×

Полтава 1990: Кукоба – голова міськради, нетрадиційна медицина, урочище Триби

Частина друга

Переглянувши архівні документи та газетні публікації за 1990-й рік, дізнаємося, чим жила Полтава 30 років тому.

В обласному музично-драматичному театрі ім. М.В.Гоголя відбувся творчий звіт заслуженої самодіяльної капели бандуристок УРСР Полтавського міського будинку культури присвячений 40-річчю заснування капели. Ведуча програми артистка театру Ж.Северин оголосила Указ Президії Верховної Ради УРСР про присвоєння С.Прокопенко звання заслуженого працівника культури УРСР. Диригували протягом вечора художній керівник та диригент капели заслужений працівник культури УРСР Ф.Остапенко і керівник оркестрової групи В.Перець.

У березні в кіоски «Союздруку» надійшов перший номер інформаційного вісника «Спорткур’єр». Серед полтавських обласних видань – це перше, що виготовлене офсетним друком. На жаль, вісник проіснував недовго.

Адміністрація міського відділу електрозв’язку повідомила, що у Полтаві з 835 встановлених телефонів-автоматів, не працює з причин зловмисних поломок – 167. Працівники міської телефонної мережі звертаються до всіх жителів міста, правоохоронних органів з проханням допомогти зберегти телефон-автомат, як засіб спілкування.

Журналіст газети «Зоря Полтавщини» Ірина Курочка в статті «Лабіринти дефіциту» спробувала розібратися, чому з полиць магазинів зникли цукерки: «Слово «дефіцит» міцно вкорінилося в нашому повсякденні. Воно стало печальним і обурливим синонімом назв багатьох видів товарів. Саме так – дефіцит – звуться тепер шкарпетки й колготи, косметика і шоколад. Відсутність, скажімо, імпортного взуття чи кави зрозуміти і пояснити якось можна, а дефіцит цукерок пояснити важко, адже в обласному центрі функціонує кондитерська фабрика». На кондитерській фабриці кореспонденту розповіли, що підприємство працює в звичному режимі, хоча боротьба з «несунами» досі триває, проте в магазини продукцію відправляють справно. В обласному управлінні торгівлі вважають, що це ажіотажний попит, а питання про збільшення кількості випуску кондитерських виробів піднімали вже неодноразово. Проте, пообіцяли знайти вихід з ситуації.

Наприкінці березня відбулася перша сесія Полтавської міської Ради народних депутатів двадцять першого скликання. Напередодні, на прохання читачів, на сторінках газети «ЗП» надрукували список 146 новообраних депутатів. Сесія, розпочавшись о десятій ранку, а не по обіді, як зазвичай, вперше не змогла завершити свою роботу за один день. Депутати доручили відкриття сесії голові міської виборчої комісії О.Оніпку. Суперечки й дискусії виникали практично по кожному питанню. Головуючим сесії обрали Віталія Покася старшого викладача сільськогосподарського інституту, після чого перейшли до виборів голови міської Ради. На цю відповідальну посаду запропонували себе вісім кандидатур. Після тривалих обговорень і дискусій лише в четвертому голосуванні, що відбулося наступного дня, головою міської Ради народних депутатів обрали Анатолія Кукобу, який до цього обіймав посаду другого секретаря міського комітету Компартії України.

Полтавський завод штучних алмазів та алмазних інструментів увійшов до переліку підприємств, які виконують постанову ради Міністрів СРСР про налагодження виробництва одноразових шприців. У цеху однокристального інструменту №3 підприємства встановили обладнання австрійської фірми «Зігфрід Едер». Виготовлені на цьому обладнанні компоненти, направлятимуть на Тюменський завод медичного обладнання.

З оголошення в газеті «Зоря Полтавщини» дізнаємося, що з 1 квітня у палаці спорту «Спартак» вводиться оздоровчий комплекс «Сауна». Також повідомляється, що «Спартак» проводить набір у оздоровчо-спортивні групи: дзю-до, аеробіки, спортивної гімнастики, боксу, плавання та ушу. Обласну Федерацію ушу та далекосхідних єдиноборств організував у квітні 1989 року Павло Кицько. І ось через рік він зібрав журналістів, щоб розповісти про успіхи в розвитку цього далекосхідного мистецтва. Павло Кицько повідомив, що понад 700 полтавців опановують це мистецтво у секціях ушу, філії діють в Комсомольську та Лубнах. Підготовлено майже 60 інструкторів-методистів. Вийшли полтавці й на міжнародну арену, наші земляки пройшли у Варшаві стажування зі спортсменами Польщі, Угорщини та ФРН. Павлу Кицьку присвоєно звання міжнародного інструктора з далекосхідних єдиноборств. Діє Федерація ушу на засадах повного госпрозрахунку та самоокупності. Частину коштів перераховує на розвиток інвалідного спорту на Полтавщині, а в школах-інтернатах інструктори-методисти проводять заняття безкоштовно.

П’ятнадцятий рік поспіль у Полтавському педагогічному інституті відбулася гуморина студентів фізико-математичного факультету. Цього року концертна програма, складена з двадцяти номерів, мала назву «Дурням таланить». Гуморина користується шаленою популярністю, тому концерт повторили наступного дня. Всі артисти є учасниками студентського театру естрадних мініатюр, який кілька років очолює Віра Власова.

В одній з аудиторій Полтавського медичного стоматологічного інституту відбувся другий Полтавський книжковий аукціон антикварно-букіністичних видань. Близько трьохсот прихильників раритетної книги стали активними учасниками більш як двогодинних публічних торгів. На аукціоні було представлено понад 100 антикварних букіністичних видань.

На фото 1990 року: відзначення Дня вулиці Шевченка у Полтаві

На сцені Полтавського музично-драматичного театру ім. М.В.Гоголя відбувся концерт самодіяльного українського народного хору «Калина» Полтавського державного педагогічного інституту ім. В.Г.Короленка присвячений 10-й річниці заснування цього відомого далеко за межами області мистецького колективу. Художній керівник – заслужений діяч УРСР Григорій Левченко.  

На базі кардіологічного відділення обласного госпіталю для інвалідів Великої Вітчизняної війни відкрито кабінет нетрадиційної медицини. Приймає в ньому пацієнтів кандидат медичних наук доцент кафедри пропедевтики внутрішніх хвороб  Полтавського медичного стоматологічного інституту Валерія Лойко. Вона застосовує нетрадиційні методи діагностики та лікування – такі, як медична біолокація, іридодіагностика, дослідження біоенергетики людських органів за методами східної медицини, електропунктурну діагностику та інші.

14 квітня в урочищі Триби Полтавського району відбулося перепоховання людей, страчених внаслідок політичних репресій 1930-х років. Про цю подію так писав журналіст Віталій Скобельський у газеті «Ленінським шляхом»: «Ще зовсім недавно Триби були знамениті міським звалищем та піском, який возили на будівельні майданчики аж поки не почали сипатися з-під екскаваторних ковшів людські кістки. Та що не день, то все більше. 14 квітня цих людей ховали вдруге. Тоді просто зарили, тепер – з почестями. Сповнені скорботи промови на мітингу, хвилина мовчання, салют, квіти… Ходили по руках пожовклі картки, давні і свіжі довідки, тремтіли свічки, стояли напоготові лікарі «швидкої». Змовк метроном. Упали на червоні ящики перші жмені замішаного на сльозах піску, спало траурне покривало з пам’ятного знака, який сповіщає, що на цьому місці буде споруджено пам’ятник. Але люди не квапились розходитися. Ще довго голосила лісом бандура… Їхатимете через Копили – зупиніться. Тут всяк підкаже вам те місце. Можливо, там із ваших хтось…»

(Далі буде)