×

Полтава-1980: вулиця Гайового, кімната-музей Кондратюка, свято олімпійського вогню

Частина третя

Переглянувши архівні документи та газетні публікації за 1980 рік, дізнаємося, чим жила Полтава 40 років тому.

Рішенням виконкому міської ради народних депутатів вулицю Тепловозну перейменовано на вулицю Гайового. Герой Соціалістичної Праці Тимофій Гайовий працював на Полтавському тепловозоремонтному заводі з 1934 року, а в 1939-го став його начальником. Очолював підприємство по 1972 рік. Нагороджений орденами Леніна, Жовтневої революції, Трудового Червоного прапора, Знак пошани та багатьма медалями. Гайовий був депутатом Верховної Ради СРСР трьох скликань, пенсіонер союзного значення. Пішов із життя в 1979 році. В увічнення його пам’яті і названо вулицю в Полтаві.

Літературно-меморіальний музей Івана Котляревського відзначив 30-річчя заснування. На урочистому зібранні кращі працівники закладу отримали відзнаки, а також привітання від письменників та колег з інших полтавських музеїв. За три десятиріччя працівники музею провели 500 тисяч екскурсій, заклад відвідали понад мільйон чоловік.

На початку червня в Полтавському педагогічному інституті ім.В.Г.Короленка відкрили кімнату музей Юрія Кондратюка. Ініціаторами її створення стали викладачі фізико-математичного факультету О.Руденко, Ю.Гулак та П.Михайлик. У приміщенні вишу колись була гімназія, саме тут і здобував освіту Кондратюк. Велику допомогу у створенні кімнати-музею надав двоюрідний брат теоретика космонавтики О.Даценко. У приміщенні розмістилися стенди, які розповідають про дитинство та юнацькі роки Юрія Кондратюка, його багатогранну діяльність у різних галузях народного господарства, досягнення і винаходи, теоретичні розробки міжпланетних польотів.

19 червня в грецьких Афінах запалав вогонь XXII Літніх Олімпійських ігор, це дало старт факельної естафети до столиці СРСР Москви. Спортсмени й колективи фізкультури Полтавщини відзначили цю подію проведенням масових заходів. Кореспондент «Зорі Полтавщини» Павло Карнаух у статті «У чеканні олімпійського вогню» розповів, як готується до цієї події стадіон «Колос»: «Координацією всіх робіт з підготовки стадіону до свята зайнявся спеціально створений штаб, який очолив другий секретар міськкому КПУ Станіслав Сухомлин. Він розповів, що на олімпійському об’єкті №1 ударно працювали не тільки полтавські будівельники, а й колеги з Кременчука та Комсомольська. Посильну допомогу надавали полтавські учні та студенти. Приємно глянути на ядро стадіону з оновленим армановим покриттям, трибуни, десятки різних приміщень. Любителі спорту на решті зможуть порадіти новому легкоатлетичному манежу, що розміститься під склепінням східної трибуни». Режисер-постановник майбутнього спортивно-театралізованого свята «Здрастуй, вогонь Олімпіади-80» Михайло Заславський розповів деякі подробиці, зокрема про марш-парад спортсменів, хто запалить олімпійський вогонь у чаші стадіону «Колос», про масові виступи фізкультурників та цікаві номери учасників художньої самодіяльності та народних театрів. Щодо запрошених зірок Заславський повідомив, що ведуться переговори з тріо Мареничів, Софією Ротару та дуетом Тарапунька й Штепсель.

5 липня, у день, коли естафета олімпійського вогню перетнула румунсько-радянський кордон в селі Леушени, на сторінках «ЗП» представник обласного оргкомітету І.Колесніков повідомив подробиці проходження факельної естафети територією Полтавської області, яка має відбутися 12 липня: «На території Полтавщини 211 факелоносців долатимуть дистанцію протягом 15 годин. О 8.25 від 194 кілометра поблизу Лубен першим вогонь понесе депутат Верховної Ради СРСР Іван Бей. О 9.14 після мітингу в Лубнах вогонь вирушить у напрямку Полтави. Полтавці, які захочуть подивитися естафету на трасі Київ – Харків біля повороту на вулицю Фрунзе стануть свідками й учасниками видовища о 18.13. Шість етапів по місту від круга до оновленого стадіону «Колос» спортсмени подолають у живому людському коридорі на вулицях Фрунзе, Жовтневій, Червоноармійській. Рівно о 18.20 на стадіоні почнеться спортивно-театралізоване свято, а через 15 хвилин факелоносець запалить вогонь у чаші стадіону».

Напередодні Олімпіади-80 у спортивному житті міста не бракувало високих здобутків. У полтавській ДЮСШ №2 протягом восьми днів тривала першість Міністерства освіти УРСР з волейболу. Наші волейболісти, вихованці тренера Владислава Агасьянца, не зазнали на турнірі жодної поразки. Вони обіграли команди Житомирської, Одеської, Чернігівської, Черкаської областей та Києва і вийшли у фінал. У вирішальній зустрічі полтавці перемогли ворошиловградців. У місті Надвірна Івано-Франківської області відбулися фінальні республіканські змагання з багатоборства «Тато, мама, я – спортивна сім’я». Честь Полтавщини захищала сім’я Альфреда Перепелиці, працівника Полтавського виробничого швейного об’єднання. Наші земляки посіли друге місце, поступившись лише одним очком представникам Чернігівщини.

11 липня міський оргкомітет Олімпіади подав оголошення про рух автотранспорту по вулицях Полтави під час проходження олімпійського вогню і коли він буде перекритий.


На фото 1980 року: стадіон «Колос» чекає гостей свята зустрічі олімпійського вогню

12 липня 1980 року – до цієї події полтавці готувалися заздалегідь, затамувавши подих дізнавалися з новин, як день за днем естафета олімпійського вогню наближається до Полтавщини. Цього дня Полтава зустрічала гостей в усій красі. Вогонь прибув майже за графіком, на останньому етапі його проніс майстер спорту Михайло Новіков, студент-відмінник Полтавського медичного інституту, і урочисто запалив у чаші стадіону «Колос», трибуни якого буле заповнені вщерть. Після короткого мітингу розпочалися імпровізовані змагання, «арбітром» яких виступила Наталка Полтавка. Виступи дитячих колективів вийшов підтримати талісман ХІІ Олімпійських ігор Мишко. Артисти міського Будинку культури показали сцени за мотивами творів Миколи Гоголя, а потім свої номери продемонстрували кращі танцювальні колективи області. Щиро вітали присутні на трибунах виступи гостей – народних артистів СРСР Анатолія Солов’яненка, Дмитра Гнатюка, Анатолія Мокренка та тріо Мареничів. По завершенні концерту кандидат у майстри спорту Олена Семенець, студентка Полтавського сільськогосподарського інституту, доставила олімпійський вогонь на зберігання у приміщення виконкому міської Ради народних депутатів. Під супроводом почесної варти вогонь «ночував» у церемоніальній чаші, встановленій на столі у вестибюлі другого поверху.  Наступного дня о восьмій годині ранку з міської ради вогонь урочисто виніс перший заступник голови міської ради Юрій Янко у супроводі Героїв Радянського Союзу Олександра Васька та Пилипа Киви. Естафету продовжила кандидат у майстри спорту, студентка кооперативного інституту Ольга Буравльова. По обіді, неподалік Чутового, олімпійський вогонь прийняли факелоносці Харківської області.  

(Далі буде)