×

Полтава-1990: аварія на залізниці, демократичні мітинги, запрошує «Салют»

Переглянувши архівні документи та газетні публікації за 1990 рік, дізнаємося, чим жила Полтава 30 років тому.

Одразу дві меморіальні дошки прикрасили фасад головного корпусу державної ордена Трудового Червоного Прапора сільськогосподарської дослідної станції ім.М.І.Вавилова. Установлено їх на народні кошти, зібрані під егідою обласного відділення фонду культури. Перша дошка з нагоди 105-ї річниці заснування закладу, іншу дошку присвячено одному зі співробітників станції академікові АН СРСР ВАСГНІЛ Олексію Никаноровичу Соколовському, засновникові агрономічного ґрунтознавства.

На станції Полтава-Південна зданий в експлуатацію новий обчислювальний центр. Це четверта станція на Південній залізниці, автоматична система управління технологічним процесом якої з’єднана з центральним обчислювальним центром.  

Своє 50-річчя відзначила одна з найстарших в області творчих організацій – Спілка архітекторів. На урочистостях грамоти отримали співробітники проектних інститутів і організацій, студенти архітектурного факультету Полтавського інженерно-будівельного інституту, які перемогли в конкурсах, а також архітектори, які зробили вагомий внесок у відродження міста в повоєнні роки, – Л.Вайнгорт, В.Крачмер, В.Пасічний, Н.Квітка та інші.

На вулиці Комсомольській, 27, після ремонту відчинив двері кінотеатр «Салют». Голова кооперативу «Прогрес-16» В.Ігнатов вручив господарям символічний ключ і запросив до палацу казок. Спеціалізований дитячий кінотеатр, який існує майже три десятиріччя, знову до послуг малечі – з 10 до 14 години. Увечері він працюватиме як кінотеатр повторного фільму. У день відкриття, що збігся з початком зимових шкільних канікул, дітей чекали живі казкові герої. Малята разом з ними стали учасниками театралізованого свята, дивилися уривки з улюблених мультфільмів, співали. На закінчення переглянули нову художню кінострічку радянсько-румунського виробництва «Марія-Мірабела в Транзисторії».

У Полтавському театрі ляльок дитячі ранки вперше проводили українською мовою.

19 січня відбулися зміни в маршрутній схемі руху тролейбусів. Так, ліквідували кільцеві маршрути №5 та №9, натомість збільшили кількість тролейбусів на маршрутах №№6, 7, 8. Це викликало хвилю невдоволення серед полтавців.

З оголошень газети «Зоря Полтавщини»: «У лютому в Полтаві відкривається Вища школа бізнесу. Навчальна програма орієнтована на вивчення теорії і практики підприємницької діяльності в умовах ринкового господарського механізму з урахуванням росту інтеграційних процесів між економікою СРСР та зарубіжних країн. 156-годинна програма з відривом від роботи. Вартість навчання: 700 крб. Адреса: вул. Пушкіна, 10».

«Уже неодноразово полтавці висловлювали бажання увічнити заслуги нашого видатного земляка-гумориста і встановити літературну премію ім.Олександра Ковіньки, і нарешті побажання збулися, – писала «ЗП». – На своєму засіданні бюро обласної організації Спілки письменників України ухвалило встановити таку почесну нагороду. Присуджуватиметься премія раз на три роки. Лауреатові вручатиметься почесний диплом, нагрудний знак і грошова премія в сумі 500 карбованців. Першим лауреатом почесної премії став вихованець Олександра Ковіньки гуморист Віктор Семеняка».

У ніч з 17 на 18 січня на залізничному роз’їзді Шведська Могила під Полтавою зіткнулися два вантажних поїзди, обійшлося без людських жертв. Заступник начальника Полтавського відділка Південної залізниці, головний ревізор з безпеки руху поїздів В.Люшеня розповів про подію: «У результаті зіткнення з рейок зійшли дві секції тепловоза, п’ять порожніх цистерн і три вагони з контейнерами. Пошкодження колії незначні, тому до п’ятої години ранку рух було відновлено. Попередньо можу сказати, що зіткнення трапилося внаслідок  грубого порушення машиністом локомотивного депо Полтава О.Овражком правил безпеки руху. Прямуючи на стоянку, він втратив пильність і приблизно на швидкості 23 кілометри за годину врізався в бік поїзда, що відправився в попутному напрямку з сусідньої колії. Хоч і спрацювали всі прилади безпеки, зіткнення не вдалося уникнути – надто короткою була відстань між поїздами».  

Адміністрація футбольного клубу «Ворскла» зробила оголошення для вболівальників, що в новому сезоні випускають абонементи на всі календарні матчі чемпіонату СРСР, які відбудуться на стадіоні «Колос». Вартість абонемента 25–30 крб. Усі службові перепустки скасовано.  

Уперше з полтавського аеропорту з 1 лютого літаком ТУ-134 виконуватиметься рейс 897 Полтава – Ленінград. Літак з Полтави вилітає по понеділках, четвергах, суботах о 15.05 і через дві години прибуває в пункт призначення.

Демократичні зміни в країні зробили свій внесок у життя полтавців – майже від самого початку 1990-го місто охопили мітинги. Перший пройшов на стадіоні «Колос» 20 січня, на якому, за оцінками кореспондента «ЗП» Г.Гриня, зібралося близько десяти тисяч людей. Діалог відбувся довкола гострих перипетій передвиборної боротьби. Стрижневим моментом дебатів стала відмова в реєстрації кандидатів у депутати від демократичних сил, а саме висунутих від міських осередків Товариства української мови та асоціації «Зелений світ». Розмова, яка тривала понад чотири години, завершилася прийняттям спільної резолюції про відставку бюро в повному складі. Наступні мітинги стали проводити щотижня, на яких прийняли резолюцію з вимогою про відставку партійного і радянського керівництва області й обласного центру. Четвертий мітинг організатори провели на площі перед приміщенням обкому партії й облвиконкому. На імпровізованій трибуні побувало близько 30 чоловік. У виступах ішлося про непросту суспільну ситуацію, про складність сьогоденних проблем, як болісно дається перебудова і як важко долати шлях до правової держави. Учасники мітингу з синьо-жовтими прапорами і гаслами пройшли вулицями міста до пам’ятника Тарасу Шевченку, де тривало стихійне продовження розмови. Лунали вірші, пісні.    

На фото 1990 року: один з демократичних мітингів на площі перед приміщенням обкому партії й облвиконкому.

Різноманітні шоу-програми та конкурси, яких чимало з’явилося на центральному телебаченні, вплинули й на культурне життя полтавської молоді. До вже знаних у місті конкурсів «Клубу веселих та кмітливих» і «Красуня Полтави» додалися нові. У театрі ім.М.В.Гоголя відбувся конкурс «Наречені», у якому взяли участь п’ять пар, переможці районних конкурсів. Організаторами дійства виступили об’єднання молодіжних клубів та служба сім’ї облвиконкому, спонсори – кооператив «УНіТ», об’єднання «Полтавчанка» та експериментальна взуттєва фабрика. Режисер конкурсу – С.Долженко, ведучі – Ю.Янушпольський та Л.Тарасенко. А напередодні Міжнародного жіночого дня у театрі ім.М.В.Гоголя відбувся не менш цікавий конкурс «Нумо, бабусі!». Його організатором виступило виробниче об’єднання «Лтава». Автор сценарію та ведучий шоу – Олег Година. Перше місце журі присудило Валентині Гребцовій.

(Далі буде)