×

«Полтавському віснику» – 30 років

14 листопада 1990 року вийшов перший номер міської газети

Газета «Полтавський вісник» з’явилася в Полтаві ще 1902 року: 1 грудня вийшов перший номер першої міської газети. Її засновником і редактором став відомий полтавський журналіст, колишній редактор «Полтавських губернських відомостей» Дмитро Іваненко. Першому редакторові вдалося успішно подолати всі бюрократичні перепони, які чинила царська влада щодо створення приватних видань, адже такі рішення за поданням губернатора ухвалювалися в тодішній столиці Російської імперії Санкт-Петербурзі – у міністерстві внутрішніх справ. Єдине, чого так і не вдалося тоді «пробити», – мову видання. Адже в Російській імперії існувало табу на видання книг і періодики української мовою, тож газета була російськомовна. Хоча й за таких умов це не завадило журналістам писати і про історію рідного краю, про українські традиції та культуру.

Дмитро Іваненко з дружиною.

Дмитро Іваненко очолював редакцію «Полтавського вісника» до 1907 року, але потім змушений був залишити посаду у зв’язку з фінансовими ускладненнями. Та заснована ним газета виходила до 30 квітня 1917 року, коли її випуск припинився через усе ті самі «фінансові ускладнення». Хоч редакція у «прощальному слові» й обіцяла читачам, що незабаром сподівається відновити вихід, та зробити цього так і не вдалося: країну охопили революційні події і було не до газет!

Зате через 73 роки вже інші революційні події, навпаки, стимулювали створення в Полтаві «своєї» міської газети. Адже за часів радянської влади вся місцева преса підпорядковувалася винятково обласним і районним комітетам КПРС, та вже наприкінці 80-х, у період так званої перебудови, партійні лещата почали слабшати і все більше влади на місцях переходило до органів місцевого самоврядування. Особливо після виборів 1990 року, коли й у Полтаві склад міської ради значною мірою оновився за рахунок представників демократичних сил. Тоді й заговорили про створення газети міської ради. Ідею підтримав і тодішній міський голова Анатолій Кукоба.

 І ось 14 листопада 1990 року в полтавських кіосках і на газетних розкладках з’явився перший номер міської газети «Полтавський вісник». Завдяки націонал-демократичній позиції, незаангажованості й об’єктивності тижневик швидко набуває популярності не лише в Полтаві, а й на території всієї області. Тож уже наступного року тираж газети сягнув 50 тисяч примірників і продовжував зростати. Відтак «Вісник» став найпопулярнішим виданням Полтавщини.

До речі, під час серпневого путчу 1991-го місцева компартійна влада навіть намагалася «причинити» газету, тож журналісти думали й про те, як випускати «Вісник» у підпіллі. Та ГКЧП зазнав поразки, Україна оголосила незалежність, а «Полтавський вісник» продовжив радувати читачів. Почавши з восьми сторінок, газета швидко нарощувала не лише тираж, але й обсяг: через кілька років вона виходила на 12 сторінках, потім стало тісно і на 16, на початку 2000-х «Вісник» друкувався вже на 20 сторінках, а згодом перейшов і на 24, 28 сторінок. Наша газета завжди славилася своїми журналістами.

Першим редактором оновленого «Полтавського вісника» став відомий полтавський журналіст Олександр Кулик. Працювали у тижневику й такі знані газетярі, як Володимир Марченко, Юрій Антипович, Зінаїда Мироненко, Віталій Матяшов, Олександр Цвєтов, Віталій Цебрій, Олександр Брусенський, Зінаїда Матяшова (Дикань), Микола Дорошенко, Тамара Голобородько, Людмила Передерій, Леонід Коробка, Ольга Задорожна, Ірина Степаненко, Ольга Чепіль, фотокореспонденти Михайло Першин, Віктор Матосов, Анатолій Улицький, Сергій та Ілля Назаркіни. Свою журналістську кар’єру починала в «ПВ» і майбутня лауреатка Національної премії ім.Тараса Шевченка Євгенія Подобна.

Вісниківські традиції продовжували і журналісти Наталія Вісич, Володимир Онищенко, Сергій Лещенко, Надія Руденко, Віолета Скрипнікова, Павло Москалюк, Оксана Ханас, а Володимир Сулименко й Олександра Іоффе працюють у колективі й нині. А з ними і дизайнер Дем’ян Остроушко, коректор Людмила Ростовська, рекламіст Олена Орисенко, бухгалтер Анна Котова, завідувач господарства Артем Власенко.

Анатолій Кукоба з колективом редакції. 2002 рік.

Тривалий час головним художником був відомий карикатурист Євген Самойлов. Варто згадати добрим словом і колишнього головного бухгалтера Євдокію Петряник, касира Ольгу Дорошенко, заступника редактора з господарських питань Геннадія Ченчевого, коректорів Зою Гутирю, Світлану Тренич, Аллу Лещенко, верстальників Анатолія Бондаренка, Вольфганга Реріха, Наталію Шевченко, оператора комп’ютерного набору Надію Лебеденко. На різних посадах працювали в редакції Юрій Кірієнко, Валентина Петраш, Мирослав Війтенко, Костянтин Онищенко.

Павло Стороженко.

Майже десять років очолював редакцію відомий журналіст і письменник Павло Стороженко. Саме за його керівництва 2002 року на міському рівні широко відзначалося 100-річчя від дня виходу «Полтавського вісника», заснованого Дмитром Іваненком.

Заступник редактора Володимир Денисенко і керівник прес-служби міськради Віктор Кикоть. 2007 рік.

Тривалий час заступниками редактора працювали Валентин Посухов, Володимир Денисенко (з 2005-го по 2007 рік був і редактором газети).

Леонід Коробка, Євген Самойлов, Анатолій Бондаренко.

Його наступником  став Віталій Скобельський, який загалом понад 20 років працює на різних посадах у газеті. У різні періоди новітньої історії «ПВ» редакційний колектив очолювали Андрій Гончаренко, Олександр Луценко, Лариса Семеняга, Юрій Іванов, а нині – Олена Бабенко. Ось така вона, сучасна історія «Полтавського вісника»!

Віталій Цебрій бере інтерв’ю у Володимира Винокура.
Гість редакції Герой Соціалістичної праці Федір Трохимович Моргун.
Микола Ляпаненко, Борис Олійник, Володимир Пащенко.
Сергій Назаркін і Зінаїда Мироненко за роботою.
Журналісти “ПВ” в гостях у агрофірмі “Агроекологія”.
Анатолій Кривий, Олександр Кулик, Валентин Посухов.