×

Полтава-1980: семикімнатна квартира, сторіччя Верховинця, проєктують Сади-1

Переглянувши архівні документи та газетні публікації за 1980 рік, дізнаємося, чим жила Полтава 40 років тому.

Перед новим 1980 роком полтавці отримали ордери на 143 квартири в будинку на Великотирновській, 20. Для сім’ї Катерини та Миколи Барвінків, у яких дев’ятеро дітей, надали в цьому будинку семикімнатну квартиру. Житло для багатодітної родини облаштували спеціально, його корисна площа становить 159 кв. м., житлова – 92,76 кв. м.

На фото 1980 року: В перервах між сеансами біля кінотеатру “Колос” завжди було людно.

У залі Полтавського педагогічного інституту ім.В.Г.Короленка відбувся урочистий вечір, присвячений сторіччю з дня народження талановитого українського композитора, хореографа, диригента, етнографа, педагога Василя Верховинця. Почесні гості, присутні на заході, розповідали про творчий доробок ювіляра, ділилися спогадами. На закінчення вечора народна хорова капела педагогічного інституту та народний ансамбль пісні і танцю «Горлиця» Полтавської бавовнопрядильної фабрики виконали твори Верховинця, а також народні пісні в його обробці.    

Нове потужне овочесховище на 1200 тонн овочів і фруктів здали в експлуатацію на станції Полтава-Південна. Спорудив його колектив будівельно-монтажного поїзда №685 Південної залізниці. Тепер продукцію, яка надходитиме залізницею, вивантажуватимуть безпосередньо у сховище, відпаде необхідність тримати постійно кілька одиниць автотранспорту. Потрібний температурний режим і високоякісне зберігання продукції для працівників відділу робітничого постачання №4 Полтавського відділка залізниці забезпечить сучасне обладнання, яким оснащене овочесховище.

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 11 січня 1980 року за заслуги в розвитку радянської літератури та у зв’язку з 80-річчям з дня народження наш земляк відомий письменник-гуморист Олександр Ковінька нагороджений орденом Дружби Народів. Вручення нагороди відбулося у приміщенні обласної організації письменників. На урочистостях ювіляра з високою урядовою нагородою вітали представники партійних, радянських органів, письменники, журналісти, артисти, члени обласних творчих організацій.

Авторський колектив архітектурно-конструкторської бригади №1 полтавського філіалу інституту «Укрміськбудпроект», яку очолює головний архітектор Криницький, розробив проєкт мікрорайону Сади-1. Про це у статті «Квартали на ватмані» розповів кореспондент «Зорі Полтавщини» Павло Карнаух: «Новий мікрорайон, як висловлюються зодчі, формують серії, освоєні на Полтавському домобудівному комбінаті. Таких будинків у Полтаві з’явилося вже немало. Але, погодьтеся, виглядають ці «шпали» ще не виразно і на Половках, і на Алмазному. У Садах архітектори спробували «закласти» в проєкт так звані поворотні секції, добиваючись більшої просторової виразності, віддаючи данину рельєфному ландшафту. Серед переваг їхнього проєкту – вдале розміщення школи (на 1568 учнів), трьох дитячих садків – усі вони винесені в зелену зону. Усередині житлових кварталів розділено рух транспорту й пішоходів, передбачено дві групи обслуговування. У центральній частині – це універсам, кафе, аптека, ощадкаса, вузол зв’язку. У східній частині мікрорайону, крім їдальні-ресторану, намічено спорудити продовольчий і промтоварний магазини площею 800 квадратних метрів. Отже, слово, як кажуть, за будівельниками. До речі, є всі можливості, щоб порадувати полтавців високоякісним житлом. Половки й Алмазний будували за вісьмома типовими проєктами дев’яти замовників і семи генпідрядників – про яку якість можна питати? Нині ж вирішено, що Сади-1 зводитиме лише один замовник і два генпідрядники – домобудівний комбінат та комбінат «Полтавпромбуд».

У зв’язку з тим що до фінальної частини Кубка УРСР з мотоболу потрапили три команди з Полтавщини – «Вимпел» (Полтава), «Нива» (Вишняки) та «Колос» (Нові Санжари), розіграш трофею вирішили провести 20 січня в Полтаві. У фінальній зустрічі на засніженому полі «Вимпел» здолав «Ниву» з рахунком 2:0 (забивали Віталій Захаров та Валерій Мороховець) і здобув Кубок УРСР з мотоболу. Того ж дня в обкомі ДТСААФ відбулося вручення бронзових медалей гравцям «Вимпела» за підсумками минулорічної першості СРСР серед команд вищої ліги.

Працівники Полтавської фабрики індпошиву та ремонту відкрили нове ательє «Люкс» на Жовтневій, 51. У приміщенні працівники власними силами зробили ремонт, перепланували приміщення. У день відкриття десятки полтавців зробили замовлення на пошив чоловічих та жіночих пальто, легкого плаття. Готуючись до відкриття, колектив ательє, очолюваний Швидкою, подбав і про укомплектування своїх кадрів: майже 70 відсотків їх – майстри першого класу. 

  У чемпіонаті Полтавської області з хокею з шайбою взяли участь п’ять команд. Змагання завершилися в середині лютого. Другий рік поспіль чемпіонський титул виборов полтавський «Локомотив».  Естафету дорослих хокеїстів відразу прийняли юнаки у розіграші призу клубу «Золота шайба». У змаганнях узяли участь близько 20 тисяч школярів нашої області. У фіналі змагань молодшої групи, який відбувся на стадіоні «Локомотив» у Полтаві, місцевим хокеїстам з команди ЖЕК №10 місця на п’єдесталі не дісталося. Перемогу здобула команда «Олімпія» з Гребінки. У трійці призерів старшої групи, фінал якої відбувся у Кременчуці, полтавці теж без нагород.

У Полтавській середній школі №3 урочисто відкрили музей бойової слави Полтавського танкового училища. Про цю подію читаємо у замітці «Бойова біографія» газети «ЗП»: «Чому саме в третій школі відкрився музей? Тому що немало передвоєнних випускників школи стало курсантами цього училища, а ще тому, що нинішні її учні, слідопити з клубу «Пошук», разом з радою ветеранів училища здійснили величезну роботу, щоб розшукати численні прізвища колишніх танкістів і скласти описи їхніх подвигів. Ветеран Війни Андрій Ульянченко для музею власноруч виготовив стенди й вітрини, перефотографував сотні документів, накреслив карти, діаграми. Урочисту стрічку перерізали директор школи №3 Дяченко, голова ради ветеранів Полтавського танкового училища Толкачевський, учні 5-Б класу Сергій Архипов та Валентина Демко».

У парку відпочинку «Перемога» відбувся масовий захід «Проводи української зими». Цитуємо репортаж «Веселе свято» газети «ЗП»: «У різних куточках парку стояли снігові фігури – персонажі казок й улюблених дитячих книжок, їх виліпили учні шкіл Полтави. На майдані біля театру «Ювілейний» усіх привітали Дід Мороз, Снігуронька, Снігова Королева і, звичайно ж, сама Зима. У театралізованому святі взяли участь самодіяльні артисти, студенти полтавських вишів, духові оркестри. Юнаки й дівчата виборювали першість, змагаючись на швидкість і дальність, спускаючись на фінських санчатах з південного схилу парку. У розпорядженні дітей були різноманітні атракціони. Трест їдалень і ресторанів потурбувався, щоб у численних «хатинках на курячих ніжках» і в інших будовах казкової архітектури цього морозного дня була смачна їжа».

(Далі буде)