×

Полтава-1980: автородео з Чехословаччини, олімпійське золото Володимира Кисельова, лотерейний виграш – два автомобілі

Частина четверта

Переглянувши архівні документи та газетні публікації за 1980 рік, дізнаємося, чим жила Полтава 40 років тому.

Полтавський трест їдалень та ресторанів відкрив на вулиці Гоголя, 12, бар з дискотекою. Починаючи з 19.00 і до 22.00 вхід до бару за квитками вартістю три карбованці. Тому згодом цей заклад у народі прозвали «Трьошкою».

У полтавському філіалі інституту «Укрміськбудпроект» група архітекторів під керівництвом М.Жданова розпочала розробку проєкту обласного вузла зв’язку, нове приміщення розташується на площі Луначарського. Не так давно архітектори здали проєкти кількох важливих споруд для обласного центру. Це 216-квартирний житловий будинок із магазином на розі вулиць Великотирновської і Красіна, а також дев’ятиповерховий будинок неподалік  нового кінотеатру «Полтава» – на вулиці Желвакова, 3, який має вписатись у сучасний архітектурний ансамбль цього району міста. 

На мототреку в Розсошенцях протягом двох днів полтавці мали змогу спостерігати незабутнє півторагодинне шоу – автородео. У своєму репортажі кореспондент «Зорі Полтавщини» Павло Карнаух про це дійство розповів таке: «На великій швидкості автомобілі мчать один одному назустріч і при зближенні зупиняються, мов укопані. Їх розділяють лічені міліметри. Дві машини, кузови яких немов злиті між собою, прямують на пішохода, мотоцикліста, зустрічний автомобіль. Наблизившись до них, блискавично розходяться, а обминувши, знову зливаються в одне ціле. А ще їзда на двох колесах, автослалом,  живі «кеглі», їзда на двох колесах з каскадерами, автопіруети, блискавичні розвороти на великих швидкостях, стрибки через десятки машин. Це треба бачити! Такі номери показали полтавцям учасники автородео з Чехословаччини. У групі «Словконцерт» (Братислава) кращі каскадери Європи – дублери кіноакторів багатьох художніх фільмів. Програма ризикована, виконання трюків до снаги лише майстрам високого класу, вимагає мужності й сміливості. Усі ці якості продемонстрували полтавцям члени групи, очолюваної заслуженим майстром спорту ЧССР Петером Павлішем».

 24 липня, у п’ятий день змагань Олімпіади-80, легкоатлетка Надія Ткаченко здобула золоту медаль у п’ятиборстві. Спортсменка представляла ДСТ «Авангард» Донецької області, але свою спортивну кар’єру починала в Кременчуці. Та все ж полтавці найбільше раділи перемозі іншого кременчуківця Володимира Кисельова у штовханні ядра, адже атлет на Олімпіаді представляв Полтавську область. 31 липня на перших шпальтах обласних газет повідомили: наш земляк – на найвищому щаблі п’єдесталу пошани XXII літніх Олімпійських ігор. Вихованець заслуженого тренера СРСР Івана Паламарчука у ході змагань посідав третє місце, але в останній шостій спробі встановив новий олімпійський рекорд, штовхнувши ядро на 21,35 метра. Наступного дня, після закриття ігор, олімпійського чемпіона зустрічали в Полтаві. Про цю подію писав кореспондент «ЗП» Павло Карнаух: «Ще задовго до прибуття пасажирського поїзда Москва – Кременчук на вокзалі станції Полтава-Південна зібралися сотні людей. Фасад вокзалу прикрашений прапорами спортивних товариств, про успіх нашого земляка сповіщає «блискавка». Поволі підкочується потяг, ще здалеку видно вагон чемпіона, прикрашений транспарантами. Поїзд стишує хід, і ось він – Володя Кисельов, усміхнений і щасливий. Разом зі своїм тренером Іваном Паламарчуком потрапляє в обійми друзів. Героя зустрічають голова оргкомітету Олімпіади-80 заступник голови облвиконкому Л.Чуб, голова обласного комітету з фізичної культури і спорту І.Трегубенко, представники комсомольських та профспілкових організацій. Спортсмену і його тренеру піднесли хліб-сіль, вручили букети квітів і пам’ятні сувеніри. На пероні відбувся імпровізований мітинг».  

У міськкомі КПУ відзначили полтавців – найактивніших учасників підготовки й проведення естафети олімпійського вогню Олімпіади-80. Серед нагороджених слюсар-сантехнік Полтавського спеціалізованого ремонтно-монтажного управління В.Давиденко, майстер БМУ «Хіммашбуд» тресту «Полтавпробуд» В.Івин, учасниця естафети олімпійського вогню О.Буравльова, секретар Ленінського райкому КПУ В.Головатий, майстер спорту міжнародного класу А.Курилов, директор Полтавської філармонії Г.Юрченко, директор мотелю «Полтава» Л.Потькало, режисери-постановники театралізованого свята В.Котляр і М.Заславський, колектив ательє «Сніжинка», працівники якого пошили 400 жіночих суконь з білого шовку, у яких учасники художньої програми виступали на відкритті та закритті Олімпіади в Москві.


На фото 1980 року: директор Полтавської філармонії Герман Юрченко (ліворуч) проводить екскурсію артистам, учасникам театралізованого свята «Здрастуй, вогонь Олімпіади-80»

Полтавський консервний завод облспоживспілки відправив Ленінградській фабриці гримувальних виробів перші два залізничних вагони соку з огірків нинішнього врожаю. Там його використовують для виготовлення різних лосьйонів, кремів та іншої косметичної продукції. Колектив першого цеху заводу щозміни дає п’ять тонн огіркового соку. Десятий рік поспіль Ленінградська фабрика гримувальних виробів робить замовлення полтавському підприємству.  

         Якось у вихідний день виконроб тресту «Полтавкоопбуд» В.Канюка придбав у центрі міста кілька квитків олімпійської грошово-речової лотереї «Спринт». На один з білетів випав виграш – легкова автомашина «Запорожець». Василь Олексійович оформив у центральній ощадкасі Полтави необхідні документи для одержання виграшу. Наступної неділі знову зупинився біля кіоску, щоб купити кілька квитків лотереї «Спринт».  Розгорнув і очам своїм не повірив – автомашина «Жигулі»! Ось так виконроб В.Канюка протягом тижня став власником двох легкових автомобілів різних марок.

         У Будинку преси з журналістами зустрівся вчитель фізвиховання середньої школи №6, суддя міжнародної категорії Юрій Стєшин. На Олімпіаді полтавець працював арбітром з легкої атлетики. Саме йому довелося бути свідком тієї великої напруги спортивних поєдинків, того справжнього духу олімпізму, що панував між спортсменами з п’яти континентів. Став він і свідком перемоги Володимира Кисельова та Надії Ткаченко і як спеціальний кореспондент «Зорі Полтавщини» на Іграх у Москві розповідав читачам про це. 

16 колективів узяли участь у розіграші Кубка області з футболу. У фіналі зустрілися полтавський «Локомотив» та кременчуцький «Нафтовик». Єдиний гол, забитий у дебюті зустрічі, приніс залізничникам перемогу. У цьому успішному сезоні підопічні тренера Анатолія Максименка, окрім Кубка області, здобули Кубок міста, Кубок Південної залізниці та виграли турнір «Пролісок».

 (Далі буде)