×

Полтава-1980: дискотека «Глобус», літак на Мінськ, відбір факелоносців, Палац шлюбів

Частина друга

Переглянувши архівні документи та газетні публікації за 1980 рік, дізнаємося, чим жила Полтава 40 років тому.

У лютому відбулися вибори до Верховної Ради республіки та місцеві ради народних депутатів. Це перші вибори, які проводилися на основі нової Конституції.

У педагогічному інституті відкрився дискоклуб «Глобус», про це так писала газета «Зоря Полтавщини»: «Будували й оформляли зал, створювали дискотеку студенти власними силами. Ініціаторами виступили четверо студентів фізико-математичного факультету Олександр Ковалевський, Олександр Гура, Віктор Шунько та Микола Педик. Більше ніж півроку плекали мрію хлопці про відкриття «Глобуса» і робили все, щоб якомога скоріше наблизити цю подію. Та ось настав довгожданий день урочистого відкриття, ректор інституту Іван Зязюн перерізає червону стрічку, а будівельники вручають йому символічний ключ. Перший вечір у залі почався з ушанування тих, хто його будував. Четвірка юнаків отримала грамоти обкому та міськкому комсомолу. У плані роботи дискотеки – вечори відпочинку для студентів та викладачів. Будуть прийматися заявки інших вишів обласного центру, де поки що немає таких залів».

На фото 1980 року: Державний архів Полтавської області.

На Полтавському фарфоровому заводі почали виробляти сувеніри до Олімпіади-80, зокрема олімпійського ведмедя, який став талісманом Ігор.

12 березня відкрився новий авіарейс Полтава – Мінськ. Рейс Н-689 виконує турбогвинтовий літак АН-24, який відлітає з Полтави кожної середи, п’ятниці та неділі о 10 год. 05 хв. Політ триває одну годину 50 хвилин. Першим рейсом, який обслуговував екіпаж Сімферопольського авіапідприємства,  у столицю Білорусії для налагодження зв’язків вилетіла група спеціалістів Полтавського авіапідприємства на чолі із секретарем парткому Юрієм Донцем. Про необхідність відкриття нової авіалінії Юрій Донець кореспонденту газети «ЗП» розповів таке: «Останнім часом збільшується кількість людей у відрядженнях, які слідують у сусідню Білорусію, прибалтійські республіки та Ленінград. Шириться потік відпочивальників, особливо в теплий період року, яких манять соснові бори партизанського краю, здравниці Полісся і Прибалтики, піщані пляжі янтарного моря, величні історичні пам’ятки північно-західної частини країни. Та й з виробничого боку нам такий рейс потрібен, адже зростає кількість завдань з виконання пасажирських і вантажних перевезень».

У Полтавському міському будинку культури відбувся ХІ міський конкурс майстрів перукарського мистецтва, організований міськкомом ЛКСМУ та міськпобуткомбінатом. Серед 30 учасників перемогу другий рік поспіль здобула майстер-перукар першого класу Інна Жданова із салону-перукарні №41.

22 березня колектив обласного музично-драматичного театру ім.М.В.Гоголя показав глядачам свою нову роботу – виставу «Віндзорські жартівниці» видатного класика світової драматургії Вільяма Шекспіра. Постановку твору, на запрошення керівництву театру, здійснив заслужений діяч мистецтв УРСР Гріншпун.

Ще наприкінці 1979 року в районних центрах Полтавщини розпочався відбір спортсменів за право нести олімпійський факел ХХІІ Олімпійських ігор. Навесні 1980 року він почав виходити на фінішну пряму. Так, 30 березня в Полтаві відбулися відбіркові контрольні змагання, у яких узяли участь 535 спортсменів. Спортивний оглядач Адам Надін розповів про цю подію на сторінках «ЗП»: «Змагання були дещо незвичайними. Кожен, хто хотів узяти в них участь, повинен був подолати кілометрову дистанцію навколо Жовтневого парку. Причому враховувались краса, естетика бігу, вміння спортсменів правильно нести факел і, звичайно ж, вкластися в норматив часу – чотири хвилини. Майже чотири години тривали забіги учасників. Спеціальна суддівська колегія, очолювана суддею всесоюзної категорії Колесниковим, визначила кращих з кращих, тим, кому 6 квітня у відбіркових обласних змаганнях на трасі олімпійського вогню належить пройти останній етап випробувань». За тиждень на останній відбір-конкурс факелоносців, попри вітряну погоду, прийшли подивитися тисячі полтавців. Спочатку працівники ДАІ провели змагання за спеціальною програмою для відпрацювання елементів організації руху на транспортних магістралях під час проходження олімпійського вогню. Після цього на старт вийшов 331 учасник, претенденти нести факел з олімпійським вогнем. Шість етапів від круга на магістралі Київ – Харків до стадіону «Колос» успішно подолали всі учасники і вклались у норматив часу. Суддівська колегія відібрала 250 спортсменів Полтавщини, які 12 липня понесуть факел з олімпійським вогнем. За місяць до початку естафети факелоносці ще раз зберуться на стадіоні «Колос» для репетиції.

На Полтавському заводі газорозрядних ламп дбають про культуру виробництва. У просторому світлому приміщенні складального цеху №2 зробили штучний басейн.

На всесоюзній першості з гірськолижнього спорту серед юнаків 1964–1965 років народження, що відбулася в Душанбе, полтавець Антон Фалтинський посів третє місце у швидкісному спуску. Готував нашого земляка до змагань Георгій Бідний.

Полтавська телеграфно-телефонна станція повідомила, що з 10 квітня змінюється порядок виходу на міжміську телефонну станцію. Для замовлення міжміської телефонної розмови у межах області необхідно набрати номер 067, а для телефонної розмови за межами області 066. Телефон довідкової служби змінюється на 07.

Оголошення: «26 та 27 квітня Полтавський аеропорт організовує групові екскурсії «Польоти над Полтавою і її околицями». Початок польотів о десятій годині, закінчення о 18.00».

 Абсолютним переможцем легкоатлетичної естафети на приз газети «Зоря Полтавщини» стала команда Полтавського інженерно-будівельного інституту.

10 травня в Полтаві відкрили Будинок урочистих подій. Про це читаємо у статті «І пломінь той у серці бережи» газети «ЗП»: «Минулої суботи полтавці вперше в Палаці щастя відсвяткували 16 весіль. Права першими доставити факел від Вічного вогню і запалити його у Палаці щастя удостоїлися контролер заводу медичного скла Віра Клименко та слюсар заводу «Легмаш» Віктор Плескач. Колишня розвідниця, ветеран Великої Вітчизняної війни Е.Цуканова біля монумента Солдатської Слави щиро привітала молодят, побажала їм щастя і злагоди. Інспектор Палацу шлюбів В.Оленковська розповіла, що немало праці вклали сюди колектив будівельників РБУ №3 облрембудтресту, і тепер палац мов казка. Високі зали, з підвісної стелі ллється м’яке світло, стіни прикрашають гобелени творчих майстрів Полтавщини Л.Товстухи, М.Цися, у кімнатах нареченої і нареченого картини полтавських художників В.Мозока, О.Журбія, кольорові вітражі виконав художник М.Грибан, а декоративні вази, чеканку чаші вічного вогню – М.Посполітак. Активну участь в оздобленні палацу взяли також колективи турбомеханічного заводу, меблевого комбінату, художньо-виробничого об’єднання «Полтавчанка» та інші. На другому поверсі розміститься міський архів загсу, є тут також лекційний зал».

(Далі буде)