×

Полтава може жити краще, ніж Харків, Львів, Вінниця, але є одне «але»

Коаліція фракцій екс-регіоналів Удовіченка, «Батьківщини», СДП пережила свій 24 тиждень. І знову очільники міста стали учасниками мінімум п’яти гучних скандалів.

Уся країна, усі центральні та місцеві телеканали гуділи про пиятику, яку влаштували секретар міськради Олександр Шамота та заступники міського голови серед білого дня в робочий час прямісінько у міськраді, у кабінеті заступника міського голови Сергія Рекотова. Мало того, на відеокамері зафіксовано, як Шамота та заступники підсміювалися щодо своїх 50-тисячних зарплат і премій. Судячи з відео, вони не соромляться заробітних плат, більших за зарплату президента України у кілька разів. Далі місто сколихнула ситуація навколо зупинки будівництва фонтану біля стадіону «Ворскла». Знову ж гроші пішли на зарплати очільникам міста. І це не все, звинувачення в корупції на добудові третього пляжу, третьої лікарні, дитячої лікарні. А далі спроба дерибану посад у Київській райраді й т.д. Ми звернулися по коментарі до лідера партії «За простих людей» Сергія Капліна.

– Перше запитання про пияцтво у робочий час у кабінеті заступника міського голови Сергія Рекотова. Які можуть бути наслідки для Олександра Шамоти та Сергія Рекотова?

– Це удар по іміджу і репутації міста. Весь інтернет, соціальні мережі, центральні телеканали, місцеві ЗМІ, люди у дворах обговорюють цю подію. Найстрашніше, що це на фоні жахливих проблем у місті. 26 будинків без газу, загроза того, що цілі мікрорайони опиняться без тепла, наприклад 109-й, зупинено соцпрограми, нависає подорожчання проїзду, не ремонтуються тролейбуси, окремі райони без транспорту, тротуари в жахливому стані, дитячі майданчики просто відсутні або небезпечні для життя дітей, школярів перших-четвертих класів не годують у школах і т.д. Це бенкет начальників міста під час комунальної чуми. Але тільки святкуванням чиновники не обмежилися. Шамота та заступник міського голови Рекотов при цьому сміялися з полтавців, які платять їм зарплати по 50 тис. грн. Рекотов на відео каже, що Шамота виділить йому ще й премію. Я бачив, що полтавці вже подали петицію про відставку керівництва міста. Вважаю, після цього бенкету в робочий час, після провалу реформ у місті, після такої безгосподарності вони, якщо є совість, мають піти самі у відставку.

– Ви сказали, що 26 будинків Полтави без газу. Які причини цього та які дії міськради мали б бути, аби знайти порозуміння між монополістом і полтавцями?

– Згадайте, як я бувши депутатом займався цими питаннями: ми не дозволили встановити загальнобудинкові лічильники на газ, пізніше стримали монополістів, щоб не встановлювали їх на гарячу та холодну воду, працювала приймальня, і я особисто 24 години на добу був на зв’язку. Сьогодні після виникнення непорозуміння з монополістом «Полтавагаз» полтавці лишилися сам на сам з бідою. «Полтавагаз» просто вимикає газ і вимагає укладати нові угоди та платити, платити, знову платити ще. Місцева влада стала на сторону монополіста, а не на сторону полтавців. Влада не виступає посередником, не працює з мешканцями будинків, аби їх мобілізувати для опору, не йде у суди захищати інтереси громади та не звертається до правоохоронних органів, не веде консультацій з монополістом і не з’являється в публічному просторі для захисту людей.

Нагадаю, Олександр Шамота через наш мітинг мешканців з Огнівської, 14, де підприємство «Полтавагаз» відключило газ на десять днів, просто визвірився на людей з закидом: ви зіпсували мені День Конституції! Тоді я у відповідь на таку неповагу до простих людей просто викреслив його зі свого життя. Я раджу в цій ситуації звертатися до прокуратури, Держспоживслужби, Антимонопольного комітету із заявами щодо неправомірних дій монополіста, я ж буду проводжувати допомагати, чим зможу. Мій прямий телефон (067) 540-70-96.

– Коаліція – не фонтан, кажуть у Полтаві, а тут ще й ремонт фонтану біля стадіону таки майже припинили.

– Це взагалі жахлива історія. Я казав керівництву міста: змініть статус цього об’єкту, не витрачайте десятки мільйонів гривень, які нам потрібні на дитячі майданчики, ремонт дахів та тротуари, на соціальні програми та транспорт. Я пропонував зробити як в інших містах, втричі краще і втричі дешевше. Не послухали, залізли у це будівництво, яке дорожче за будівництво єгипетської піраміди чи мавзолею. У Януковича був золотий унітаз, а в Шамоти й Удовіченка – золотий фонтан. Сьогодні тисячі вболівальників ФК «Ворскла» будуть критикувати владу за недобудований фонтан біля стадіону. Вони ще не знають, що цей «кадетський-2» може так і застигнути. Міськрада відмовляється його доробляти. Немає коштів після дерибану на 50-тисячні зарплати та «хотілки» для нових членів коаліції. Роботи планували завершити до 20 вересня, напередодні Дня міста. Це приклад непрофесійності й жадібності: людям грошей на фонтан немає, собі на зарплати є. До речі, фонд оплати праці міськради на рік – це п’ять таких золотих фонтанів.

– Черговий скандал здійнявся навколо низки ремонтів: третьої й дитячої лікарень та третього пляжу. Прокоментуйте там ситуацію.

– «Ці об’єкти реконструює та ремонтує фактично один умовний підрядник, жонглюючи назвами фірм. Його прізвище Щегула. Це підприємство фактично під дахом Олега Білоножка – голови фракції «Батьківщина» у міськраді Полтави. Цими тендерами коаліція розрахувалася з Батьківщиною за вступ у коаліцію комсомольців, націоналістів, екс-регіоналів Удовіченка. Бюджет цієї оборудки – до 2 млн доларів США. Ми вже направили депзвернення для детального вивчення бурхливої діяльності всіх цих фірм «Роги та копита». Ще ми дуже-дуже уважно будемо вивчати ремонт дитячої лікарні, тендер на ремонт якої теж віддали фірмі «Батьківщини». За розрахунками економістів та будівельників, аби вийти хоча б у нуль, підряднику треба буде просто красти: порушувати умови проекту і вимоги до будівництва. Красти їм доведеться у хворих дітей і їхніх батьків. Ми це будемо детально і професійно контролювати. До цієї роботи долучаться й нові депутати та урядовці, правоохоронці.

– Можна дізнатися про ситуацію навколо третього пляжу?

– Уже на сьогодні витрачено 8 млн грн на його реконструкцію. Два тижні тому управління ЖКГ Полтавського міськвиконкому укладає договір на продовження робіт ще на 2 млн грн. Заявляється новий підрядник – ТОВ «Технобуд-Україна», який до цього працював з управлінням освіти Полтави – ремонтував опалення та покрівлі. Судячи з даних Є-data, «БК «Енергосфера» за низку робіт уже отримала 8 млн грн. Як повідомляє сайт «Полтавщина», після перегляду проекту УЖКГ планувало оголосити новий тендер. ТОВ «БК «Енергосфера» навіть не заявилося на новий конкурс. У ньому, як і минулого разу, участь узяло ТОВ «Асфер Груп», яке і не намагалося створити видимість конкуренції. Другим учасником і переможцем стало ТОВ «Технобуд-Україна». 21 серпня із фірмою уклали договір.
Зверніть увагу на обсяг робіт. Нагадуємо, що підрядник зобов’язався облаштувати тротуарну плитку, дещо озеленити територію, встановити туалет, кабіни для переодягання, 54 тіньові навіси, дитячі гойдалки, тенісний стіл, турнік, велопарковку, лави, урни та контейнери для сміття, огорожі з сітки та металу. 12 мільйонів – дорого для турніка та туалету. Відверто замало робіт для 12 мільйонів, а це півмільйона доларів США! Це і зрозуміло, треба ж «спіонерити» та розрахуватися з «Батьківщиною» за участь у коаліції. А коли ці Удовіченки, Білоножки, Шамоти й компанія подумають про справжню Батьківщину, про Полтаву, про простих людей?

– У чому причина цих суцільних скандалів та проблем, які заважають полтавцям жити нормально? Не вистачає грошей у бюджеті чи як?

– Подивіться на цю таблицю, міста Вінниця, Львів, Дніпро, Київ. Бюджети цих міст такі, як у Полтаві. Полтавський бюджет з розрахунку на душу населення більший за харківський, одеський, миколаївський, запорізький, сумський. Такі розрахунки зроблено Міністерством фінансів України. За цією логікою Полтава має бути лідером серед міст України: повинна розвиватися комуналка, освіта, охорона здоров’я, транспорт, залучатися інвестиції та бити джерелом підприємництво. Але… У місті влада пиячить, краде, не поважає простих людей та Полтаву. На мою думку, проблема в трьох-чотирьох факторах: політична криза, яка триває у місті понад три роки, постійна ротація членів коаліції, шалена зміна керівництва, передвиборна корупція із застосуванням підкупу та фальшування результатів. Як результат – влада у Полтаві ситуативна і не відчуває своєї відповідальності хоча б у середньостроковій перспективі. Якщо просто: їй байдуже, аби досидіти до виборів і не піти з крісел з мінусами та відбити витрачене на виборах. Професіоналізм керівництва міста нульовий: відсутність фундаментальної освіти, досвіду управління, вправність стратегічного муніципального планування. Неймовірна кількість випадкових людей, яких занесло у владу після революцій або на чиємусь «горбу». Відсутність детальної програми розвитку Полтави: починаючи з наведення елементарного порядку до визначення складових, які стануть локомотивом змін у комунальній сфері, медицині та освіті, підприємництві та залученні інвестицій. Замість упевненого щоденного поступу влада займається рефлексуванням на проблеми, поглиблюючи їх через свою непрофесійність. Отже, місту необхідне негайне перезавантаження та вибори міського голови, нової ради. Важливо, щоб нове керівництво Полтави мало чіткий план та амбіційне бажання зробити місто лідером у країні. Фінансові можливості для цього, як ви бачите, є на 100%.