×

Полтавський лікар-експерт розповів, як не захворіти на коронавірус під час послаблення карантину

В Україні взято курс на послаблення карантину. Поступово відновлюється суспільне життя та знімаються жорсткі обмеження. Водночас питання щодо закінчення епідемії залишається відкритим. Американські вчені попереджають, що коронавірус не ослабне з приходом літньої спеки, а у ВООЗ побоюються спалаху другої хвилі пандемії.

Завідувач Полтавського міськрайонного відокремленого підрозділу лабораторних досліджень державної установи «Полтавський обласний лабораторний центр МОЗ України» Віктор Северін  розповів про профілактику COVID-19 під час послаблення карантину.

 Фахівець наголосив, що дотримуватися нових правил санітарної безпеки слід незалежно від карантинного статусу держави. Це необхідно як для індивідуального захисту, так і профілактики масових та стихійних інфікувань.

– Рекомендації щодо профілактики COVID-19 ефективно працюватимуть лише тоді, коли їх дотримуються абсолютно всі громадяни. Фізична дистанція, масковий режим та якісна дезінфекція – основні заходи, від яких нині залежить наше життя та здоров’я. На щастя, у Полтаві епідеміологічна ситуація досить сприятлива. Маємо гарні показники по кількості та результатах ПЛР-тестування. Щодня в регіоні проводиться до 200 таких тестів. З них понад 65% роблять у Полтаві та Полтавському районі, – наголосив Віктор Северін. – На сьогодні відомо, що збудники COVID-19 можуть бути на поверхнях предметів протягом кількох годин або днів. Але ключовим фактором передачі вірусу залишається концентрація частинок інфекції в атмосфері. Згідно з останніми дослідженнями, зараження спричиняє концентрація в повітрі понад тисячу інфекційних вірусних частинок, які вдихає людина за один раз або які потрапляють їй в око. Один видих випускає 50 тис. 500 крапель. Ще менше крапель виділяється під час дихання через ніс. Переважна більшість з них має низьку швидкість і осідає на землю чи поверхні. Однак учені виявили, що краплі від чхання легші і можуть легко подорожувати на кімнатні відстані.

 Так, під час кашлю людина випускає в повітря приблизно 3 тис. крапель, які подорожують на швидкості близько 80 км/год. А коли людина чхає, звільняється близько 300 тис. крапель, які мають вихідну швидкість понад 320 км/год. Отже, людина, яка кашляє або чхає, може випускати до сотні мільйонів вірусних частинок у довкілля. На відміну від чхання та кашлю, які виділяють величезну кількість вірусного матеріалу, краплі, що виділяються при диханні, містять не так багато вірусних частинок. Ґрунтуючись на цих  даних, американський учений Ерін Бромейдж підрахував, що для зараження достатньо провести поруч з інфікованою людиною близько 50 хвилин. Ризики інфікування зростають, якщо заражена людина розмовляє або співає. Причому чим голосніше вона це робить, тим більше повітря поглинає і більше вірусних частинок випускає назовні. Тож нині осередками інфікування та поширення вірусу залишаються будь-які масові релігійні, сімейні, міські та спортивні свята, які передбачають близьке спілкування великих груп людей.

З урахуванням сприятливої та сонячної погоди експерт радить частіше займатися спортом на вулиці. Адже на свіжому повітрі аерозольні частинки розсіюються набагато швидше, а ультрафіолет додатково вбиває інфекційні збудники. Що ж стосується відвідування відкритих природних водоймищ, то, за словами Віктора Северіна, вода у Ворсклі відповідає всім санітарним нормам та цілком безпечна для купання.

– Незважаючи на стрімке послаблення карантину, люди повинні продовжувати дотримуватися підвищених норм гігієни, носити маски, тримати при собі санітайзери та інші засоби дезінфекції. А в разі появи перших симптомів ГРВІ телефонувати своєму сімейному лікарю. Карантин та епідемія – це не виклик окремій людині чи соціальній групі. Усі ми опинилися в рівних умовах перед хворобою і маємо свідомо поставитися до можливих наслідків порушення базових вимог. Чим скоріше ми усвідомимо цю взаємозалежність, тим швидше подолаємо хворобу та попередимо подібні спалахи в майбутньому.