×

Полтавці протестували проти продажу землі

У Полтаві на площі перед обласною державною адміністрацією відбувся багатолюдний мітинг. Люди прийшли з плакатами й гаслами, щоб висловити своє рішуче «Ні!» продажу землі. Адже вже з 1 липня цього року в Україні розпочнеться її тотальний розпродаж за законом про обіг сільськогосподарських земель.

Як відомо, 31 березня Верховна Рада за наполяганням президента Володимира Зеленського ухвалила зміни до Земельного кодексу й інших нормативних актів, які скасовують мораторій на продаж землі аграрного призначення і роблять земельний ринок можливим. Єдиною фракцією, яка не дала жодного голосу земельній афері, виявилася «Батьківщина» Юлії Тимошенко.

На початку мітингу виступили представники фермерських господарств,  люди, для яких обробіток землі – це створення робочих місць і сплата податків державі. Серед них голова обласного об’єднання фермерів і приватних землевласників Василь Бурлака, голова фермерського господарства «Ярошенко» Кременчуцького району, депутат обласної ради Володимир Ярошенко, голова ФГ «Авелана» Лубенського району Валентина Філіповських, приватна землевласниця, член Асоціації фермерів і приватних землевласників Тетяна Донченко та інші.

Головна тема виступів: такі закони несправедливі, а ухваленню їх має передувати діалог з громадою. Представники Полтавщини постійно беруть участь в усіх зустрічах на державному рівні з президентом і міністрами. Підготували до Верховної Ради й власні пропозиції щодо ринку землі, але їх не почули. Люди побоюються, що землю будуть перепродавати по кілька разів і ніхто навіть не знатиме, хто на ній справжній господар. Натомість жоден селянин не зможе купити земельну ділянку, а від цього постраждає  і місто, і село. Вихід один – мораторій на продаж сільськогосподарської землі. Тож позиція фермерів однозначна: винести це питання на всенародний референдум, як це й пропонує Юлія Тимошенко.

Наприкінці мітингу на сцену піднялася і сама лідерка партії «Батьківщина», яка цього дня перебувала з візитом у Полтаві. Її зустріли очільники Полтавського осередку Батьківщини:  в.о. голови обласної партійної організації Сергій Бєлашов, заступник голови облради Олег Бєлоножко, заступник голови Полтавської обласної організації ВО «Батьківщина» Лариса Босенко. Вона подякувала всім, хто прийшов, аби відстояти свої права, зазначила, що такі мітинги проходять не лише в Полтаві, а й по всій Україні:

– Сільськогосподарська земля – це основа нашого економічного відродження. На українську родючу землю поклали око ще далеко до розпаду СРСР.  Ось нині втілюється цей зловісний план, який позбавляє Україну права розпоряджатися своєю землею. На жаль, нинішні можновладці докерувалися до того, що кількість фермерських господарств у країні скорочується з кожним роком. Те, що робиться нині, закриває нам шлях до нормального розвитку аграрного сектору і життя на селі загалом.  Нам казали, що ніколи не продадуть землю іноземним компаніям і банкам, а проведуть референдум, щоб запитати у людей. Це обман, оскільки закон, який набуває чинності з 1 липня, прямо передбачає цю процедуру за допомогою споживчих кредитів. Також цим законом скасоване право постійного користування, у ньому закладене право безконтрольно знімати верхній шар чорноземів для тих, хто придбав землю. Це означає, що ми, українці, вже не будемо контролювати цей процес.  Фермери матимуть боротися за право обробляти землю на аукціонах з іншими потужними корпораціями. Але не зможуть це роботи, бо не мають таких коштів, а це зрештою веде до руйнування фермерських господарств. Жодна країна світу, яка має сільськогосподарські землі, не має вільного продажу землі. Спочатку її дають фермерам в оренду на кілька років. Якщо ті справляються, надають кредит, щоб у наступні роки вони землю викупили. Але таке право надають лише фермерам і більше нікому!  Разом з асоціацією фермерів ми відпрацювали алгоритм, як захищати землю. Звернулися до Конституційного суду, адже при прийнятті цього закону порушено 22 статті Конституції України. Але частина суддів не з’явилася на засідання з розгляду звернення, бо їх не пропускала державна охорона. Таке можна побачити лише в нашій країні. Та ми не втрачаємо надії, що засідання таки відбудеться. Попри те що президент Зеленський у своїй програмі обіцяв передусім ухвалити закон про народовладдя, та, як бачимо,  пропонує інші, зокрема й про продаж землі, знаючи, що переважна більшість людей проти цього.

Ми поцікавилися думкою і простих людей, які прийшли цього дня на мітинг. Полтавець Валентин Шаповал родом із села Піщаного Кременчуцького району виріс із любов’ю до праці на землі:

– Коли вночі приймали цей злочинний закон, я переживав і не міг заснути,  мабуть, як і більшість українців. Мільйони наших співвітчизників, серед яких і мої батьки, під час Другої світової війни загинули за цю землю, яку тепер хочуть віддати на поталу гендлярам. Як член громадської спілки сільського господарства я глибоко вивчав це питання, адже без землі – як без води. На землі треба працювати фахово, а не знищувати її, як це роблять деякі господарства-монополісти. Держава повинна навести в цьому питанні порядок і  створити облік землі. А щодо прийнятого закону, то вважаю, депутати понесуть відповідальність перед людьми за те, що зробили.

Того ж дня у сесійній залі Полтавської обласної ради відбулася зустріч лідеркиВО «Батьківщина» Юлії Тимошенко з представниками місцевих фермерських господарств. Розповівши присутнім про потенційні загрози з боку чинноївлади та розкривши механізм фактичного «продажу» земельних паїв, Юлія Володимирівна закликала людей не піддаватися на провладні політичні маніпуляції. А головне – не зневірюватися у боротьбі за землю і всіляко протестувати проти відкриття ринку землі. Відбувся обмін думками, Юлія Тимошенко відповіла на запитанняучасників зустрічі. Наостанок вона вручила почесні грамоти і подяки цілій групі представників селищних та сільських громад, а також фермерів та працівників фермерських господарств– зазначні особисті здобутки перед партією і народом.