиці Котляревського, виросте ще така будова. Проєкт її вже готується. І ми покладаємо великі надії на будівельників «Укрторгбуду», які добре впорались з першою чергою».

На фото 1970 року: нова будівля універмагу “Дитячий світ” на вулиці Леніна

У неділю 14 червня відбулися вибори до Верховної Ради СРСР.

День червневий кличе так святково,

Йдем до урн – і радісно серцям:

Голоси свої – довір’я слово

Віддамо народним посланцям, – писав про цю подію полтавський поет Яків Шутько.

Масово-політична та організаторська робота до виборів в області була проведена заздалегідь. Були створені агітпункти, агітмайданчики, клуби виборців. Працювали понад 20 тисяч агітаторів, вісім тисяч політінформаторів, понад сім тисяч лекторів. Областю курсували 20 агітпоїздів, півтори тисячі агіткультбригад. Тож після відкриття дільниць о шостій ранку вже після п’яти годин голосування явка в області становила 86%, а в підсумку близько 99%. Віддавали люди голоси за тих кандидатів, біографія яких попередньо з’являлася на шпальтах газети «ЗП».

У виборах до Верховної Ради СРСР уперше взяли участь жителі мікрорайону Алмазний, який тоді мав іншу назву. Про це у статті «Згадаймо» розповів кореспондент «ЗП» В.Майорчик: «Цими днями я знову побував на околиці Полтави, що іменується офіційно восьмий житловий масив, а полтавці називають його 73-й. Хоч тут, крім 73-го, є 68-й, 69-й і 72-й мікрорайони. Чотири роки тому, якраз напередодні виборів у Верховну Раду СРСР, у «Зорі Полтавщини» з’явився репортаж «73-й піднімається вгору». І все, про що згадувала газета, є тепер. Плюс музична школа, кінотеатр, бібліотека, готується до відкриття ще одна школа. Колишня околиця Полтави стає одним з густонаселених упорядкованих районів міста і росте далі вгору і вшир. Сьогодні на світанку відчинилися двері виборчих дільниць. Це перші вибори в новому районі міста…».

(далі буде)